Milli Kitabxanada “21 Sentyabr – Beynəlxalq Sülh Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
21-09-2022
21 Sentyabr – Beynəlxalq Sülh Günü kimi qeyd olunur.
BMT-nin Baş Assambleyasının 1981-ci il 30 noyabr tarixli qərarı ilə sentyabrın 21-i Beynəlxalq Sülh Günü elan edilmişdir. Bu qərarın qəbuluna BMT-nin üzvü olan 192 ölkə səs verib.
21 sentyabr nəinki yalnız xalqlar arasında, həmçinin, ailələrdə, məktəblərdə köklü zorakılığa qarşı mübarizənin əldə olunmasına nail olmaq üçün bir gündür. Bu səbəbdən də 21 Sentyabr bütün planet insanları üçün çox vacibdir.
Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “21 Sentyabr – Beynəlxalq Sülh Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «21 сентября – Международный день мира»
21-09-2022
21 сентября отмечается как Международный день мира.
Международный день мира был учрежден  резолюцией Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций 30 ноября 1981 года. За эту резолюцию проголосовали 192 страны-члена ООН.
Международный день мира – это не только праздник взаимопонимания  между народами, но и день борьбы за ликвидацию насилия в семьях, школах. По этой причине 21 сентября значимый день для всех людей планеты.
По случаю Международного дня мира сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена ​​виртуальная выставка под названием «21 сентября – Международный день мира». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm.