Milli Kitabxanada “XX əsrin faciəsi – Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
23-02-2022
Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəli səhifələrdən biri kimi daxil olmuşdur. XX əsrin faciəsi olan Xocalı soyqırımı cinayətkar erməni siyasətinin nəticəsidir. XX əsrin sonunda baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir.
Xocalı soyqırımının otuzuncu ildönümü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun keçirilən tədbirlərin davamı olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “XX əsrin faciəsi – Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”; “Xocalı rayonu”, “Xocalının Milli Qəhrəmanları”, “Soyqırım haqqında”, “Xocalı şəhidləri”, “Şahidlərin söylədikləri”, “Ermənilərdən etiraflar”, “Ermənilər tərəfindən dağıdılmış abidələr”, “Xocalıya ədalət kampaniyası”, “Xocalı soyqırımının tanınması”, “Xocalı soyqırımı mədəniyyətdə”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена электронная база данных под названием «Трагедия XX века – Ходжалинский геноцид»
23-02-2022
Ходжалинский геноцид вошел в историю Азербайджана как одна из самых страшных и трагических страниц. Ходжалинский геноцид, являющийся трагедией ХХ века, является результатом преступной политики армян. Эта трагедия, произошедшая в конце ХХ века, является одним из тяжелейших преступлений, направленных не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики о тридцатой годовщине Ходжалинского геноцида и Планом мероприятий Министерства культуры, сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде подготовили электронную базу данных под названием «Трагедия ХХ века - Ходжалинский геноцид». Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы»; «Ходжалинский район», «Национальные Герои Ходжалы», «О геноциде», «Шехиды Ходжалы», «Рассказы очевидцев», «Признания армян», «Памятники, разрушенные армянами», «Кампания справедливости для Ходжалы», «Признание Ходжалинского геноцида», «Ходжалинский геноцид в культуре», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html.