Milli Kitabxanada “Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi – Lütfi Zadə” adlı Elektron məlumat bazası virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
04-06-2021
Bu  il dünya şöhrətli azərbaycanlı alim, qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və qeyri-səlis məntiqin banisi, AMEA-nın fəxri üzvü, Kaliforniya Universitetinin mərhum professoru Lütfi Zadənin anadan olmasının 100 illi tamam olur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı əsasında elm və texnologiyaların inkişafına misilsiz töhfələr vermiş məşhur alim Lütfi Zadənin anadan olmasının 100-cü ildönümünün qeyd olunması öllkəmizdə elmə, elm adamlarına yüksək dövlət qayğısının və diqqətin parlaq nümunəsidir.
Hər zaman azərbaycanlı olması ilə fəxr edən, Azərbaycanı öz vətəni hesab edən, öz vətənində əbədi rahatlıq tapan Lütfi Zadə bütün mənalı ömrünü bəşəriyyətin inkişafına həsr edib.
Lütfi Zadə fundamental nəzəriyyələri ilə elm tarixində ciddi dəyişikliklərə yol açmış görkəmli şəxsiyyətlərdəndir. Alimin ardıcıl tədqiqatlarının nəticəsi olaraq irəli sürdüyü qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsi müxtəlif elm sahələrinin müasir mərhələdə inkişafında dərin iz qoymuş və yeni yanaşma üsulları meydana gətirmişdir. Bu nəzəriyyə üstün intellektual texnologiyalara güclü təsir göstərmiş, müasir idarəetmə və informasiya-kommunikasiya sistemlərinin əsaslarının formalaşdırılmasında mühüm rol oynamışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Görkəmli elm xadimi Lütfi Zadənin 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi – Lütfi Zadə” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi - Lütfi Zadə”, “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Mükafatları”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Dünya və universitet kitabxanalarında”, “Lütfi Zadənin sevimli aforizm və zarafatları”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər  http://anl.az/el/emb/Lutfi-Zade/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В этом году исполняется 100 лет со дня рождения всемирно известного азербайджанского ученого, основоположника теории нечетких множеств и нечеткой логики, почетного члена НАНА, ныне покойного профессора Калифорнийского университета Лютфи-Заде.
На основании Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в стране отмечается 100-летие известного ученого Лютфи-Заде, внесшего беспрецедентный вклад в развитие науки и технологий. Распоряжение Президента является ярким примером огромной государственной заботы и внимания к науке и ученым в нашей стране.
Лютфи-Заде всегда гордился тем, что он азербайджанец и считал Азербайджан своей родиной, где и нашел вечный покой. Он всю свою содержательную жизнь посвятил развитию человечества.
Лютфи-Заде – выдающийся ученый, положивший начало серьезным изменениям в истории науки своими фундаментальными теориями. Теория нечеткой логики, выдвинутая ученым в результате его последовательных исследований, оставила глубокий след в развитии различных областей науки. Эта теория оказала сильное влияние на высокие интеллектуальные технологии и сыграла важную роль в формировании основ современного менеджмента и информационно-коммуникационных систем.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летия выдающегося ученого Лютфи Заде», сотрудниками Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовлена электронная база данных под названием «Основоположник теории нечеткой логики – Лютфи-Заде». Она состоит из разделов: «Официальные документы», «Основоположник теории нечеткой логики – Лютфи-Заде», «Основные даты жизни и творчества», «Труды», «О нем», «Награды», «Увековечение памяти», «В мировых и университетских библиотеках»,«Любимые афоризмы и анекдоты Лютфи-Заде», «Фотогалерея»и«Видеогалерея ».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Lutfi-Zade/index.html