Bildiyimiz kimi, 2026-cı ildə böyük Azərbaycan şairi Əfzələddin Xaqani Şirvaninin və dünya şöhrətli memar, Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvaninin 900 illik yubileyləri qeyd edilir.
Azərbaycanda İntibah dövrü ədəbiyyatının ilk qüdrətli nümayəndəsi dahi şair Xaqani Şirvani və möhtəşəm sənət əsərlərinin müəllifi olan Əcəmi Naxçıvaninin yubileylərinin qeyd edilməsi məqsədilə Prezident İlham Əliyev tərəfindən sərəncamlar imzalanıb.
Milli Kitabxana tərəfindən “Xaqani Şirvani: 900 illik ədəbi irs” (https://anl.az/down/nesrler2026/04/Xaqani_Sirvani.pdf) və “Azərbaycan memarlığının görkəmli siması Əcəmi Naxçıvani (900 illiyinə həsr olunur)” (https://anl.az/down/nesrler2026/04/Ecemi_Naxcivani-900.pdf) adlı daycestlər hazırlanıb.
Daycestlərdə mövzu ilə bağlı 2024-2026-cı illərdə dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş məqalələr araşdırılıb və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə çatdırılıb.

Digests titled “Khagani Shirvani: 900 Years of Literary Heritage” and “Ajamy Nakhchivani: A Prominent Figure of Azerbaijani Architecture,” prepared by the National Library, have been presented to users online.
16-04-2026
As is known, in 2026 the 900th anniversaries of the great Azerbaijani poet Afzaladdin Khagani Shirvani and the world renowned architect Ajami Abubakr oglu Nakhchivani, the founder of the Nakhchivan architectural school, are being celebrated.
In order to mark the anniversaries of the brilliant poet Khagani Shirvani, one of the first powerful representatives of Renaissance period literature in Azerbaijan, and Ajami Nakhchivani, the author of magnificent architectural masterpieces, decrees were signed by President Ilham Aliyev.
The National Library has prepared digests titled “Khagani Shirvani: 900 Years of Literary Heritage” and “Ajamy Nakhchivani: A Prominent Figure of Azerbaijani Architecture (Dedicated to the 900th Anniversary).”
The digests include selected articles on the topic published in periodicals during 2024–2026, which have been researched and presented to users.