Milli Kitabxanada “Yeni Azərbaycan Partiyası – 30” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
21-11-2022
21 Noyabr – Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP)  yaradılması Günü kimi qeyd olunur.
YAP “91”lərin müraciəti əsasında 1992-ci il noyabrın 21-də Naxçıvanda Heydər Əliyevin sədrliyi və 550 nəfərdən ibarət təşəbbüs qrupunun iştirakı ilə keçirilən təsis konfransı ilə yaradılan, 1992-ci il dekabrın 18-də Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən rəsmi qeydiyyata alınan, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və qanunvericiliyi çərçivəsində, özünün Nizamnaməsi və Proqramı əsasında fəaliyyət göstərən, öz sıralarında Azərbaycanda hüquqi dövlət, sabit və sosialyönümlü iqtisadiyyat, vətəndaş cəmiyyəti qurmaq ideyalarını qəbul edən vətəndaşları birləşdirən sağ mərkəzyönümlü siyasi partiyadır.
1992-ci il noyabrın 21-də Ulu öndər Heydər Əliyevin sədrliyi ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransının keçirilməsi yeni müstəqil Azərbaycanın tarixində parlaq gələcəyin əsasını qoydu.
Müxalifət partiyası kimi yaranan YAP 1993-cü ildə partiyanın sədri Heydər Əliyevin prezident seçilməsi, 1995-ci ildə keçirilən parlament seçkilərində qalib gəlməklə Azərbaycanda iqtidar partiyasına çevrildi. Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri 1992-2003-cü illərdə Heydər Əliyev olub. 2005-ci ildən isə YAP-ın sədri Prezident İlham Əliyevdir.
Yeni Azərbaycan Partiyasının Proqramında irəli sürülmüş əsas vəzifələr dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlətin qurulması, vətəndaşların dinc və firavan həyatının təmin edilməsidir. Partiya məfkurəsinin əsasını təşkil edən müstəqil dövlətçilik, qanunçuluq, azərbaycançılıq, yaradıcı təkamül, vətəndaş həmrəyliyi və sosial ədalət prinsipləri YAP-ın qarşısında duran vəzifələrin həyata keçirilməsinin ideya təminatı olaraq mahiyyətcə Azərbaycanın siyasi gələcəyinin də ideya bazasını şərtləndirmiş olur. Məhz Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanı müstəqillik yolunda inkişaf etdirməyə qadir bir partiyadır.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Yeni Azərbaycan Partiyası – 30” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Yenı Azərbaycan Partiyasının yaranma tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, fəaliyyəti, Azərbaycan dövlətçiliyində rolu və s. ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Yeni_Azerbaycan_Partiyasi_30/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "New Azerbaijan Party - 30" was presented to users online in the National Library
21-11-2022
November 21 is marked as the  establishment day of the New Azerbaijan Party (NAP).
It was established on November 21, 1992 on the basis of the requirement of NAP "91", with the holding of a founding conference in Nakhchivan under the chairmanship of Heydar Aliyev and the participation of an initiative group of 550 people, and it was officially registered by the Ministry of Justice on December 18, 1992, it is a right-centered political party that unites citizens who accept the ideas of building a legal state, a stable and socially oriented economy, and a civil society in Azerbaijan, operating within the framework of its Constitution and legislation, based on its Charter and Program.
On November 21, 1992, the founding conference of the New Azerbaijan Party under the chairmanship of the great leader Heydar Aliyev laid the foundation for a bright future in the history of the newly independent Azerbaijan.
NAP, which emerged as an opposition party, became the ruling party in Azerbaijan in 1993 after the election of its chairman, Heydar Aliyev, as president and winning the victory in the parliamentary elections held in 1995. Heydar Aliyev was the chairman of the New Azerbaijan Party in 1992-2003. President Ilham Aliyev has been the chairman of NAP since 2005.
The main tasks put forward in the Program of the New Azerbaijan Party are the strengthening of state independence, the establishment of a democratic, legal, secular state, and ensuring the peaceful and prosperous life of citizens. The principles of independent statehood, rule of law, Azerbaijanism, creative evolution, civil solidarity and social justice, which form the basis of the party's ideology, essentially determine the ideological base of Azerbaijan's political future as an ideological guarantee for the implementation of the tasks facing NAP. It is the New Azerbaijan Party that is able to develop independent Azerbaijan on the path to independence.
On the occasion of this historical day, a virtual exhibition called "New Azerbaijan Party - 30" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade. The virtual exhibition includes photos, the history of the New Azerbaijan Party, its development path, its activities, its role in the statehood of Azerbaijan etc. books and articles published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Yeni_Azerbaycan_Partiyasi_30/index.htm.