Milli Kitabxanada “Əməkdar incəsənət xadimi Xanımana Əlibəyli” və “Professor Azad Nəbiyev – 80” adlı kitab sərgiləri açılıb
20-04-2025
Milli Kitabxanada uşaq ədəbiyyatının klassiki və uşaq dramaturgiyasının banisi Xanımana Əlibəylinin anadan olmasının 105 illiyi munasibətilə “Əməkdar incəsənət xadimi Xanımana Əlibəyli”, xalq yaradıcılığının yorulmaz tədqiqatçısı Azad Nəbiyevin yubileyi münasibətilə isə  “Professor Azad Nəbiyev - 80”  adlı ənənəvi kitab sərgiləri açılıb.
“Əməkdar incəsənət xadimi Xanımana Əlibəyli” adlı kitab sərgisində müəllifin əsərləri, tərcümə etdiyi kitablar, həyat və yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar, jurnal və dövri mətbuat materialları, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları nümayiş olunur.
“Professor Azad Nəbiyev - 80”  adlı ənənəvi kitab sərgisində isə professorun əsərləri, tədqiqatları, ali məktəblər üçün dərs vəsa­itləri, tərcümələri, tərtibçisi, redaktoru, rəyçisi və məsləhətçisi olduğu, ön söz yazdığı kitablar, həyat və yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Ənənəvi kitab sərgiləri bir həftə davam edəcək.
Xatırladaq ki, Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələri arasında özünəməxsus yeri olan Əməkdar incəsənət xadimi, şair-dramaturq Xanımana Sabir qızı Əlibəyli 20 aprel 1920-ci ildə Bakının Keşlə kəndində ziyalı ailəsində anadan olub.
Xanımana Əlibəyli 16 yaşında ikən Bakıda Tibb İnstitutuna daxil olub, 1942-ci ildə institutu bitirib. Ədəbiyyata, xüsusən də uşaqlara olan sevgisi onu ADU-nun filologiya fakültəsinə gətirib çıxarmış, ikinci ali təhsilini də müvəffəqiyyətlə bitirmişdir.
“Balaca həkim ” adlı ilk şeir kitabı 1955-ci ildə çap olub. “Çoxbilmiş çəpişlər”, “Dovşanın ad günü”, “Ləpələrin nağılı”, “Sənubərin gözləri”, “Məni günəşə at” və s. 30-dan artıq kitabın, yüzlərlə uşaq şeirinin, onlarla poema və səhnə əsərinin müəllifidir. Müəllifin “Cunquş”, “Dovşanın ad günü”, “Aycan”, “Gözəllər gözəli” pyesləri uzun müddət gənc tamaşaçılar teatrının səhnəsini bəzəyib.
AMEA-nın üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor Azad Mövlud oğlu Nəbiyev 20 aprel 1945-ci ildə Quba rayonunun İkinci Nügədi kəndində anadan olub. 1963-1967-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Filologiya fakültəsinin jurnalistika şöbəsində təhsil alıb, 1968-ci ildə həmin universitetin aspiranturasına qəbul olub.1972-ci ildə namizədlik, 1981-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib, 1982-ci ildə professor elmi adını alıb.
Professor Azad Nəbiyev folklorşünaslığın müxtəlif sahələri və problemləri ilə məşğul olub. Nəzəriyyəçi alim kimi təkcə respublikamızda deyil, onun hüdudlarından kənarda da tanınıb. “Nəğmələr, alqışlar, inanclar”, “Azərbaycan dastanları”, “Novruz”, “Novruz bayramı”, “Sehrli sünbüllər”, “İlaxır çərşənbələr”, “Alqışlar, adətlər, nəğmələr”, rus dilində “Azərbaycanın mif, əfsanə və nağılları”, “Azərbaycan folkloru”, Türkiyə türkcəsində “Azərbaycan ədəbiyyatı antologiyası” və başqa kitab və monoqrafiyaların, dərs vəsaitlərinin müəllifidir. Onun 15-dən artıq top­lama və tər­tib kitabı folklor­şünaslar üçün mühüm qay­naq­lar sı­ra­sın­dadır.

В Национальной библиотеке открылись книжные выставки под названиями «Заслуженный деятель искусств Ханымана Алибейли» и «Профессор Азад Набиев – 80»
20-04-2025
В Национальной библиотеке открылись традиционные книжные выставки: «Заслуженный деятель искусств Ханымана Алибейли» — к 105-летию со дня рождения классика детской литературы и основоположника детской драматургии, а также «Профессор Азад Набиев — 80» — к юбилею со дня рождения неутомимого исследователя народного творчества.
На выставке «Заслуженный деятель искусств Ханымана Алибейли» представлены произведения автора, переведённые ею книги, литература о её жизни и творчестве, материалы из журналов и периодической печати, а также ноты музыкальных произведений, написанных на её стихи.
На традиционной выставке «Профессор Азад Набиев — 80» демонстрируются его труды, научные исследования, учебные пособия для вузов, переводы, книги, в которых он выступал составителем, редактором, рецензентом, научным консультантом и автором предисловий, а также литература, посвящённая его жизни и творчеству.
Традиционные книжные выставки будут открыты в течение недели.
Напомним, что Заслуженный деятель искусств, поэт-драматург Ханымана Сабир кызы Алибейли, которая занимает особое место среди выдающихся представителей азербайджанской детской литературы, родилась 20 апреля 1920 года в селе Кешля города Баку в семье интеллигентов.
В 16 лет она поступила в Бакинский медицинский институт, который окончила в 1942 году. Любовь к литературе, в частности к детям, привела её на филологический факультет Азербайджанского государственного университета, где она успешно получила второе высшее образование.
Её первая поэтическая книга под названием «Маленький врач» была издана в 1955 году. Автор более 30 книг, включая такие произведения, как «Всезнающие козлята», «День рождения Зайца», «Сказка о волнах», «Глаза Сенубер», «Брось меня к солнцу» и др., сотен детских стихотворений, десятков поэм и пьес. Пьесы автора — «Джунгуш», «День рождения Зайца», «Айджан», «Прекраснейшая из прекрасных» — долгое время украшали сцену Театра юного зрителя.
Член НАНА, доктор филологических наук, профессор Азад Мовлуд оглу Набиев родился 20 апреля 1945 года в селе Икинджи Нюгяди Губинского района. В 1963–1967 годах обучался на факультете филологии (отделение журналистики) Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), в 1968 году поступил в аспирантуру этого же вуза. В 1972 году защитил кандидатскую, а в 1981 году — докторскую диссертацию. В 1982 году ему было присвоено учёное звание профессора.
Профессор Азад Набиев занимался различными направлениями и проблемами фольклористики. Как ученый-теоретик он был известен не только в Азербайджане, но и за его пределами. Является автором таких книг и монографий, как «Песни, благопожелания, поверья», «Азербайджанские дастаны», «Новруз», «Праздник Новруз», «Волшебные колосья», «Илахыр чершенбе», «Благопожелания, обычаи, песни», а также изданий на русском языке — «Мифы, легенды и сказки Азербайджана», «Азербайджанский фольклор», на турецком — «Антология азербайджанской литературы» и др. Более 15 его книг-сборников являются важными источниками для фольклористов.