Milli Kitabxana “Akademik Arif Paşayev” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
Arif Mir Cəlal oğlu Paşayev 1934-cü il fevral ayının 15-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1941-1951-ci illərdə Bakı şəhər 164 saylı orta məktəbi bitirmiş, 1951-1954-cü illərdə Moskva Elektrotexnika Rabitə İnstitutunun tələbəsi olmuşdur.
1954-1957-ci illərdə Odessa Elektrotexnika Rabitə İnstitutunda radiofizika ixtisası üzrə təhsil almış, 1959-cu ildən AMEA-nın Fizika İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlamışdır. Görkəmli alim 1960-1964-cü illərdə Moskvada “QİREDMET” İnstitutunda aspirant olmuş, 1966-cı ildə isə “Yüksək və ifratyüksək tezliklərdə yarımkeçiricilərin parametrlərini ölçmək üçün kontaktsız üsul və cihazların işlənməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Elmi axtarışlarını uğurla davam etdirən alim 1978-ci ildə “Yarımkeçiricilərin tədqiqin- də qeyri-dağıdıcı üsulların fiziki əsasları, inkişaf prinsipləri və tətbiqi perspektivləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
Akademik yüksək və ifratyüksək tezlikli diapazonlarda materialların zədəsiz tədqiqatlarının fiziki əsaslarını yaratmış, zədəsiz nəzarət yarımkeçiricilər fizikasının və ölçmə istiqamətlərinin elmi əsaslarının inkişafı, yeni istiqamətlərin yaradılması və onların tətbiqi ilə məşğul olmuşdur. Akademik Arif Paşayev 300-ə yaxın elmi əsərin, 15-dən artıq kitabın və monoqrafiyanın müəllifidir. Alim 30-dan çox ixtiraya görə müəlliflik şəhadətnaməsi və sənaye nümunələri almış, medallar və diplomlarla təltif olunmuşdur.
Bundan əlavə, akademik Arif Paşayev Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, fizika sahəsindəki yüksək nailiyyətlərinə görə “SSRİ-nin ixtiraçısı” medalına, akademik Y.Məmmədəliyev adına medala və İngiltərə Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzinin qızıl medalına layiq görülmüş, “XXI əsrin tanınmış alimi” beynəlxalq diplomu ilə təltif edilmişdir. Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafında yüksək xidmətləri olan akademik Arif Paşayev Vətənimizin yüksək mükafatları ilə – “İstiqlal”, “Şərəf ” və “Şöhrət” ordenləri ilə təltif olunmuşdur.
Arif Paşayev Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının, Tbilisi Texniki Universitetində Ərazi Şurasının üzvü, AMEA-da cihazqayırma üzrə Elmi Şuranın sədri, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi və Milli Aviasiya Akademiyası nəzdində birləşmiş ixtisaslaşdırılmış şuranın həmsədri, Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi nəzdində aviasiya mütəxəssislərinin hazırlanması üzrə əlaqələndirmə şurasının üzvüdür.
Arif Paşayev ilk dəfə yarımkeçirici materialların elektrofiziki parametrləri- nin kontaktsız ölçülməsi üsullarının elmi əsaslarını işləmiş və bu üsulları reallaşdıran elmi cihazlar yaratmışdır. Onun rəhbərliyi altında 10-dan çox aspirant və dissertant namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Eyni zamanda iki doktorluq dissertasiyasının məsləhətçisi, Rusiyada, Ukraynada, Latviyada, Estoniyada və Azərbaycanda müdafiə olunmuş bir çox doktorluq dissertasiyaları üzrə  rəsmi opponent kimi çıxış etmişdir. 1971-ci ildən 1996-cı ilədək AMEA-nın Fizika İnstitutunun “Zədəsiz ölçmə və nəzarətin fiziki üsulları” laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir.
Akademik Arif Paşayevin Azərbaycanda aviasiya sahəsi üçün ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində də xüsusi xidmətləri vardır. Görkəmli alim 1996-cı ildən indiyədək “Azərbaycan Hava Yolları” Dövlət Konserninin Milli Aviasiya Akademiyasının yaradıcısı və rektorudur.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Akademik Arif Paşayev”  adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində haqqında dərc olunan məqalələr, müəllifi olduğu kitablar və haqqında yazılan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Akademik_Arif_Pasayev/index.htm   linkindən istifadə edə bilər.

Ариф Мир Джалал оглы Пашаев родился 15 февраля 1934 года в г. Баку в семье ученого. 1941-1951 годах учился в средней школе № 164 города Баку, а в 1951-1954 годах был студентом Московского электротехнического института связи.
В 1954-1957 годах Ариф Пашаев проходил обучение в Одесском электротехническом институте связи по специальности «Радиофизика». В 1959 году он начал работать в Институте физики Академии наук Азербайджанской ССР. В 1960-1964 годах выдающийся ученый был аспирантом Государственного института редких металлов («ГИРЕДМЕТ») в Москве. В 1966 году он успешно защитил кандидатскую диссертацию на тему «Разработка методов и приборов для бесконтактного измерения параметров полупроводниковых материалов в области высоких и сверхвысоких частот», получив ученую степень кандидата технических наук. Успешно продолжая свои научные исследования, в 1978 году ученый успешно защитив докторскую диссертацию на тему «Физические основы, принципы развития и перспективы применения неразрушающих методов в исследовании полупроводников», был удостоен ученой степени доктора физико-математических наук.
Академик создал физические основы исследований материалов контактными методами в области высоких и сверхвысоких частот, занимался разработкой научных основ физики полупроводников и измерительных приборов неразрушающего контроля, созданием новых направлений и их применением. Ариф Пашаев - автор около 300 научных работ, более 15 книг и монографий. Ученый получил патенты на более чем 30 изобретений, награжден медалями и дипломами.
Кроме того, он был удостоен Государственной премии Азербайджанской ССР, медали «Изобретатель СССР» за высокие достижения в области физики, медали имени академика Ю.Мамедалиева , золотой медали Международного биографического центра Англии, а также награжден международным дипломом «Известный ученый ХХI века». Академик Ариф Пашаев, внесший большой вклад в развитие науки и образования в Азербайджане, был награжден высшими орденами нашей страны –«Истиглал» («Независимость»), «Шохрат» («Слава») и «Шараф» («Честь»).
Ариф Пашаев является членом экспертного совета Высшей аттестационной комиссии АР, территориального совета Тбилисского технического университета, председателем научного совета по приборостроению НАНА, сопредседателем объединенного специализированного совета при Национальной академии авиации и Национальном аэрокосмическом агентстве АР и членом координационного совета по подготовке авиационных специалистов при Межгосударственном авиационном комитете.
Академик Ариф Пашаев впервые разработал научные основы методов бесконтактного измерения электрофизических параметров полупроводниковых материалов и создал научные устройства для их реализации. Под его руководством более 10 аспирантов и докторантов защитили кандидатские диссертации. Одновременно он выступал научным руководителем двух докторских диссертаций и официальным оппонентом многих докторских диссертаций, защищенных в России, Украине, Латвии, Эстонии и Азербайджане. С 1971 по 1996 год он возглавлял лабораторию «Физических методов неразрушающего измерения и контроля» Института физики НАНА.
Следует также отметить заслуги выдающегося ученого в сфере подготовки квалифицированных кадров для авиационной сферы. С 1996 года по настоящее время Ариф Пашаев является ректором Национальной Академии Авиации Закрытого Акционерного Общества «Азербайджан Хава Иоллары».
На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, статьи, опубликованные в периодических изданиях, книги академика, а также издания о его деятельности.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Akademik_Arif_Pasayev/index.htm.
В Национальной библиотеке открылась также традиционная книжная выставка, отражающая деятельность академика.