Milli Kitabxanada “Xocalı soyqırımı – 30” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
21-02-2022
Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri olan Xocalı soyqırımından 30 il ötür.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq keçmiş sovet ordusunun Xankəndidə yerləşən 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücum etdi və dinc əhaliyə misli görünməmiş qəddarlıqla divan tutdu.
Xocalı soyqırımı zamanı 106 qadın, 63 uşaq, 70 qoca olmaqla 613 şəxs məhz azərbaycanlı olduqlarına görə ağlasığmaz vəhşiliklə qətlə yetirildi, 487 dinc sakin ağır yaralandı, 1275 nəfər isə girov götürüldü.
Xocalı qətliamı Ermənistanın uzun illərdən bəri Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi planlaşdırılmış etnik təmizləmə və təcavüz siyasətinin tərkib hissəsi idi. Soyqırımının törədilməsinə görə Ermənistanın o zamankı siyasi-hərbi rəhbərliyi məsuliyyət daşıyır.
Xocalı soyqırımının otuzuncu ildönümü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Xocalı soyqırımı – 30” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Xocalı faciəsini özündə əks etdirən kitab və dövri mətbuat materialları, fotoşəkillər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Xocali_soyqirimi_30/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Khojaly Genocide - 30" was presented to users online in the National Library
21-02-2022
30 years have passed since the Khojaly genocide, one of the most terrible pages in the history of Azerbaijan.
On the night of February 25-26, 1992, Armenian armed forces attacked the city of Khojaly with the participation of the 366th regiment of the former Soviet army located in Khankendi, grossly violating the norms and principles of international law, and killed the civilian population with unprecedented cruelty.
During the Khojaly genocide, 613 people, including 106 women, 63 children, and 70 elderly people, were killed with unimaginable brutality just because they were Azerbaijanis, 487 civilians were seriously injured, and 1,275 people were taken hostage.
The Khojaly massacre was part of the planned ethnic cleansing and aggression policy carried out by Armenia against Azerbaijan for many years. The political and military leadership of Armenia at that time is responsible for the genocide.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan and the Action Plan of the Ministry of Culture on the thirtieth anniversary of the Khojaly genocide, a virtual exhibition called "Khojaly genocide - 30" was prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade. In the virtual exhibition, books and periodical press materials and photographs depicting the Khojaly tragedy are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Xocali_soyqirimi_30/index.htm