Milli Kitabxanada “18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
18-10-2022
18 Oktyabr – Azərbaycanda Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü kimi qeyd olunur.
1991-ci ildə Sovetlər İttifaqının dağılması ilə Azərbaycan xalqı öz dövlət müstəqilliyini ikinci dəfə yenidən bərpa etmişdir. 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul etmiş, Konstitusiya Aktı dekabrın 30-da ümumxalq səsverməsi, referendum vasitəsilə bəyənilmişdir. Bu aktla Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin təmin olunması üçün hüquqi əsaslar yaranmış, ölkəmiz öz dövlət müstəqilliyini bütün dünyaya bəyan etmiş, Azərbaycanın dövlət bayrağı, himni və gerbi haqqında qanunlar qəbul edilmişdir. Respublikamızın dövlət müstəqilliyini dünyanın bütün ölkələri tanımış, Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatına daxil olmuş və dünyanın böyük beynəlxalq təşkilatlarının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15 oktyabr 2021-ci il tarixli “Müstəqillik Günü haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu” ilə oktyabrın 18-i Müstəqilliyin Bərpası Günü elan edilmişdir.
Dövlət müstəqilliyimizin bərpası bizə azərbaycançılıq məfkurəsi ətrafında sıx birləşərək beynəlxalq hüququn subyektinə çevrilmək və demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət qurmaq imkanı yaratmışdır.
Şübhə yoxdur ki, Azərbaycan bundan sonra öz müstəqilliyini daha da möhkəmləndirəcək, gələcək nəsillər əmin-amanlıq şəraitində quruculuq işləri ilə məşğul olacaq, respublikamız dünyanın qüdrətli diyarlarından birinə çevriləcək.
Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, ölkəmizin müstəqillik tarixi, təhsil sistemi, inkişaf yolu, xarici siyasəti və s. ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/dovlet_musteqilliyinin_berpasi_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «18 октября – День восстановления независимости»
18-10-2022
18 октября отмечается как День восстановления государственной независимости Азербайджана.
В 1991 году в результате распада Советского Союза Азербайджан во второй раз в ХХ веке обрел независимость. 18 октября 1991 года на сессии Верховного Совета Азербайджанской Республики был принят «Конституционный Акт о государственной независимости Азербайджана». Этим актом была создана правовая основа для обеспечения государственной независимости Азербайджанской Республики. Наша страна провозгласила на весь мир свою государственную независимость, были приняты законы о государственном флаге, гимне и гербе Азербайджана. Все страны мира признали государственную независимость нашей республики, Азербайджан вступил в ООН, стал членом крупных международных организаций.
Согласно закону «О Дне Независимости», принятому Президентом Азербайджанской Республики 15 октября 2021 года, 18 октября объявлено «Днем восстановления независимости».
Восстановлением государственной независимости Азербайджана было обеспечено единство государства и народа. Наш народ, тесно сплотившись вокруг идеологии «азербайджанизма», обрел возможность превратиться в субъект международного права и построить демократическое, правовое и светское государство.
Нет сомнений в том, что Азербайджан еще больше укрепит свою независимость, будущие поколения будут мирно заниматься созидательной работой, а республика станет одной из самых могущественных стран мира.
По случаю Дня восстановления государственной независимости сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена ​​виртуальная выставка под названием «18 октября – День восстановления независимости». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях по истории независимости, системе образования, пути развития, внешней политике нашей страны и т.д.