Oktyabrın 19-da Almaniya Bundestaqının sabiq deputatı, professor, əslən Cənubi Azərbaycandan olan Rahim Şmidt Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub. Qonağı qəbul edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov kitabxana haqqında məlumatları, kitabxananın fondu, avtomatlaşdırma sistemləri, eləcə də Azərbaycan Milli Kitabxanasının Almaniya Milli Kitabxanası və Berlindəki Humboldt Universiteti Kitabxanası ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Direktor onu da vurğulayıb ki, bu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq Humboldt Universiteti Kitabxanasında Azərbaycana dair daimi guşənin yaradıldığını və həmin guşəyə mütəmadi olaraq yeni ədəbiyyatın göndərildiyini bildirib.
Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanasının Frankfurt şəhərində yerləşən Almaniya Milli Kitabxanası ilə kitab, informasiya sahəsində sıx əməkdaşlıq etdiyini və Milli Kitabxanada alman yazıçılarının, eləcə də alman əlifbasında qədim kitabların mövcudluğu barədə professor Rahim Şmidtə məlumat verib.
Professor Rahim Şmidt ilk öncə Milli Kitabxana rəhbərliyinə, direktor K.Tahirova bu günki görüşün təşkili üçün təşəkkür edərək kitabxanada olmasından məmnunluğunu ifadə edib. O, bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası şəhərin ən gözəl binalarından birində yerləşir və belə gözəl kitab kolleksiyalarına malikdir. Professor çıxışı zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin saxlanc yeri olduğunu vurğulayıb. O, Milli Kitabxananın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək əvvəlki illərdə Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi Molla Pənah Vaqifə, Almanların Azərbaycana köçürülməsinin 200 illiyinə, habelə İmadəddin Nəsiminin 650 illiyinə həsr edilən mötəbər tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb və həmin tədbirlərdə özünün iştirakını direktorun diqqətinə çatdırıb. Həmçinin, o, pandemiya zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının onlayn xidmətlərini yüksək qiymətləndirərək özünün də həmin xidmətlərdən yararlandığını bildirib.
Daha sonra o, Milli Kitabxana ilə tanış olmaq istəyini direktora bildirib. Qonaq Milli Kitabxananın “Heydər Əliyev guşəsi”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsi, oxu zalı, kitabxana fondu, eləcə də Açıq Kitabxana ilə tanış olub. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Açıq Kitabxana” layihəsini xüsusilə ön plana çəkərək belə layihələrin bütün kitabxanalarda olmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonda qonaq R.Şmidt özünün müəllifi olduğu tibb kitablarını Azərbaycan Milli Kitabxanasının fonduna hədiyyə edib. Eyni zamanda K.Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası: fotoalbom” və “Azərbaycan xalçaları” adlı kitabları qonağa bağışlayıb.

Former member of the German Bundestag, Professor Rahim Schmidt visited the National Library of Azerbaijan
19-10-2021
On October 19, Professor Rahim Schmidt, a former member of the German Bundestag, originally from South Azerbaijan, visited the National Library of Azerbaijan. Director of the National Library Prof. Karim Tahirov welcomed the guest and gave him detailed information about the library, its book collections and etc. He said that Azerbaijan National Library closely cooperates with the German National Library and the Humboldt University Library in Berlin. Director also noted that a permanent book corner on Azerbaijan has been established in the Humboldt University Library, and new literature is regularly sent in order to be displayed in this corner.
Professor Rahim Schmidt thanked Director K. Tahirov and said that he’s pleased to visit the library. “Azerbaijan National Library is located in one of the most beautiful buildings in the city and has such a beautiful book collection” he said. He highly appreciated the activities of the National Library, and spoke about the prestigious events dedicated to Molla Panah Vagif, the 200th anniversary of the resettlement of Germans in Azerbaijan, as well as the 650th anniversary of Imadeddin Nasimi, organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library within the framework of the Frankfurt International Book Fair in recent years. He also appreciated the online services of the Azerbaijan National Library during the pandemic and added that he also benefited from those online services.
Then, the guest got acquainted with “Heydar Aliyev” corner, “International Cooperation Hall”, “Rare Books and Library Museum” Department and Open Library. He paid special attention to the "Open Library" project of the Azerbaijan National Library, noting that such projects should be available in all libraries.
At the end of the meeting, Rahim Schmidt presented his medical books to the National Library of Azerbaijan. In his turn, K. Tahirov presented the books "Azerbaijan National Library: Photo album" and "Azerbaijani carpets" to the guest.