Milli Kitabxanada “Əhməd Cavad – 130” adlı elektron daycest onlayn formada istifadəçilərə təqdim olunub
30-09-2022
2022-ci ildə Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın (Cavad Məhəmmədəli oğlu Axundzadənin) anadan olmasının 130 illiyi tamam olur.
Azərbaycan ədəbiyyatı və ictimai fikrinin inkişafında tutduğu əvəzsiz mövqeyinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Əhməd Cavadın 130 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Sərəncamda bildirildiyi kimi “Əhməd Cavad Azərbaycan ədəbi-bədii fikri tarixində istiqlal şairi kimi özünəməxsus dəst-xətti ilə seçilən, müstəsna mövqeyə malik söz ustalarındandır. Bütün qəlbi ilə bağlı olduğu doğma xalqının müstəqillik ideallarına həyatı boyu sadiq qalmış sənətkarın azadlıq motivləri ilə zəngin yaradıcılığı milli məfkurədən yoğrulmuşdur. Azərbaycanın dövlət rəmzlərini yüksək şeiriyyətlə alovlu tərənnüm edən şairin müstəqil dövlətçiliyə sevgi aşılayan əsərləri dərin vətənpərvərlik duyğularının heyrətamiz poetik ifadəsidir.”
Əhməd Cavadın 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Əhməd Cavad – 130” adlı elektron daycest hazırlanıb. Təqdim olunan daycestdə - (“digest”- ingilis dilindən tər­cümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir) Əhməd Cavad ilə bağlı 2018-2022-ci illərdə dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş məqalələr araşdırılmış və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə təqdim olunmuşdur.
Elektron daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd geniş istifadəçi kütləsini şairin həyat və yaradıcılığı, ölməz irsi haqqında dərc olunmuş materiallarla tanış etməkdən ibarət­dir. Elektron daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba ardıcıllığı ilə verilmişdir.
Elektron daycestlə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/E.Cavad_daycest.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

"Ahmed Javad - 130" Electronic Digest Was Presented To Users Online In the National Library
In 2022, it will be 130 years since the birth of Ahmad Javad (Javad Muhammadali Akhundzade), a prominent representative of Azerbaijani literature, a great poet, a well-known educator and public figure.
Due to his irreplaceable position in the development of Azerbaijani literature and public opinion, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed the Decree "On the celebration of the 130th anniversary of Ahmad Javad". As stated in the decree, “Ahmed Javad is one of the masters of the word, occupying an exceptional position in the history of the literary and artistic thought of Azerbaijan, distinguished by his unique handwriting as a poet of independence.
The work of the master, who remained true to the ideals of the independence of his native people, to which he was attached with all his soul, was woven from a national ideology rich in motives of freedom. It is an amazing poetic expression of patriotic feelings in the works of the poet who passionately glorifies the national symbols of Azerbaijan with high poetry and instills love for independent statehood."
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan and the Action Plan of the Ministry of Culture on the celebration of the 130th anniversary of Ahmad Javad, an electronic digest named "Ahmad Javad - 130" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan named after M.F. Akhundzade.
In the presented digest - ("digest" means "summary", "collective" in translation from English) articles published in periodical press pages in 2018-2022 about Ahmad Javad were analyzed and selectively presented to the attention of users.
The main goal of preparing the electronic digest is to familiarize a wide range of users with the published materials about the poet's life and work, and his immortal legacy. In the electronic digest, articles are listed by year, and internally in alphabetical order.
Those who want to get acquainted with the electronic daycest can access the link http://anl.az/down/E.Javad_daycest.pdf.