Milli Kitabxana “Akademik Arif Paşayev” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
Arif Mir Cəlal oğlu Paşayev 1934-cü il fevral ayının 15-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1941-1951-ci illərdə Bakı şəhər 164 saylı orta məktəbi bitirmiş, 1951-1954-cü illərdə Moskva Elektrotexnika Rabitə İnstitutunun tələbəsi olmuşdur.
1954-1957-ci illərdə Odessa Elektrotexnika Rabitə İnstitutunda radiofizika ixtisası üzrə təhsil almış, 1959-cu ildən AMEA-nın Fizika İnstitutunda elmi fəaliyyətə başlamışdır. Görkəmli alim 1960-1964-cü illərdə Moskvada “QİREDMET” İnstitutunda aspirant olmuş, 1966-cı ildə isə “Yüksək və ifratyüksək tezliklərdə yarımkeçiricilərin parametrlərini ölçmək üçün kontaktsız üsul və cihazların işlənməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. Elmi axtarışlarını uğurla davam etdirən alim 1978-ci ildə “Yarımkeçiricilərin tədqiqin- də qeyri-dağıdıcı üsulların fiziki əsasları, inkişaf prinsipləri və tətbiqi perspektivləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müvəffəqiyyətlə müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
Akademik yüksək və ifratyüksək tezlikli diapazonlarda materialların zədəsiz tədqiqatlarının fiziki əsaslarını yaratmış, zədəsiz nəzarət yarımkeçiricilər fizikasının və ölçmə istiqamətlərinin elmi əsaslarının inkişafı, yeni istiqamətlərin yaradılması və onların tətbiqi ilə məşğul olmuşdur. Akademik Arif Paşayev 300-ə yaxın elmi əsərin, 15-dən artıq kitabın və monoqrafiyanın müəllifidir. Alim 30-dan çox ixtiraya görə müəlliflik şəhadətnaməsi və sənaye nümunələri almış, medallar və diplomlarla təltif olunmuşdur.
Bundan əlavə, akademik Arif Paşayev Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, fizika sahəsindəki yüksək nailiyyətlərinə görə “SSRİ-nin ixtiraçısı” medalına, akademik Y.Məmmədəliyev adına medala və İngiltərə Beynəlxalq Bioqrafiya Mərkəzinin qızıl medalına layiq görülmüş, “XXI əsrin tanınmış alimi” beynəlxalq diplomu ilə təltif edilmişdir. Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafında yüksək xidmətləri olan akademik Arif Paşayev Vətənimizin yüksək mükafatları ilə – “İstiqlal”, “Şərəf ” və “Şöhrət” ordenləri ilə təltif olunmuşdur.
Arif Paşayev Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının, Tbilisi Texniki Universitetində Ərazi Şurasının üzvü, AMEA-da cihazqayırma üzrə Elmi Şuranın sədri, Azərbaycan Milli Aerokosmik Agentliyi və Milli Aviasiya Akademiyası nəzdində birləşmiş ixtisaslaşdırılmış şuranın həmsədri, Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsi nəzdində aviasiya mütəxəssislərinin hazırlanması üzrə əlaqələndirmə şurasının üzvüdür.
Arif Paşayev ilk dəfə yarımkeçirici materialların elektrofiziki parametrləri- nin kontaktsız ölçülməsi üsullarının elmi əsaslarını işləmiş və bu üsulları reallaşdıran elmi cihazlar yaratmışdır. Onun rəhbərliyi altında 10-dan çox aspirant və dissertant namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. Eyni zamanda iki doktorluq dissertasiyasının məsləhətçisi, Rusiyada, Ukraynada, Latviyada, Estoniyada və Azərbaycanda müdafiə olunmuş bir çox doktorluq dissertasiyaları üzrə  rəsmi opponent kimi çıxış etmişdir. 1971-ci ildən 1996-cı ilədək AMEA-nın Fizika İnstitutunun “Zədəsiz ölçmə və nəzarətin fiziki üsulları” laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir.
Akademik Arif Paşayevin Azərbaycanda aviasiya sahəsi üçün ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində də xüsusi xidmətləri vardır. Görkəmli alim 1996-cı ildən indiyədək “Azərbaycan Hava Yolları” Dövlət Konserninin Milli Aviasiya Akademiyasının yaradıcısı və rektorudur.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Akademik Arif Paşayev”  adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində haqqında dərc olunan məqalələr, müəllifi olduğu kitablar və haqqında yazılan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Akademik_Arif_Pasayev/index.htm   linkindən istifadə edə bilər.

The National Library presented a virtual and traditional exhibition called "Academician Arif Pashayev"
15-02-2024
Arif Mir Jalal oglu Pashayev was born on February 15, 1934 in Baku city in an intellectual family. In 1941-1951, he graduated from Baku secondary school No. 164, and in 1951-1954, he was a student of the Moscow Institute of Electrotechnical Communication.
In 1954-1957, he studied radiophysics at the Odessa Institute of Electrotechnical Communication, and from 1959 he started scientific activity at the Institute of Physics of ANAS. In 1960-1964, the outstanding scientist was a graduate student at the "QIREDMET" Institute in Moscow, and in 1966, he defended his candidate's thesis on "Development of non-contact methods and devices for measuring the parameters of semiconductors at high and ultrahigh frequencies", and received the degree of candidate of technical sciences. The scientist, who successfully continued his scientific research, successfully defended his doctoral dissertation on "Physical bases, development principles and application prospects of non-destructive methods in the study of semiconductors" and was awarded the degree of Doctor of Physics-Mathematical Sciences in 1978.
In addition, Academician Arif Pashayev was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan, the "Inventor of the USSR" medal for his high achievements in the field of physics, the medal named after Academician Y. Mammadaliyev and the gold medal of the International Biographical Center of England, awarded with the international diploma "Well-known scientist of the 21st century" has been done. Academician Arif Pashayev, who has made great contributions to the development of science and education in Azerbaijan, was awarded with the highest awards of our country - the orders of "Independence", "Honor" and "Glory".
Arif Pashayev is a member of the Expert Council of the Higher Attestation Commission of the Republic of Azerbaijan, a member of the Territorial Council of the Tbilisi Technical University, the chairman of the Scientific Council for device manufacturing at ANAS, the co-chairman of the joint specialized council under the Azerbaijan National Aerospace Agency and the National Aviation Academy, the coordination council for the training of aviation specialists under the Interstate Aviation Committee is a member.
For the first time, Arif Pashayev worked out the scientific basis of methods of non-contact measurement of electrophysical parameters of semiconductor materials and created scientific devices that implement these methods. Under his guidance, more than 10 graduate students and doctoral students defended their candidate theses. At the same time, he acted as an advisor for two doctoral theses and an official opponent for many doctoral theses defended in Russia, Ukraine, Latvia, Estonia and Azerbaijan. From 1971 to 1996, he headed the "Physical methods of non-destructive measurement and control" laboratory of the Institute of Physics of ANAS.
Academician created the physical basis of non-damage research of materials in high and ultra-high frequency ranges, development of scientific bases of non-damage control semiconductor physics and measurement directions, creation of new directions and their application. Academician Arif Pashayev is the author of about 300 scientific works, more than 15 books and monographs. The scientist received authorship certificates and industrial samples for more than 30 inventions, was awarded with medals and diplomas.
Academician Arif Pashayev has special services in the field of training qualified personnel for the aviation field in Azerbaijan. The outstanding scientist is the founder and rector of the National Aviation Academy of the State Concern "Azerbaijan Airlines" from 1996 until now.
A virtual and traditional exhibition named "Academician Arif Pashayev" was prepared by the staff of the National Library.
Official documents, photos, articles published in periodicals, books authored and written about are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Akademik_Arif_Pasayev/index.htm.
At the same time, a traditional book exhibition reflecting the creativity of the academician was opened in the National Library.