Milli Kitabxanada “18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
18-10-2022
18 Oktyabr – Azərbaycanda Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü kimi qeyd olunur.
1991-ci ildə Sovetlər İttifaqının dağılması ilə Azərbaycan xalqı öz dövlət müstəqilliyini ikinci dəfə yenidən bərpa etmişdir. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul etmiş, Konstitusiya Aktı dekabrın 30-da ümumxalq səsverməsi, referendum vasitəsilə bəyənilmişdir. Bu aktla Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin təmin olunması üçün hüquqi əsaslar yaranmış, ölkəmiz öz dövlət müstəqilliyini bütün dünyaya bəyan etmiş, Azərbaycanın dövlət bayrağı, himni və gerbi haqqında qanunlar qəbul edilmişdir. Respublikamızın dövlət müstəqilliyini dünyanın bütün ölkələri tanımış, Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatına daxil olmuş və dünyanın böyük beynəlxalq təşkilatlarının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli “Müstəqillik Günü haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu” ilə oktyabrın 18-i Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilmişdir.
Dövlət müstəqilliyimizin bərpası bizə azərbaycançılıq məfkurəsi ətrafında sıx birləşərək beynəlxalq hüququn subyektinə çevrilmək və demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət qurmaq imkanı yaratmışdır.
Şübhə yoxdur ki, Azərbaycan bundan sonra öz müstəqilliyini daha da möhkəmləndirəcək, gələcək nəsillər əmin-amanlıq şəraitində quruculuq işləri ilə məşğul olacaq, respublikamız dünyanın qüdrətli diyarlarından birinə çevriləcək.
Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, ölkəmizin müstəqillik tarixi, təhsil sistemi, inkişaf yolu, xarici siyasəti və s. ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/dovlet_musteqilliyinin_berpasi_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "October 18 – Day of Restoration of Independence " was presented to users online in the National Library.
18-10-2022
October 18 is celebrated as the Day of Restoration of State Independence in Azerbaijan.
The Azerbaijani people regained their state independence for the second time with the collapse of the Soviet Union in 1991. On October 18, 1991, the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan adopted the Constitutional Act on State Independence, and on December 30, the Constitutional Act was approved through a national vote and a referendum.
This act created a legal basis for ensuring the state independence of the Republic of Azerbaijan, our country proclaimed its state independence to the whole world, laws on the state flag, anthem and emblem of Azerbaijan were adopted. All countries of the world recognized the state independence of our republic, Azerbaijan joined the United Nations and became a member of major international organizations.
By the "Law of the Republic of Azerbaijan on Independence Day" dated October 15, 2021 of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, October 18 was declared the Day of Restoration of Independence.
The restoration of our state independence has created an opportunity for us to unite closely around the ideology of Azerbaijanism and become a subject of international law and build a democratic, legal and secular state.
There is no doubt that Azerbaijan will further strengthen its independence, future generations will be engaged in creation in peaceful conditions, and our republic will become one of the most powerful countries in the world.
On the occasion of the Day of Restoration of State Independence, a virtual exhibition called "October 18 - Day of Restoration of Independence" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade.In the virtual exhibition, photos, books and articles published in periodicals on the history of our country's independence, education system, development path, foreign policy, etc. are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/dovlet_musteqilliginin_berpasi_gunu/index.htm