Milli Kitabxana “Kitabxanalararası abonement və sənədlərin elektron çatdırılması üzrə xidmətlərin göstərilməsi” mövzusunda videokonfransda iştirak edib
18-09-2020
Videokonfransı giriş sözü ilə Rusiya Dövlət Kitabxanasının Mühafizə və xidmət işləri üzrə baş direktor müavini Serova Olqa Vasilyevna açıb. Konfransda “Kitabxanalararası abonement və sənədlərin elektron çatdırılması” sistemində kitabxana fəaliyyətinin vəziyyəti və problemləri, Pandemiya ilə əlaqəli məhdudiyyətlər və istifadəçilərə stasionar kitabxana və məlumat xidmətlərinin müvəqqəti dayandırılmasına səbəb olan digər amillər şəraitində kitabxanalararası abonement və sənədlərin elektron çatdırılması üzrə xidmətlərin göstərilməsi kimi məsələlər əsas diqqət mərkəzində olub.
Videokonfransda Rusiya Dövlət, Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan Milli Kitabxanaları və Rusiya Federasiyasının digər aparıcı kitabxanaları iştirak etmişlər.
Konfransda Rusiya Dövlət, Azərbaycan Milli, Krasnoyarsk Bölgəsi Dövlət Universal Elmi, M.Qorki adına Volqoqrad Regional Universal Elmi, Rusiya Elmlər Akademiyası Sibir şöbəsinin, Dövlət İctimai Elmi və Texniki, Seçenov Universitetinin Mərkəzi Elmi Tibbi, Dövlət İctimai Tarixi, Dövlət İctimai Elmi və Texniki Kitabxanalarının nümayəndələri məruzə ilə çıxış ediblər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanasında Kitabxanalararası abonement və sənədlərin elektron çatdırılması xidmətləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. Kitabxananın direktoru Milli Kitabxananın respublika daxilində və respublikadan kənarda KAA və sənədlərin elektron çatdırılması xidmətinin pandemiya dövründə Milli Kitabxananın öz oxucularına onlayn rejimdə xidmətin təşkilində vacib rolundan danışmış, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Rusiya Dövlət Kitabxanasının, Gürcüstan, Belarus, Qazaxıstan Milli Kitabxanalarının bu xidmət vasitəsilə öz oxucularının sorğularının ödənilməsində əlaqəli fəaliyyətinə diqqəti çəkmişdir. Sonda K.Tahirov bu işdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkə ərazisində dərc olunan çap məhsullarının elektron versiyasının Milli Kitabxanaya təqdim olunmasına dair 19 fevral 2019-cu il tarixli sərəncamını konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. Bütün kitabxana rəhbərləri Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsini çox yüksək qiymətləndirmiş və həmin sərəncamın mətnini onlara göndərilməsini xahiş etmişlər.

Национальная Библиотека приняла участие в видеоконференции на тему «Предоставление услуг по межбиблиотечному абонементу и электронной доставке документов»
18-09-2020
На открытии конференции выступила с речью заместитель генерального директора по хранению и обслуживанию Российской Государственной Библиотеки Серова Ольга Васильевна. На конференции были обсуждены вопросы о состоянии и проблемах деятельности библиотек в системе МБА и ЭДД, предоставлении услуг МБА/ЭДД в условиях ограничений, связанных с пандемией и иными факторами, приводящими к прекращению стационарного библиотечно-информационного обслуживания пользователей.
В видеоконференции приняли участие Российская Государственная Библиотека, Национальные библиотеки Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и другие ведущие библиотеки Российской Федерации. На конференции выступили с докладами представители Российской Государственной Библиотеки, Азербайджанской Национальной Библиотеки, Государственной универсальной научной библиотеки Красноярского края, Волгоградской областной универсальной научной библиотеки имени М. Горького, Государственной публичной научно-технической библиотеки Сибирского отделения Российской академии наук, Центральной научной медицинской библиотеки Сеченовского университета, Государственной публичной исторической библиотеки, Государственной публичной научно-технической библиотеки.
Директор Национальной Библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров выступил с докладом на тему «Предоставление услуг по межбиблиотечному абонементу и электронной доставке документов в Национальной Библиотеке Азербайджана». Директор рассказал о важной роли Национальной Библиотеки в организации и предоставлении онлайн-услуг по МБА и ЭДД во время пандемии пользователям библиотеки. В заключение К. Тахиров довел до сведения участников конференции распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 19 февраля 2019 года о передаче электронных версий печатных материалов, издаваемых в стране, в Национальную библиотеку. Руководители библиотек высоко оценили опыт работы и деятельность Национальной Библиотеки Азербайджана в этой области и просили прислать им текст распоряжения.