Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Elçinin xatirəsinə” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
07-08-2025
Azərbaycan Milli Kitabxanasında ədəbiyyatımızın görkəmli simalarından olan Xalq yazıçısı, dramaturq, nasir, tənqidçi və ədəbiyyatşünas, filologiya elmləri doktoru, professor və  ictimai xadim Elçin İlyas oğlu Əfəndiyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Xalq yazıçısı Elçinin xatirəsinə” adlı  virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, yazıçının azərbaycan və xarici dillərdə qələmə aldığı hekayələri, povestləri, romanları, seçilmiş əsərləri, ədəbiyyatşünaslıq haqqında tədqiqat əsərləri,  ədəbiyyatda tarix və müasirlik problemi, tənqid və ədəbi proses, ədəbiyyatımız və folklorumuz haqqında kitablar, fotolar, həyat və yaradıcılığı haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri və s.  müxtəlif resurslar tam mətni ilə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Elchin/index.htm    linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Elçin İlyas oğlu Əfəndiyev 13 may 1943-cü ildə Bakı şəhərində XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndələrindən biri, Azərbaycanın Xalq yazıçısı İlyas Əfəndiyevin ailəsində anadan olub. Uşaqlıq çağlarından etibarən ədəbi mühitin içində, kitabların əhatəsində olub. Bir tərəfdən milli ədəbiyyat, folklor, o biri tərəfdən isə dünya ədəbiyyatı Elçin Əfəndiyevin daimi mütaliəsinin əsasına çevrilib.
O, yaradıcılığa ötən əsrin 60-cı illərində başlayıb və Azərbaycan ədəbiyyatında xüsusi yer tutan “60-cılar” ədəbi nəslinin ən aparıcı nümayəndələrindən biri olub.
İlk hekayəsi ("O inanırdı") 16 yaşı olarkən, 1959-cu ildə "Azərbaycan gəncləri" qəzetində dərc olunub. "Min gecədən biri" adlı ilk hekayələr kitabı isə 1966-cı ildə "Azərnəşr"də çapdan çıxıb.
Elçin Əfəndiyevin zəngin yaradıcılığında romanlar, povestlər, pyeslər və elmi-tənqidi əsərlər xüsusi yer tutur. Onun “Mahmud və Məryəm”, “Ağ dəvə”, “Baş”, “Bayraqdarlar” kimi əsərləri Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl fonduna daxil olub.
Dramaturgiya sahəsində də məhsuldar fəaliyyəti ilə fərqlənən yazıçının səhnə əsərləri həm ölkə, həm də xarici teatrların repertuarında geniş yer alıb.
Elçin Əfəndiyev yalnız yazıçı kimi deyil, həm də ictimai-siyasi xadim kimi Azərbaycan dövlətçiliyinin və mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətlər göstərib. O, 1993–2018-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini vəzifəsində çalışaraq ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb. Bununla yanaşı, 1980-ci illərin sonlarında “Vətən” cəmiyyətinin sədri kimi xaricdə yaşayan azərbaycanlıların birliyinin və tarixi Vətənlə əlaqələrinin möhkəmlənməsində, diaspor hərəkatının formalaşmasında əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Elçin Əfəndiyevin xidmətləri həmişə yüksək qiymətləndirilib. O, Azərbaycan Respublikasının ali dövlət mükafatları – “İstiqlal” (2003), “Şərəf” (2013), “Şöhrət” (2018) ordenləri və “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” (2023) ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке в онлайн-режиме пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Памяти Народного писателя Эльчина»
07-08-2025
В Азербайджанской Национальной библиотеке в онлайн-режиме пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Памяти Народного писателя Эльчина», посвящённая памяти выдающегося деятеля нашей литературы — народного писателя, драматурга, прозаика, критика и литературоведа, доктора филологических наук, профессора и общественного деятеля Эльчина Ильяс оглы Эфендиева.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, рассказы, повести и романы писателя на азербайджанском и иностранных языках, избранные произведения, исследовательские работы по литературоведению, книги по вопросам истории и современности в литературе, критике и литературном процессе, а также книги о нашей литературе и фольклоре, фотографии, мнения выдающихся личностей о жизни и творчестве Эльчина и другие разнообразные материалы в полном объёме.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Elchin/index.htm
Отметим, что Эльчин Ильяс оглы Эфендиев родился 13 мая 1943 года в городе Баку в семье одного из крупнейших представителей азербайджанской литературы XX века, Народного писателя Азербайджана Ильяса Эфендиева. С детства он рос в литературной среде, окружённый книгами. С одной стороны, национальная литература и фольклор, с другой — мировая литература стали основой постоянного чтения Эльчина Эфендина.
Он начал творческую деятельность в 1960-х годах прошлого века и стал одним из ведущих представителей литературного поколения «шестидесятников», заняв особое место в азербайджанской литературе.
Его первый рассказ «Он верил» был опубликован в 1959 году в газете «Азербайджанская молодёжь», когда ему было всего 16 лет. Первая книга рассказов под названием «Одна из тысячи ночей» вышла в издательстве «Азернешр» в 1966 году.
В богатом творчестве Эльчина Эфендиева особое место занимают романы, повести, пьесы и научно-критические работы. Его произведения «Махмуд и Марьям», «Белый верблюд», «Голова», и многие другие вошли в золотой фонд азербайджанской литературы.
В драматургии писатель также проявил себя как плодовитый автор, а его сценические произведения широко представлены в репертуаре театров как в стране, так и за рубежом.
Эльчин Эфендиев проявил себя не только как писатель, но и как общественно-политический деятель, внёсший значительный вклад в развитие азербайджанского государства и культуры. С 1993 по 2018 год он занимал должность заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики, играя важную роль в общественно-политической и культурной жизни страны. Кроме того, в конце 1980-х годов, будучи председателем общества «Ветен», он оказал незаменимую помощь в укреплении единства азербайджанцев, проживающих за рубежом, и их исторических связей с Родиной, а также в формировании диаспорного движения.
Заслуги Эльчин Эфендин всегда высоко оценивались государством. Он был награждён высшими государственными наградами Азербайджанской Республики — орденами «Истиглал» (2003), «Шараф» (2013), «Шохрет» (2018), а также Почётной грамотой Президента Азербайджанской Республики (2023).