Oktyabrın 19-da Almaniya Bundestaqının sabiq deputatı, professor, əslən Cənubi Azərbaycandan olan Rahim Şmidt Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub. Qonağı qəbul edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov kitabxana haqqında məlumatları, kitabxananın fondu, avtomatlaşdırma sistemləri, eləcə də Azərbaycan Milli Kitabxanasının Almaniya Milli Kitabxanası və Berlindəki Humboldt Universiteti Kitabxanası ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb. Direktor onu da vurğulayıb ki, bu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq Humboldt Universiteti Kitabxanasında Azərbaycana dair daimi guşənin yaradıldığını və həmin guşəyə mütəmadi olaraq yeni ədəbiyyatın göndərildiyini bildirib.
Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanasının Frankfurt şəhərində yerləşən Almaniya Milli Kitabxanası ilə kitab, informasiya sahəsində sıx əməkdaşlıq etdiyini və Milli Kitabxanada alman yazıçılarının, eləcə də alman əlifbasında qədim kitabların mövcudluğu barədə professor Rahim Şmidtə məlumat verib.
Professor Rahim Şmidt ilk öncə Milli Kitabxana rəhbərliyinə, direktor K.Tahirova bu günki görüşün təşkili üçün təşəkkür edərək kitabxanada olmasından məmnunluğunu ifadə edib. O, bildirib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası şəhərin ən gözəl binalarından birində yerləşir və belə gözəl kitab kolleksiyalarına malikdir. Professor çıxışı zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının xalqın milli-mənəvi dəyərlərinin saxlanc yeri olduğunu vurğulayıb. O, Milli Kitabxananın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək əvvəlki illərdə Frankfurt Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi Molla Pənah Vaqifə, Almanların Azərbaycana köçürülməsinin 200 illiyinə, habelə İmadəddin Nəsiminin 650 illiyinə həsr edilən mötəbər tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb və həmin tədbirlərdə özünün iştirakını direktorun diqqətinə çatdırıb. Həmçinin, o, pandemiya zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasının onlayn xidmətlərini yüksək qiymətləndirərək özünün də həmin xidmətlərdən yararlandığını bildirib.
Daha sonra o, Milli Kitabxana ilə tanış olmaq istəyini direktora bildirib. Qonaq Milli Kitabxananın “Heydər Əliyev guşəsi”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsi, oxu zalı, kitabxana fondu, eləcə də Açıq Kitabxana ilə tanış olub. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Açıq Kitabxana” layihəsini xüsusilə ön plana çəkərək belə layihələrin bütün kitabxanalarda olmasının vacibliyini qeyd edib.
Sonda qonaq R.Şmidt özünün müəllifi olduğu tibb kitablarını Azərbaycan Milli Kitabxanasının fonduna hədiyyə edib. Eyni zamanda K.Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası: fotoalbom” və “Azərbaycan xalçaları” adlı kitabları qonağa bağışlayıb.

19 октября, бывший депутат бундестага Германии, профессор, выходец из Южного Азербайджана Рахим Шмидт посетил Национальную библиотеку Азербайджана. Директор Национальной библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров проинформировал гостя о библиотеке, библиотечном фонде и системах автоматизации. К.Тахиров также рассказал о тесном сотрудничестве Национальной библиотеки Азербайджана с Немецкой национальной библиотекой и Университетской библиотекой Гумбольдта в Берлине. Директор отметил, что в результате этого сотрудничества в Университетской библиотеке Гумбольта создан уголок, посвященный Азербайджану. В этот уголок регулярно отправляется новая литература.
Керим Тахиров отметил, что Национальная библиотека Азербайджана тесно сотрудничает в области книг и информаций с Немецкой национальной библиотекой, расположенной во Франкфурте. Директор также рассказал о наличии в Национальной библиотеке Азербайджана книг немецких писателей, а также старинных книг с немецким алфавитом.
Профессор Рахим Шмидт в первую очередь поблагодарил руководство Национальной библиотеки, в частности, директора К.Тахирова за организацию сегодняшней встречи и за теплый прием. Он сказал, что Национальная библиотека Азербайджана расположена в одном из самых красивых зданий города и имеет прекрасную коллекцию книг. В своем выступлении профессор подчеркнул, что Национальная библиотека Азербайджана является хранилищем национально-духовных ценностей народа. Рахим Шмидт, высоко оценивая деятельность Национальной библиотеки, подчеркнул важность мероприятий, проводимых в предыдущие годы Министерством культуры Азербайджанской Республики совместно с Национальной библиотекой в рамках Франкфуртской международной книжной ярмарки. Мероприятия были посвящены Молла Панах Вагифу, 200-летию переселения немцев в Азербайджан, а также 650-летию Имадеддина Насими. Р.Шмидт сказал, что он сам лично участвовал на этих мероприятиях. Он, также высоко оценивая деятельность Национальной библиотеки в условиях пандемии, сказал, что сам тоже пользовался онлайн-услугами библиотеки.
Затем Р.Шмидт выразил желание ознакомиться с библиотекой. Гость посетил открывшийся в Национальной Библиотеке памятный уголок, посвященный Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, «Зал международного сотрудничества», отдел «Редких книг и музея библиотеки», выставочный зал, библиотечный фонд, а также Открытую библиотеку, действующую при Национальной библиотеке. Он, особо выделив проект Национальной библиотеки Азербайджана «Открытая библиотека», подчеркнул важность осуществления подобных проектов во всех библиотеках.
В завершении Р.Шмидт подарил фонду Национальной библиотеки книги по медицине, автором которых он является. В то же время К.Тахиров подарил гостю книги под названиями «Азербайджанская национальная библиотека: фотоальбом» и «Азербайджанские ковры».