Azərbaycanın görkəmli dövlət və siyasi xadimlərindən, müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaradıcılarından biri və onun ilk Baş naziri Fətəli xan Xoyski 1875-ci il noyabrın 25-də Şəki şəhərində anadan olub.
Fətəli xan Xoyski XX əsrin əvvəllərindən milli-mədəni intibahını yaşayan Azərbaycan xalqının azadlığı və istiqlaliyyəti naminə hərəkatda üzərinə götürdüyü çətin vəzifəni şərəflə yerinə yetirmiş fədakar ziyalılar nəslinin parlaq nümayəndəsidir. Geniş dünyagörüşlü, cəsarətli, vətənpərvər şəxsiyyət və böyük siyasi xadim kimi o, daim Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizənin ön cərgələrində mövqe tutmuş, tarixi İstiqlal Bəyannaməsini imzalayanlardan biri olmuşdur.
Milli Kitabxanada “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 sentyabr 2025-cil il tarixli sərəncamına əsasən “Fətəli xan Xoyski – 150” adlı geniş kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlət quruculuğu, xarici siyasəti, ordu quruculuğu və başqa sahələrdə gördüyü işlər, qanunvericilik fəaliyyəti sənədlər toplusu, Fətəli xan Xoyskinin həyat və fəaliyyəti, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin xarici işlər naziri və Nazirlər Şurasının sədri kimi apardığı diplomatik danışıqlar, parlament çıxışları və dövlət quruculuğu sahəsindəki təşəbbüsləri və s. mövzularda ədəbiyyatlar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

A large book exhibition titled “Fatali Khan Khoyski – 150” has been presented to users at the National Library
25-11-2025
Fatali Khan Khoyski, one of Azerbaijan’s prominent state and political figures, a founder of the independent Azerbaijani state, and its first Prime Minister, was born on 25 November 1875 in the city of Shaki.
Fatali Khan Khoyski was an outstanding representative of a devoted generation of intellectuals who, from the early 20th century, honorably fulfilled their difficult mission in the movement for the freedom and independence of the Azerbaijani people during a period of national and cultural revival. As an open-minded, courageous, and patriotic personality and a great statesman, he consistently played a leading role in the struggle for Azerbaijan’s independence and was among the signatories of the historic Declaration of Independence.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 17 September 2025, “On the celebration of the 150th anniversary of Fatali Khan Khoyski,” a large book exhibition titled “Fatali Khan Khoyski – 150” has been showcased at the National Library.
The exhibition features literature in Azerbaijani and several other languages on the state-building process of the Azerbaijan Democratic Republic, its foreign policy, military development, and legislative activity. It also presents materials on the life and work of Fatali Khan Khoyski, including the diplomatic negotiations he conducted as the Minister of Foreign Affairs and Chairman of the Council of Ministers of the Azerbaijan Democratic Republic, his parliamentary speeches, and his state-building initiatives.