Milli Kitabxanada ədəbiyyatşünas-alim, filologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi, dövlət mükafatı laureatı, akademik Bəkir Nəbiyevin anadan olmasının 95 illiyi münasibətilə “Akademik Bəkir Nəbiyev – 95” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, akademik Bəkir Nəbiyevin əsərləri, tərtibçisi, redaktoru, rəyçi və məsləhətçisi olduğu, ön söz yazdığı kitablar, görkəmli elm xadimi, akademik Bəkir Nəbiyevin şəxsiyyəti və yaradıcılığı, elmi irsi haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Bekir_Nebiyev_95/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, Bəkir Əhməd oğlu Nəbiyev 1930-cu il avqustun 21-də Ağdaş rayonunun Üçqovaq kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. O, Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Məmməd Arif, Əli Sultanlı, Mir Cəlal, Cəfər Xəndan, Məmməd Cəfər, Həmid Araslı, Abbas Zamanov, Feyzulla Qasımzadə kimi böyük ustadlardan dərs alıb.
1960-cı ildə “Firidun bəy Köçərlinin həyat və yaradıcılığı” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını, 1970-ci ildə “Böyük Vətən müharibəsi və Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edib.
Ədəbi fəaliyyətə “Ədəbiyyat qəzeti”nin 1951-ci il 4 noyabr tarixli nömrəsində dərc edilən “Dama-dama göl olar” rəyi ilə başlayıb.
Akademikin “Görkəmli tənqidçi və ədəbiyyatşünas” (1963), “Süngüyə çevrilmiş qələm” (1970), “Ədəbi düşüncələr” (1971), “Tənqid və ədəbi proses” (1976), “Böyük Vətən müharibəsi və Azərbaycan ədəbiyyatı” (1977), “Kamalın təntənəsi” (1981), “Söz ürəkdən gələndə” (1984), “Roman və müasir qəhrəman” (1987), “Özümüzdən başlayaq” (1990), “Didərgin şair” (1995), “Çətin yollarda” (2000), “İstiqlal şairi” (2001), “Xəzan vurmasın” (2006) və s. kitabları tənqid və nəzəri fikir tariximizin yarıməsrlik (1960-2010) dövrünü mərhələli surətdə əks etdirir.
Akademik Bəkir Nəbiyev Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında elmi məktəb yaradıb, Azərbaycan filologiyasında mükəmməl “Bəkir Nəbiyev məktəbi”nin əsasını qoyub.
Bəkir Nəbiyevin zəngin fəaliyyəti Azərbaycan dövləti tərəfindən hər zaman yüksək qiymətləndirilib. O, bir çox mükafatlara, həmçinin “Şöhrət” və “İstiqlal” ordenlərinə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fəxri Diplomuna layiq görülüb. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı ilə təltif edilib.

В Национальной библиотеке была представлена виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «Академик Бекир Набиев – 95» в честь 95-летия со дня рождения литературоведа, доктора филологических наук, профессора, заслуженного деятеля науки, лауреата государственных премий, академика Бекира Набиева.
На выставках демонстрируются официальные документы, произведения академика Бекира Набиева, книги, в подготовке, редактировании, рецензировании и предисловиях, к которым он принимал участие, а также литература и статьи на азербайджанском и иностранных языках о выдающемся ученом, его личности, творчестве и научном наследии.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/Bekir_Nebiyev_95/index.htm.
Отметим, что Бекир Ахмед оглы Набиев родился 21 августа 1930 года в семье интеллигентов в селе Учговаг Агдашского района. Он учился в Азербайджанском государственном университете (ныне Бакинский государственный университет), где занимался под руководством выдающихся ученых — Маммеда Арифа, Али Султанлы, Мира Джалала, Джафара Хандана, Маммеда Джафара, Хамида Араслы, Аббаса Заманова, Фейзуллы Гасымзаде и других.
В 1960 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Жизнь и творчество Фиридуна бея Кочарли», а в 1970 году — докторскую диссертацию на тему «Великая Отечественная война и азербайджанская литература».
Литературную деятельность начал с рецензии «Капля за каплей — озеро» в номере газеты «Ədəbiyyat qəzeti» («Литературная газета») от 4 ноября 1951 года.
Книги академика, такие как «Выдающийся критик и литературовед» (1963), «Перо, ставшее штыком» (1970), «Литературные размышления» (1971), «Критика и литературный процесс» (1976), «Великая Отечественная война и азербайджанская литература» (1977), «Торжество Камала» (1981), «Когда слово идёт от сердца» (1984), «Роман и современный герой» (1987), «Начнём с себя» (1990), «Странствующий поэт» (1995), «На трудных дорогах» (2000), «Поэт независимости» (2001), «Пусть не коснётся осень» (2006) и другие отражают этапы полувекового периода (1960–2010) истории критики и теоретической мысли в Азербайджане.
Академик Бекир Набиев основал научную школу в азербайджанском литературоведении и заложил основу выдающейся «Школы Бекира Набиева» в азербайджанской филологии.
Богатая деятельность Бекира Набиева всегда высоко оценивалась государством Азербайджан. Он был удостоен множества наград, включая ордена «Шохрат» и «Истиглал», Почётный диплом Президента Азербайджанской Республики, а также Государственную премию Азербайджанской Республики.