Milli Kitabxanada “Əməkdar incəsənət xadimi Zakir Bağırov - 110” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
13-03-2026
13 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada görkəmli bəstəkar, Əməkdar incəsənət xadimi, professor Zakir Bağırovun anadan olmasının 110 illik yubileyi münasibətilə  “Əməkdar incəsənət xadimi Zakir Bağırov - 110” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə bəstəkarın operaları, operettaları, süitaları, kamera-instrumental əsərləri, mahnıları, romansları və s. əsərləri, həyatı və yaradıcılıgı haqqında ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Zakir Cavad oğlu Bağırov 1916-cı il mart ayının 16-da Şuşada anadan olub.
İlk musiqi təhsilini Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının nəzdindəki fəhlə fakültəsində fortepiano sinfində alıb. Daha sonra təhsilini davam etdirmək üçün 1935-ci ildə P.İ.Çaykovski adına Moskva Dövlət Konservatoriyası nəzdindəki Musiqi Texnikumuna göndərilib. Zakir Bağırov Musiqi Texnikumunu bitirdikdən sonra könüllü olaraq cəbhəyə gedərək, 1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində iştirak edib.
Zakir Bağırov ordudan tərxis olunandan sonra Moskva Dövlət Konservatoriyasının Nəzəriyyə-bəstəkarlıq fakültəsinə daxil olub və 1949-cu ildə konservatoriyanı bitirib.
Üzeyir Hacıbəyovdan dərs alan Zakir Bağırov özünü həmişə onun yetirməsi hesab edib.
Zakir Bağırovun bəstəkarlıq fəaliyyəti ilə yanaşı, musiqi folklorumuzun toplanması və nota salınması sahəsində mühüm xidmətləri olub. O, 1935-ci ildə ilk dəfə olaraq görkəmli bəstəkar Tofiq Quliyevlə birlikdə tarzən Mansur Mansurovun ifasında “Rast”, “Dügah” və “Segah-zabul” muğamlarını nota yazıb və çap etdirib. O, həmçinin “Azərbaycan xalq rəqsləri” məcmuəsinin müəlliflərindən biridir.
Bəstəkar 1958-ci ildə “Kəndimizin mahnısı”, 1964-cü ildə “Qayınana” operettalarını, 1956 və 1969-cu illərdə xalq çalğı alətləri orkestri üçün süitaları, 1970-ci ildə fortepiano ilə orkestr üçün konserti, 1972-ci ildə musiqi mədəniyyətimizin gözəl nümunələrindən sayılan Səməd Vurğunun eyniadlı əsəri əsasında yaratdığı “Aygün” operasını, 1973-cü ildə orqan üçün improvizasiya və fuqanı, kamera-instrumental əsərlərini, mahnı və romansları yazıb, bir çox dram tamaşası və “Ağ qızıl ustaları”, “Aygün”, “Bərəkətli torpaq”, “Nizami”, “Sədaqət yolu ilə”, “Təbiətin dostları”, “Quba bağlarında”, “Bizim Azərbaycan” kimi bədii, sənədli filmlərə musiqi bəstələyib.
Ömrünün 45 ilini konservatoriyada tədris işinə sərf edən bəstəkar, bir çox musiqiçilər yetişdirib.
Musiqi mədəniyyətinin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə 1961-ci ildə Azərbaycanın “Əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adına layiq görülüb, “Şərəf” nişanı ordeni və “Yubiley medalı” ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель искусств Закир Багиров — 110».
13-03-2026
13 марта 2026 года в Национальной библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель искусств Закир Багиров — 110», посвящённая 110-летию со дня рождения выдающегося композитора, заслуженного деятеля искусств и профессора Закира Багирова.
На выставке представлены оперы, оперетты, сюиты, камерно-инструментальные произведения, песни, романсы и другие работы композитора, а также литература о его жизни и творчестве.
Закир Джавад оглу Багиров родился 16 марта 1916 года в Шуше.
Первое музыкальное образование он получил на рабочем факультете при Азербайджанской государственной консерватории, изучая фортепиано. В 1935 году он был направлен для продолжения обучения в Музыкальный техникум при Московской государственной консерватории имени П. И. Чайковского. После окончания техникума Закир Багиров добровольно ушёл на фронт и участвовал в Великой Отечественной войне в 1941–1945 годах.
После демобилизации он поступил на факультет теории и композиции Московской государственной консерватории и окончил её в 1949 году.
Учился у Узеира Гаджибекова и всегда считал себя его учеником.
Помимо композиторской деятельности, Закир Багиров внёс значительный вклад в сбор и нотирование азербайджанского музыкального фольклора. В 1935 году вместе с выдающимся композитором Тофиком Гулиевым он впервые записал и издал ноты мугамов «Раст», «Дюгах» и «Сегах-забул» в исполнении тариста Мансура Мансурова. Он также был одним из авторов сборника «Азербайджанские народные танцы».
Среди его произведений — оперетты «Песня нашей деревни» (1958) и «Свекровь» (1964), сюиты для оркестра народных инструментов (1956, 1969), концерт для фортепиано с оркестром (1970), опера «Айгюн» на одноимённое произведение Самеда Вургуна (1972), органная импровизация и фуга, камерно-инструментальные произведения, песни и романсы, а также музыка к драматическим постановкам и художественно-документальным фильмам, включая «Мастера белого золота», «Айгюн», «Благодатная земля», «Низами», «По пути верности», «Друзья природы», «В садах Кубы», «Наш Азербайджан».
Закир Багиров посвятил 45 лет преподавательской деятельности в консерватории, воспитав множество музыкантов.
За заслуги в развитии музыкальной культуры он был удостоен почётного звания «Заслуженный деятель искусств Азербайджана» (1961), награждён орденом «Шараф» и юбилейной медалью.