Milli Kitabxanada “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı Elektron məlumat bazası təqdim olundu
Sentyabr ayının 22-i Azərbaycan xalqının igid övladı, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Mikayıl oğlu Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Əhmədiyyə Cəbrayılov faşizm üzərində qələbənin çalınmasında böyük xidmətlər göstərmiş, bir çox medallarla təltif olunmuşdur.
Elektron məlumat bazası Rəsmi sənəd, Əfsanələşən partizan ömrü, Mükafatları, Haqqında nəşrlər, Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Fotoqalereya və Videoqalereya bölmələrindən ibarətdir. Elektron məlumat bazasındakı resurslar tam mətni ilə təqdim olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/E.Cebrayilov100/index.html  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке была представлена электронно-информационная база под названием «Ахмедия Джебраилов -100»
22-09-2020
22 сентября исполняется 100 лет со дня рождения отважного сына азербайджанского народа, легендарного партизана Ахмедии Микаил оглы Джебраилова.
В соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 100-летнего юбилея Ахмедии Джебраилова» и планом мероприятий Министерства Культуры, сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена электронно-информационная база под названием «Ахмедия Джебраилов – 100».
Ахмедия Джебраилов оказал неоценимые услуги в победе над фашизмом. Он был удостоен многочисленных наград. Французское правительство высоко оценило его военную доблесть. Ахмедия Джебраилов  был награжден 8 высших орденов и медалей Франции.
В электронно-информационной базе представлены разделы: Официальные документы, Жизнь легендарного партизана, Награды, Публикации о нем, Увековечение памяти; Фотогалерея и Видеогалерея. В электронно-информационной базе представлены полнотекстовые ресурсы.  Для ознакомления с электронно-информационной базой пользователи библиотеки могут воспользоваться предоставленной ссылкой: http://anl.az/el/emb/E.Cebrayilov100/index.html