Milli Kitabxanada “31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
31-03-2022
31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür! 1918-ci il 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı soyqırım törədiblər. Rəsmi mənbələrə əsasən, soyqırım nəticəsində 12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb.
Mart qırğınları zamanı ermənilər bir çox qədim binaları, tarixi abidələri, o cümlədən ziyarətgahları, dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binasını top atəşinə tutaraq dağıdıblar. Xəzər dənizində yerləşdirilmiş hərbi donanmanın açdığı atəş nəticəsində Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə alıb.
Azərbaycan xalqı faciə qurbanlarının xatirəsinə hər zaman xüsusi qayğı və sevgi ilə yanaşır. Xalqımız qəhrəman qızlarını və oğullarını heç zaman unutmayacaqdır!
Bu tarixi gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar əks olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/31_Mart_Azerbaycanlilarin_Soyqirimi_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

March 31 is the Day of Genocide of Azerbaijanis. Between March 30 and April 3, 1918, Baku Soviet and Armenian armed groups dashnaks committed genocide against Azerbaijanis in Baku and adjacent areas of Baku Governorate, as well as in Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Hajigabul, Salyan, Zangazur, Karabakh, Nakhchivan and other areas. According to official sources, as a result of the genocide, about 12,000 Azerbaijanis were killed and tens of thousands were missing.
During the March massacres, Armenians destroyed many ancient buildings, historical monuments and shrines, and the Ismailia building, considered one of the pearls of world architecture.
The Azerbaijani people will never forget their heroic daughters and sons!
On the occasion of that historic day, a virtual exhibition entitled “31 March – Day of Genocide of Azerbaijanis” has been prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan. The virtual exhibition features books, articles, and photos on the topic.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/31_Mart_Azerbaycanlilarin_Soyqirimi_Gunu/index.htm