Milli Kitabxanada “10 Dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günüdür” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
09-12-2022
Dekabrın 10-u dünyada Beynəlxalq İnsan Hüquqları günü kimi qeyd olunur. “Bütün insanlar azad və bərabərdir” tezisinə əsaslanan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyası 10 dekabr 1948-ci ildə bu günü Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü olaraq qəbul etmişdi.
İnsan hüquqları, insanların təbii və dərrakədən irəli gələn subyektiv hüquqlarını təsvir edir. İnsan hüquqlarının əsas konsepsiyası ondan ibarətdir ki, bütün insanlar eyni hüquqlara malik olmalıdırlar və bu hüquqlar hər hansı bir izaha ehtiyac olmadan hər kəsə bərabər şəkildə aid edilməlidir.
Dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa edən Azərbaycan demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu yolunu seçmiş, BMT-nin İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməsinə və digər beynəlxalq konvensiyalara qoşulmuşdur. 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq səsverməsi ilə qəbul edilmiş Konstitusiya ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarına əsaslanan yeni dövlət quruculuğunun əsasını qoymuş, hüquq islahatlarının keyfiyyətcə yeni mərhələsinin başlanmasına təkan vermiş, mühüm normativ-hüquqi aktlar və dövlət proqramları qəbul edilmiş, insan hüquqlarının təminatı sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin mahiyyəti və konsepsiyası dəqiq müəyyənləşdirilmişdir.
Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Insan_Huquqlari_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

December 10 is celebrated as International Human Rights Day. On December 10, 1948, the General Assembly of the United Nations (UN) adopted this day as the International Human Rights Day based on the thesis that "all people are free and equal".
Human rights describe the natural and subjective rights of people. The basic concept of human rights is that all people should have the same rights and that these rights should apply equally to everyone without any explanation.
Re-establishing its state independence, Azerbaijan chose the path of democratic, legal and secular state-building, joined the UN General Declaration on Human Rights and other international conventions. The Constitution, which was adopted by popular vote on November 12, 1995, laid the foundation for a new state-building based on human rights and freedoms in our country, gave impetus to the start of a qualitatively new stage of legal reforms, adopted important normative-legal acts and state programs, in the field of ensuring human rights The essence and concept of the implemented measures are clearly defined.
On the occasion of the International Human Rights Day, a virtual exhibition of the same name was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. Books and articles published in periodicals related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Insan_Huquqlari_gunu/index.htm.