Latviya Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Viya Buşa Milli Kitabxanada olub
Dekabrın 28-də Latviya Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Viya Buşa Milli Kitabxanada olub.
Hər il Latviya Səfirliyinin nümayəndələri Azərbaycan Milli Kitabxanasında fəaliyyət göstərən Beynəlxalq əməkdaşlıq zalında Latviyaya aid guşəni ziyarət edərək ora kitablar hədiyyə edirlər və bu artıq ənənə halını alıb. Bu il də kitabxananın qonağı olan Latviya Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili xanım Viya Buşa bu ənənəni davam etdirərək, Milli Kitabxanaya Latviya Respublikasının ədəbiyyatını, tarixini, mədəniyyətini və s. əks etdirən kitablar hədiyyə edib. Xanım Viya Buşa Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirova Zinātniskie raksti.5 (XV), Zinātniskie raksti.7 (XXVII),  Zinātniskie raksti.8 (XXVIII), Grāmata Latvijai ārpus Latvijas: Kolektīvā monogrāfija, Latvijas teritorija agrīni modernā laikmeta politiskajā dimensijā 16.-18. Gadsimtā və s. kitabları hədiyyə edib. Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov da öz növbəsində qonağa azərbaycan və ingilis dillərində nəşr olunan Daş keşikçiləri”, “Qədim qalanın yuxuları” və “Karabakh by the roads of victory” adlı kitabları hədiyyə edib.
Söhbət zamanı Latviya Respublikasının Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Viya Buşa ötən əsrin əvvəllərində Azərbaycanda təsis olunan və latış dilində tədris verən məktəb və onun fəaliyyəti barədə söhbət açmış və məktəb barədə lazımi məlumatların toplanmasını və Milli Kitabxana ilə birgə sərgi hazırlanmasını təklif etmişdir. Kitabxananın direktoru məmnuniyyətlə belə bir layihənin 2023-ci ildə reallaşmasına hərtərəfli dəstək verəcəklərini bildirmişdir.

Временная поверенная в делах Латвийской Республики в Азербайджане г-жа Вия Буша посетила Национальную библиотеку
28-12-2022
28 декабря временная поверенная в делах Латвийской Республики в Азербайджане г-жа Вия Буша посетила Национальную библиотеку.
Следует отметить, что ежегодно представители посольства Латвии посетив Латвийский уголок в Зале международного сотрудничества, действующем в Национальной библиотеке Азербайджана, передают в дар книги, и это уже стало традицией. В этом году гостья библиотеки – временная поверенная в делах Латвийской Республики в Азербайджане г-жа Вия Буша подарила Национальной библиотеке книги, отражающие литературу, историю и культуру Латвийской Республики. Госпожа Вия Буша подарила директору Национальной библиотеки Азербайджана, профессору Кериму Тахирову книги Zinātniskie raksti.5 (XV), Zinātniskie raksti.7 (XXVII),  Zinātniskie raksti.8 (XXVIII), Grāmata Latvijai ārpus Latvijas: Kolektīvā monogrāfija, Latvijas teritorija agrīni modernā laikmeta politiskajā dimensijā 16.-18. Gadsimtā. Директор библиотеки Керим Тахиров также в свою очередь подарил г-же Вия Буша книги «Каменные стражи», «Сны древней крепости» и «Karabakh by the roads of victory», изданные на азербайджанском и английском языках.
В ходе беседы временная поверенная в делах Латвийской Республики в Азербайджане г-жа Вия Буша рассказала о деятельности школы, дающей обучение на латышском языке, основанной в Азербайджане в начале прошлого века. Она предложила, собрав необходимую информацию о школе, подготовить выставку совместно с Национальной библиотекой. Директор библиотеки с радостью заявил, что всячески поддерживает идею такого проекта и готов способствовать его реализации в 2023 году.