Milli Kitabxanada “Əcəmi Naxçıvani. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasında 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında” və “Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamlarına müvafiq olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin Milli Kitabxana ilə birgə nəşr etdiyi “Əcəmi Naxçıvani. Biblioqrafiya” kitabının Milli Kitabxanada təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb və Əcəmi Naxçıvaninin Azərbaycan memarlıq məktəbinin inkişafındakı misilsiz xidmətlərindən danışıb, onun yaratdığı memarlıq nümunələrinin dünya memarlıq tarixində mühüm yer tutduğunu qeyd edib. Professor bildirib ki, dahi memarın müəllifi olduğu abidələr yüksək sənətkarlıq xüsusiyyətləri, estetik gözəlliyi və mühəndislik dəqiqliyi ilə seçilir. Natiq vurğulayıb ki, görkəmli memarın yaradıcılığı təkcə Azərbaycan deyil, ümumilikdə Şərq memarlıq ənənələrinin inkişafına mühüm təsir göstərib.
Mədəniyyət Nazirliyinin Azərbaycan dili və ədəbiyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Vasif Qurbanzadə öz çıxışında qeyd edib ki, Əcəmi Naxçıvani XII əsrdə yaşamış, Naxçıvan memarlıq məktəbinin əsasını qoyaraq Şərq memarlığının inkişafına böyük töhfə vermiş görkəmli Azərbaycan memarıdır və bu abidələr əsrlər boyu öz əzəmətini qoruyub saxlayıb, Azərbaycan xalqının zəngin mədəni irsinin parlaq nümunələrinə çevrilib.
Memarlar İttifaqının sədri, Əməkdar memar, pofessor Elbay Qasımzadə bildirib ki, Azərbaycan memarlıq tarixində elə şəxsiyyətlər vardır ki, onların yaratdığı sənət nümunələri  əsrləri aşaraq bu gün də xalqın milli kimliyini, estetik düşüncəsini və mədəni gücünü yaşadır. O,  bu böyük sənətkarların sırasında XII əsrin dahi memarı Əcəmi Naxçıvaninin xüsusi yer tutduğunu və onun adının yalnız Azərbaycan memarlığı ilə deyil, bütövlükdə Şərq memarlıq məktəbi ilə bağlı böyük bir zirvə olduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin, professor memarın yaratdığı tikililərdə həndəsi ornamentlərdən, kufi yazılarından və milli memarlıq elementlərindən məharətlə istifadə olunmasını xüsusilə vurğulayıb.
Milli Məclisin İctimai Birliklər və Dini Qurumlar Komitəsinin sədri Fazil Mustafa çıxışında qeyd edib ki, Əcəmi Naxçıvani XII əsrdə Naxçıvanda fəaliyyət göstərərək “Naxçıvan memarlıq məktəbi”nin banisi kimi tanınmış, memarlıqda konstruktiv yeniliklərlə bədii-estetik harmoniyanı birləşdirmiş və yaradıcılığı Azərbaycan Atabəyləri dövrünin siyasi-mədəni yüksəlişi ilə sıx bağlı olmuş, böyük sənətkar olaraq Möminə Xatun və Yusif Küseyir oğlu türbəsi kimi möhtəşəm abidələr yaratmış və bu əsərlər orta əsr Azərbaycan memarlıq sənətinin yüksək inkişaf səviyyəsini nümayiş etdirmişdir.
Milli Məclisin deputatı Asif Əsgərov bildirib ki, Əcəmi Naxçıvani Azərbaycan xalqının yetişdirdiyi ən böyük memarlardan biridir və onun 900 illik yubileyi milli-mədəni irsimizin zənginliyini bir daha nümayiş etdirməklə yanaşı, yaratdığı sənət nümunələri gələcək nəsillər üçün həm elmi-tədqiqat mənbəyi, həm də estetik ilham qaynağı kimi yaşayacaqdır.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid vurğulayıb ki, Əcəmi Naxçıvaninin memarlıq fəaliyyətində mühəndislik dəqiqliyi ilə bədii-estetik kamillik vəhdət təşkil etmiş, onun layihələndirdiyi tikililər dövrün elmi-texniki imkanlarını əks etdirən nadir sənət nümunələri kimi həndəsi ornamentlər, kufi xətti ilə işlənmiş kitabələr, mürəkkəb kompozisiya quruluşları və simmetrik memarlıq sistemi ilə seçilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Bakı şəhərindəki daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Bəxtiyar Əsgərov öz çıxışında qeyd edib ki, Əcəmi Naxçıvaninin yaratdığı memarlıq prinsipləri sonrakı dövrlərdə Azərbaycanla yanaşı, İran, Orta Asiya və Yaxın Şərq memarlığına da ciddi təsir göstərib, xüsusilə türbə memarlığında onun tətbiq etdiyi kompozisiya sistemi uzun müddət memarlar üçün örnək olub, bu baxımdan Əcəmi Naxçıvani yalnız milli memar deyil, dünya memarlıq tarixində öz izini qoymuş böyük sənətkardır.
AMEA-nın İncəsənət və Memarlıq İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, professor Rahibə Əliyeva Əcəmi Naxçıvaninin yaratdığı memarlıq nümunələrində dövrün ictimai-mənəvi həyatını, dini-fəlsəfi və sənət görüşlərini dolğun əks etdirməklə əbədiyyət, axirət dünyasına qovuşmağı sanki qarşısına məqsəd qoyduğunu və buna nail olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, insan bacarığının ən ulu təzahürü olan bədii yaradıcılıq, sənətkarlıq onun yaratdığı türbə-xatirə tikililərində öz təcəssümünü tapmışdır və bu nadir abidələr memarın yaratdığı Möminə xatun türbəsinin frizində həkk etdiyi “Biz öləcəyik, bu isə yadigar qalacaq” sözlərini doğruldaraq onun istedad sahibi olduğunu bir daha sübut edir və xatirəsini əbədiləşdirir.
Bakı Dövlət Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Sənəd menecmenti kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılov biblioqrafik göstəricinin elmi ictimaiyyət üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını və bu nəşrin gələcək tədqiqatlar üçün dəyərli vəsait olacağını bildirib. Vurğulayıb ki, belə nəşrlər milli-mədəni irsin qorunması, öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından xüsusi rol oynayır.
BDU-nun Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nigar İsmayılova bildirib ki, indiyə kimi Əcəmi Naxçıvaniyə həsr olunmuş biblioqrafik göstərici tərtib edilməyib. Bunu nəzərə alaraq Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası çərçivəsində Əcəmi Naxçıvaniyə həsr olunmuş əhatəli biblioqrafik vəsait hazırlanıb. Bu fundamental vəsait 1927-2026-cı illəri əhatə edir və görkəmli memarın zəngin irsini, həyat və fəaliyyətini əks etdirən materialları özündə cəmləşdirib. Biblioqrafik göstəricidə Azərbaycan və xarici dillər üzrə olan materiallar müvafiq bölmələrdə təqdim olunub, xronoloji ardıcıllıq və əlifba prinsipləri əsasında qruplaşdırılıb.
Tədbirin gedişində “Memar Əcəmi Naxçıvani-900” (https://anl.az/el/emb/Ecemi.Naxcivani/index.html) Elektron məlumat bazasının  təqdimetmə mərasimi baş tutub. Bazada böyük memarın həyat və yaradıcılığı ilə bağlı zəngin materiallar – rəsmi sənədlər, haqqında fikirlər,  kitablar, elmi məqalələr, qəzet və jurnal materialları, həmçinin müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş kitablar, foto və videolar sistemli şəkildə oxuculara təqdim olunub.
Tədbirin sonunda Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov biblioqrafiya kitabının hazırlanmasında əməyi keçən əməkdaşlara və tədbir iştirakçılarına dərin təşəkkürünü bildirib.

В Национальной Библиотеке состоялась презентация книги «Аджеми Нахчывани. Библиография», изданной Министерством культуры совместно с Национальной Библиотекой в соответствии с распоряжениями Президента Азербайджанской Республики «Об объявлении 2026 года в Азербайджанской Республике «Годом градостроительства и архитектуры» и «О праздновании 900-летия Аджеми Нахчывани».
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей и рассказал о неоценимых заслугах Аджеми Нахчывани в развитии азербайджанской архитектурной школы, отметив, что созданные им архитектурные памятники занимают важное место в мировой истории архитектуры. Профессор подчеркнул, что произведения великого зодчего отличаются высоким мастерством, эстетической красотой и инженерной точностью. Он также отметил, что творчество выдающегося архитектора оказало значительное влияние не только на развитие азербайджанской, но и всей восточной архитектурной традиции.
Заведующий отделом языковой и литературной политики Министерства культуры Васиф Гурбанзаде отметил, что Аджеми Нахчывани — выдающийся азербайджанский зодчий XII века, основатель Нахчыванской архитектурной школы, внесший огромный вклад в развитие восточной архитектуры. Его памятники на протяжении веков сохраняют величие и являются яркими образцами культурного наследия азербайджанского народа.
Председатель Союза архитекторов, заслуженный архитектор, профессор Эльбай Гасымзаде подчеркнул, что в истории азербайджанской архитектуры есть личности, чьи произведения, преодолевая века, и сегодня отражают национальную идентичность, эстетическое мышление и культурную силу народа. Среди них особое место занимает Аджеми Нахчывани, имя которого является вершиной не только азербайджанской, но и всей восточной архитектурной школы. Он особо отметил использование в его сооружениях геометрических орнаментов, куфической надписи и национальных архитектурных элементов.
Председатель Комитета по общественным объединениям и религиозным структурам Милли Меджлиса Фазиль Мустафа отметил, что Аджеми Нахчывани, работавший в XII веке в Нахчыване, считается основателем Нахчыванской архитектурной школы. Он сочетал конструктивные инновации с художественно-эстетической гармонией, а его творчество было тесно связано с политико-культурным подъёмом эпохи Атабеков. Среди его выдающихся работ — мавзолей Момине-хатун и мавзолей Юсифа ибн Кусейира, демонстрирующие высокий уровень средневекового азербайджанского зодчества.
Депутат Милли Меджлиса Асиф Аскеров отметил, что Аджеми Нахчывани является одним из величайших зодчих Азербайджана, а его 900-летний юбилей вновь демонстрирует богатство национально-культурного наследия, его произведения будут служить важным источником для исследований и эстетического вдохновения будущих поколений.
Председатель Совета прессы Азербайджана Рашад Меджид подчеркнул, что в творчестве Аджеми Нахчывани инженерная точность гармонично сочеталась с художественным совершенством, а его сооружения отличаются геометрическими орнаментами, куфическими надписями, сложными композициями и симметричной архитектурной системой.
Руководитель постоянного представительства Нахчыванской Автономной Республики в Баку Бахтияр Аскеров отметил влияние архитектурных принципов Аджеми Нахчывани на последующее развитие архитектуры Азербайджана, Ирана, Центральной Азии и Ближнего Востока, особенно в области мавзолейного зодчества.
Ведущий научный сотрудник Института архитектуры и искусства НАНА, профессор Рахиба Алиева подчеркнула, что в произведениях архитектора отражены духовно-нравственные и философские идеи эпохи, а его мавзолеи являются воплощением художественного гения.
Доцент Бакинского государственного университета Надир Исмаилов отметил важность библиографического указателя для научного сообщества как ценного источника для будущих исследований.
Директор Центральной научной библиотеки БГУ, доктор философии по истории Нигяр Исмаилова сообщила, что ранее подобный библиографический указатель не составлялся. Новый фундаментальный труд охватывает период 1927–2026 годов и систематизирует материалы о жизни и творчестве архитектора на азербайджанском и иностранных языках.
В ходе мероприятия также была представлена электронная база данных «Мемар Аджеми Нахчывани – 900» (https://anl.az/el/emb/Ecemi.Naxcivani/index.html), содержащая официальные документы, высказывания, книги, научные статьи, газетные и журнальные материалы, фото- и видеодокументы.
В завершение директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров выразил благодарность всем участникам и сотрудникам, принимавшим участие в подготовке библиографического издания. В конце мероприятия была сделана памятная фотография.