DİASPOR QURUCULUĞUNDA ÜMUMMİLLİ LİDER HEYDƏR ƏLİYEVİN ROLU
1991-ci ildə Azərbaycan yenidən müstəqilliyə qədəm qoyduqdan sonra bütün sahələrdə köklü dəyişikliklər etdi. Yenidənqurma siyasətinin əsas məqsədi Sovet dönəmində diqqətdən kənar qalan sahələrin ön plana çəkilməsi idi.  Sovet dönəmində diqqətdən kənar qalmış sahələrdən biri isə Diaspor fəaliyyəti idi.
Azərbaycanda Diaspor fəaliyyəti quruculuğu birbaşa ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.  Xatırlatmaq istərdik ki, Heydər Əliyevin diaspor fəaliyyəti  sahəsində  gördüyü işlər Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinin sədri vəzifəsində olduğu dönəmdən başlamışdır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının 1991-ci il 16 dekabr tarixində keçirilən iclasında 31 dekabr tarixinin Dünya Azərbaycanlılarının birlik və həmrəylik günü kimi qeyd edilməsi qərara alınmışdı. Məhz bu sahədə atılan ilk addım Azərbaycanda gələcək Diaspor fəaliyyətinin təkamülü üçün bir qığılcım rolunu oynadı.
“Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayının keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 may 2001-ci tarixli 724 nömrəli Sərəncamı isə sözü gedən sahənin inkişafı istiqamətində mühüm rol oynadı. Elə həmin ilin noyabr ayında Bakıda keçirilmiş Dünya Azərbaycanlılarının birinci Qurultayı ümummilli lider Heydər Əliyev düzgün qurulmuş siyasətinin bəhrəsi olaraq tarixə düşdü. Qurultayda 35 xarici dövlətdə yaşayan həmvətənlərimizi birləşdirən, 200-dən çox müxtəlif təşkilatı təmsil edən 403 nümayəndə və 63 qonaq iştirak etmişdir. Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayının çağrılması, istər lobbi quruculuğu, istər diaspor fəaliyyəti, istərsə də dünya azərbaycanlılarının birliyi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edirdi.
Azərbaycançılıq ideologiyasının, eləcə də Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında doğma yurdlarından kilometrlərlə uzaqda olan soydaşlarımızın da böyük əməyi vardır. Təsadüfi deyil ki, diaspor siyasətinin bir parçası elə  xaricdə yaşayan soydaşlarımızdır. Rəsmi, işgüzar səfərlərində daim soydaşlarımızı diqqət mərkəzində saxlayan Heydər Əliyev, onların problemləri ilə yaxından maraqlanmış,  problemlərin həlli yönündə aidiyyatı orqanlara vacib tapşırıqlar vermiş, onlara qürbət hissini unutdurmağa çalışmışdır.
Ulu Öndərin diaspor siyasətində həmvətənlərimiz arasında milli birliyi möhkəmləndirmək qarşıya qoyulan əsas şərtlərdən biri idi. Sırf bu işlə məşğul olan qurumun yaradılmasına ehtiyac yaranmışdı. Zamanın tələbini  nəzərə alan  Ulu Öndər 2002-ci il iyul ayının 5-də Xaricdə Yaşayan Azərbaycanlılarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması haqqında fərman imzaladı. Bununla da Azərbaycanda  Diasporun fəaliyyəti sahəsini zirvəyə çatdırmış oldu.  Fərmanın təsdiqi bu günə kimi görülən işlərin pik nöqtəsi kimi xarakterizə edilə bilərdi.
Bu gün Azərbaycanın Diaspor fəaliyyəti Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Sevindirici haldır ki, möhtərəm prezidentimiz bu sahəni hər zaman diqqət mərkəzində saxlayır. Böyük fəxarət hissi ilə qeyd etməliyik ki,  Heydər Əliyevin böyük əməyi və əzmi ilə qurmuş olduğu bu sahə bu gün əmin əllərdədir.

THE ROLE OF NATIONAL LEADER HAYDER ALIYEV IN BUILDING THE DIASPOR
After regaining independence in 1991, Azerbaijan made radical changes in all areas. The main goal of the reconstruction policy was to bring to the fore the areas that were neglected during the Soviet era. One of the neglected areas during the Soviet period was the Diaspora activity.
The establishment of Diaspora activities in Azerbaijan is directly related to the name of national leader Heydar Aliyev. We would like to remind you that Heydar Aliyev's work in the field of diaspora activities began when he was the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic. At the meeting of the Nakhchivan Autonomous Republic held on December 16, 1991, it was decided to celebrate December 31 as the Day of Unity and Solidarity of World Azerbaijanis. The first step taken in this field served as a spark for the evolution of the future Diaspora activities in Azerbaijan.
The Decree No. 724 of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 23, 2001 "On the holding of the First Congress of World Azerbaijanis" played an important role in the development of the field. The first Congress of World Azerbaijanis held in Baku in November of the same year went down in history as the well-established policy of national leader Heydar Aliyev. 403 representatives and 63 guests representing more than 200 different organizations uniting our compatriots living in 35 foreign countries participated in the congress. The convening of the 1st Congress of World Azerbaijanis was of great importance for lobby building, diaspora activities, and the unity of world Azerbaijanis.
Our compatriots, who are many kilometers away from their homeland, have a great contribution in conveying the ideology of Azerbaijanism, as well as the truths of Azerbaijan, to the world community. It is not accidental that a part of the diaspora policy is our compatriots living abroad. Heydar Aliyev, who always focused on our compatriots during his official and business visits, was closely interested in their problems, gave important tasks to the relevant bodies to solve the problems, and tried to make them forget the feeling of alienation.
In the Great Leader's diaspora policy, strengthening national unity among our compatriots was one of the main conditions. There was a need to create an institution dealing with this work. Taking into account the demands of the times, the Great Leader signed a decree on the establishment of the State Committee for Work with Azerbaijanis Living Abroad on July 5, 2002. With this, he reached the peak of the activity of the Diaspora in Azerbaijan. The approval of the decree could be described as the culmination of the work done so far.
Today, Azerbaijan's Diaspora activity is successfully continued by Mr. Ilham Aliyev, a worthy follower of Great Leader Heydar Aliyev. It is gratifying that our respected president always focuses on this area. We should note with a great sense of pride that this field, which was built by Heydar Aliyev with great effort and determination, is in safe hands today.