Milli Kitabxanada “Xalq yazıçısı Elçinin xatirəsinə” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
07-08-2025
Azərbaycan Milli Kitabxanasında ədəbiyyatımızın görkəmli simalarından olan Xalq yazıçısı, dramaturq, nasir, tənqidçi və ədəbiyyatşünas, filologiya elmləri doktoru, professor və  ictimai xadim Elçin İlyas oğlu Əfəndiyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Xalq yazıçısı Elçinin xatirəsinə” adlı  virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, yazıçının azərbaycan və xarici dillərdə qələmə aldığı hekayələri, povestləri, romanları, seçilmiş əsərləri, ədəbiyyatşünaslıq haqqında tədqiqat əsərləri,  ədəbiyyatda tarix və müasirlik problemi, tənqid və ədəbi proses, ədəbiyyatımız və folklorumuz haqqında kitablar, fotolar, həyat və yaradıcılığı haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri və s.  müxtəlif resurslar tam mətni ilə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Elchin/index.htm    linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Elçin İlyas oğlu Əfəndiyev 13 may 1943-cü ildə Bakı şəhərində XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının böyük nümayəndələrindən biri, Azərbaycanın Xalq yazıçısı İlyas Əfəndiyevin ailəsində anadan olub. Uşaqlıq çağlarından etibarən ədəbi mühitin içində, kitabların əhatəsində olub. Bir tərəfdən milli ədəbiyyat, folklor, o biri tərəfdən isə dünya ədəbiyyatı Elçin Əfəndiyevin daimi mütaliəsinin əsasına çevrilib.
O, yaradıcılığa ötən əsrin 60-cı illərində başlayıb və Azərbaycan ədəbiyyatında xüsusi yer tutan “60-cılar” ədəbi nəslinin ən aparıcı nümayəndələrindən biri olub.
İlk hekayəsi ("O inanırdı") 16 yaşı olarkən, 1959-cu ildə "Azərbaycan gəncləri" qəzetində dərc olunub. "Min gecədən biri" adlı ilk hekayələr kitabı isə 1966-cı ildə "Azərnəşr"də çapdan çıxıb.
Elçin Əfəndiyevin zəngin yaradıcılığında romanlar, povestlər, pyeslər və elmi-tənqidi əsərlər xüsusi yer tutur. Onun “Mahmud və Məryəm”, “Ağ dəvə”, “Baş”, “Bayraqdarlar” kimi əsərləri Azərbaycan ədəbiyyatının qızıl fonduna daxil olub.
Dramaturgiya sahəsində də məhsuldar fəaliyyəti ilə fərqlənən yazıçının səhnə əsərləri həm ölkə, həm də xarici teatrların repertuarında geniş yer alıb.
Elçin Əfəndiyev yalnız yazıçı kimi deyil, həm də ictimai-siyasi xadim kimi Azərbaycan dövlətçiliyinin və mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətlər göstərib. O, 1993–2018-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavini vəzifəsində çalışaraq ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında mühüm rol oynayıb. Bununla yanaşı, 1980-ci illərin sonlarında “Vətən” cəmiyyətinin sədri kimi xaricdə yaşayan azərbaycanlıların birliyinin və tarixi Vətənlə əlaqələrinin möhkəmlənməsində, diaspor hərəkatının formalaşmasında əvəzsiz xidmətlər göstərib.
Elçin Əfəndiyevin xidmətləri həmişə yüksək qiymətləndirilib. O, Azərbaycan Respublikasının ali dövlət mükafatları – “İstiqlal” (2003), “Şərəf” (2013), “Şöhrət” (2018) ordenləri və “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” (2023) ilə təltif edilib.

At the National Library of Azerbaijan, a virtual exhibition titled “In Memory of People’s Writer Elchin” has been launched in honor of the outstanding representative of Azerbaijani literature—People’s Writer, playwright, novelist, critic, literary scholar, Doctor of Philological Sciences, professor, and public figure Elchin Ilyas oglu Efendiyev.
The exhibition presents a wide range of resources in full text, including official documents, the writer’s short stories, novellas, novels, selected works in Azerbaijani and foreign languages, research on literary criticism, studies on the problem of history and modernity in literature, works on criticism and the literary process, books about Azerbaijani literature and folklore, photographs, and reflections of prominent figures on his life and creativity.
Those wishing to explore the virtual exhibition may do so via the following link: https://anl.az/el/vsb/Elchin/index.htm.
Elchin Ilyas oglu Efendiyev was born on May 13, 1943, in Baku, into the family of one of the great representatives of 20th-century Azerbaijani literature, People’s Writer Ilyas Efendiyev. From childhood, he grew up surrounded by books and immersed in a literary environment. Both Azerbaijani national literature and folklore, as well as world literature, shaped the foundation of his continuous reading and intellectual development.
He began his literary career in the 1960s and became one of the leading representatives of the literary generation known as the “Sixtiers.” His first story, “He Believed” (O inanırdı), was published in the newspaper “Azerbaijan Youth” in 1959, when he was just 16. His first short story collection, “One of a Thousand Nights” (Min gecədən biri), was published by Azerneshr in 1966.
Efendiyev’s rich creative legacy includes novels, novellas, plays, and scholarly-critical works. His novels “Mahmud and Maryam”, “The White Camel”, “The Head”, and “The Standard-Bearers” are considered part of the golden treasury of Azerbaijani literature.
As a dramatist, he was also highly productive, and his plays took a prominent place not only in the repertoire of Azerbaijani theaters but also on stages abroad.
Beyond his literary career, Elchin Efendiyev made significant contributions as a statesman to the development of Azerbaijani statehood and culture. From 1993 to 2018, he served as Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, playing an important role in the country’s socio-political and cultural life. In addition, as chairman of the “Vatan” Society in the late 1980s, he rendered invaluable services in uniting Azerbaijanis living abroad, strengthening their ties with their historical homeland, and contributing to the formation of the diaspora movement.
His services were always highly valued. He was awarded the highest state orders of the Republic of Azerbaijan, including the “Istiglal” (Independence) Order (2003), the “Sharaf” (Honor) Order (2013), the “Shohrat” (Glory) Order (2018), as well as the Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan (2023).