Milli Kitabxanada “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı Elektron məlumat bazası təqdim olundu
Sentyabr ayının 22-i Azərbaycan xalqının igid övladı, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Mikayıl oğlu Cəbrayılovun anadan olmasının 100 illiyi tamam olur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhmədiyyə Cəbrayılov – 100” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Əhmədiyyə Cəbrayılov faşizm üzərində qələbənin çalınmasında böyük xidmətlər göstərmiş, bir çox medallarla təltif olunmuşdur.
Elektron məlumat bazası Rəsmi sənəd, Əfsanələşən partizan ömrü, Mükafatları, Haqqında nəşrlər, Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Fotoqalereya və Videoqalereya bölmələrindən ibarətdir. Elektron məlumat bazasındakı resurslar tam mətni ilə təqdim olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/E.Cebrayilov100/index.html  linkindən istifadə edə bilərlər.

This year, September 22 marks the 100th anniversary of the birth of the brave son of the Azerbaijani people, the legendary partisan Ahmadiyya Mikayil oglu Jabrayilov.
In accordance with the Order of the President of the Republic of Azerbaijan “On the celebration of the 100th anniversary of Ahmadiyya Jabrayilov” and the Action Plan of the Ministry of Culture, the staff of the National Library prepared an electronic database entitled “Ahmadiyya Jabrayilov – 100”.
Ahmadiyya Jabrayilov played an important role in the victory over fascism. He had been rewarded with a number of awards. His military prowess had highly been appreciated by the French government. In total, he was awarded 8 highest orders and medals of France.
The electronic database contains the sections “Official Documents”, “The Life of the Legendary Partisan”, “Publications about him”, “Awards”, “Perpetuating the memory”, “Photo Gallery” and “Video Gallery”. The electronic database provides full-text resources.
For more information about the electronic database, please click on the link below: http://anl.az/el/emb/E.Cebrayilov100/index.html