Milli Kitabxanada “Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
19 may 2026-cı il tarixində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında böyük xidmətlərinə görə Sabir Xudu oğlu Rüstəmxanlının “Şərəf” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
20 may 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlının anadan olmasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə şairin şeirləri, romanları, poemaları, tərcümələri, tərtibçisi, ön söz müəllifi, redaktoru olduğu kitablar, həyat və yaradıcılıq yolu haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar, dövri mətbuat materialları  nümayiş olunur.
Sabir Xudu oğlu Rüstəmxanlı 1946-cı il mayın 20-də Yardımlı rayonunun Hamarkənd kəndində anadan olub. Orta təhsilini doğma kəndində başa vuran Sabir Rüstəmxanlı 1963–1968-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində təhsil alıb.
O, uşaqlıq illərindən ədəbiyyata böyük maraq göstərib. On bir yaşında qələmə aldığı “Kəndim” adlı ilk şeiri 1957-ci ildə “Yenikənd” qəzetində dərc olunub, 1964-cü ildə “Azərbaycan gəncləri” qəzetində çap edilən “Kənd yolu” şeiri isə onun ədəbi mühitdə tanınmasına səbəb olub. “Tanımaq istəsən...” adlı ilk kitabı 1970-ci ildə nəşr edilib.
Sabir Rüstəmxanlının yaradıcılığı milli düşüncəyə, azadlıq ideallarına, insanın mənəvi bütövlüyünə və Vətənə məhəbbətə əsaslanır. Onun “Sevgim, sevincim” (1974), “Ömür kitabı” (1988), “Atamın ruhu” (2002), “Xətai yurdu” (2003), “Akademikin son əsəri” (2017), “Astar” (2018), "Qarabağa dönüş" (2021), "Atamın ruhu" (2022), "Vətəndaşlığın əlifbası" (2022), "Ölüm son deyil: Tanıdığım Heydər Əliyev" (2023), "Şair və şər" (2024) və digər kitabları Azərbaycan poeziyasının mənəvi və bədii dəyərlər sistemində mühüm yer tutur. 2021-2025-ci illərdə 15 cildlik "Seçilmiş əsərləri" çap olunub.
O, həmçinin “Babadağ” (2006), “Payızın 17 anı” (2007), “Zəlimxan dastanı” (2007), “Cavad xan” (2007) kimi filmlərin ssenari müəllifidir.
Əsərləri dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə olunmuş, beynəlxalq ədəbi-mədəni aləmdə geniş tanınıb.
Yazıçı, publisist və ictimai xadim Sabir Rüstəmxanlının çoxşaxəli yaradıcılığı və ictimai fəaliyyəti dövlət səviyyəsində yüksək qiymətləndirilib. O, 2005-ci ildə “Xalq şairi” fəxri adı, 2021-ci illərdə “Şöhrət” ordeni, 2021-ci ildə "Nizami Gəncəvinin 880 illiyi (1141–2021)" xatirə nişanı ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке пользователям представлена книжная выставка под названием «Народный поэт Сабир Рустамханлы».
20-05-2026
19 мая 2026 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о награждении Сабира Худу оглу Рустамханлы орденом «Шараф» за большие заслуги в развитии азербайджанской литературы.
20 мая 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям была представлена традиционная книжная выставка под названием «Народный поэт Сабир Рустамханлы», посвящённая 80-летнему юбилею со дня рождения Народного поэта.
На выставке представлены стихи, романы, поэмы, переводы поэта, книги, в которых он выступил составителем, автором предисловия и редактором, а также книги и материалы периодической печати на азербайджанском и иностранных языках, посвящённые его жизни и творческому пути.
Сабир Худу оглу Рустамханлы родился 20 мая 1946 года в селе Хамаркенд Ярдымлинского района. Получив среднее образование в родном селе, в 1963–1968 годах он обучался на филологическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
С детских лет он проявлял большой интерес к литературе. Его первое стихотворение «Моё село», написанное в одиннадцатилетнем возрасте, было опубликовано в 1957 году в газете «Еникенд», а стихотворение «Сельская дорога», опубликованное в 1964 году в газете «Азербайджанская молодёжь», принесло ему известность в литературной среде. Его первая книга под названием «Если хочешь узнать…» вышла в свет в 1970 году.
Творчество Сабира Рустамханлы основано на национальном мышлении, идеалах свободы, духовной целостности человека и любви к Родине. Его книги «Моя любовь, моя радость» (1974), «Книга жизни» (1988), «Дух моего отца» (2002), «Земля Хатаи» (2003), «Последнее произведение академика» (2017), «Астар» (2018), «Возвращение в Карабах» (2021), «Дух моего отца» (2022), «Азбука гражданственности» (2022), «Смерть — не конец: Гейдар Алиев, которого я знал» (2023), «Поэт и зло» (2024) и другие занимают важное место в системе духовных и художественных ценностей азербайджанской поэзии. В 2021–2025 годах было издано 15-томное собрание его «Избранных произведений».
Он также является автором сценариев к фильмам «Бабадаг» (2006), «17 мгновений осени» (2007), «Сказание о Залимхане» (2007), «Джавад хан» (2007).
Его произведения переведены на различные языки мира и получили широкое признание в международной литературно-культурной среде.
Многогранное творчество и общественная деятельность писателя, публициста и общественного деятеля Сабира Рустамханлы были высоко оценены на государственном уровне. В 2005 году ему было присвоено почётное звание «Народный поэт», в 2021 году он был награждён орденом «Шохрат», а также памятным знаком «880-летие Низами Гянджеви (1141–2021)».