Milli Kitabxanada “Yeni Azərbaycan Partiyası – 30” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
21-11-2022
21 Noyabr – Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP)  yaradılması Günü kimi qeyd olunur.
YAP “91”lərin müraciəti əsasında 1992-ci il noyabrın 21-də Naxçıvanda Heydər Əliyevin sədrliyi və 550 nəfərdən ibarət təşəbbüs qrupunun iştirakı ilə keçirilən təsis konfransı ilə yaradılan, 1992-ci il dekabrın 18-də Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən rəsmi qeydiyyata alınan, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və qanunvericiliyi çərçivəsində, özünün Nizamnaməsi və Proqramı əsasında fəaliyyət göstərən, öz sıralarında Azərbaycanda hüquqi dövlət, sabit və sosialyönümlü iqtisadiyyat, vətəndaş cəmiyyəti qurmaq ideyalarını qəbul edən vətəndaşları birləşdirən sağ mərkəzyönümlü siyasi partiyadır.
1992-ci il noyabrın 21-də Ulu öndər Heydər Əliyevin sədrliyi ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransının keçirilməsi yeni müstəqil Azərbaycanın tarixində parlaq gələcəyin əsasını qoydu.
Müxalifət partiyası kimi yaranan YAP 1993-cü ildə partiyanın sədri Heydər Əliyevin prezident seçilməsi, 1995-ci ildə keçirilən parlament seçkilərində qalib gəlməklə Azərbaycanda iqtidar partiyasına çevrildi. Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri 1992-2003-cü illərdə Heydər Əliyev olub. 2005-ci ildən isə YAP-ın sədri Prezident İlham Əliyevdir.
Yeni Azərbaycan Partiyasının Proqramında irəli sürülmüş əsas vəzifələr dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlətin qurulması, vətəndaşların dinc və firavan həyatının təmin edilməsidir. Partiya məfkurəsinin əsasını təşkil edən müstəqil dövlətçilik, qanunçuluq, azərbaycançılıq, yaradıcı təkamül, vətəndaş həmrəyliyi və sosial ədalət prinsipləri YAP-ın qarşısında duran vəzifələrin həyata keçirilməsinin ideya təminatı olaraq mahiyyətcə Azərbaycanın siyasi gələcəyinin də ideya bazasını şərtləndirmiş olur. Məhz Yeni Azərbaycan Partiyası müstəqil Azərbaycanı müstəqillik yolunda inkişaf etdirməyə qadir bir partiyadır.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Yeni Azərbaycan Partiyası – 30” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, Yenı Azərbaycan Partiyasının yaranma tarixi, keçdiyi inkişaf yolu, fəaliyyəti, Azərbaycan dövlətçiliyində rolu və s. ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Yeni_Azerbaycan_Partiyasi_30/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Партия Ени Азербайджан - 30»
21-11-2022
21 ноября отмечается как день основания партии «Ени Азербайджан» (ПЕА).
Партия «Ени Азербайджан» (ПЕА) была создана на основании «Обращения 91» учредительной конференцией, состоявшейся 21 ноября 1992 года в Нахчыване под председательством Гейдара Алиева и с участием инициативной группы из 550 человек, официально зарегистрирована Министерством юстиции 18 декабря 1992 года, в соответствии с Конституцией и законодательством Азербайджанской Республики. Партия объединяет в своих рядах граждан, принимающих идеи построения в Азербайджане правового государства, стабильной и социально ориентированной экономики, гражданского общества.
Проведение 21 ноября 1992 года учредительной конференции партии «Ени Азербайджан» под председательством великого лидера Гейдара Алиева положило начало светлому будущему в истории нового независимого Азербайджана.
ПЕА стала правящей партией в Азербайджане в 1993 году с избранием президентом председателя партии Гейдара Алиева и победой на парламентских выборах в 1995 году. Председателем партии «Ени Азербайджан» в 1992-2003 годах был Гейдар Алиев. С 2005 года председателем ПЕА является Президент Ильхам Алиев.
Основными задачами, выдвинутыми в программе ПЕА, являются укрепление государственной независимости, построение демократического, правового, светского государства, обеспечение мирной и благополучной жизни граждан. Принципы независимой государственности, законности, азербайджанства, творческой эволюции, гражданского единства и социальной справедливости, составляющие основу идеологии партии, обусловливают идейную базу для политического будущего Азербайджана.
По случаю этого исторического дня сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена ​​виртуальная выставка под названием «Партия Ени Азербайджан - 30». Виртуальная выставка включает в себя фотографии, книги и статьи об истории создания партии «Ени Азербайджан», пути ее развития, деятельности, роли в государственности Азербайджана и т.д.