Milli Kitabxanada “20 noyabr - Ağdam Şəhəri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
19-11-2025
2020-ci il 20 noyabr — Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu hərbi-siyasi gücünü ortaya qoyaraq Ağdam rayonunu işğaldan azad edib.  Ölkə rəhbərinin 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamına əsasən hər il noyabrın 20-si “Ağdam Şəhəri Günü” kimi qeyd olunur.
XX əsrin sonlarında erməni işğalının ən ağır fəsadlarını yaşayan, “Qafqazın Xirosiması” adlanan Ağdam artıq viranlıq simvolu deyil — dirçəlişin, dövlət gücünün, milli iradənin rəmzidir.
27 il ərzində dağıdılmış, xarabalığa çevrilmiş cənnət diyarımız yenidən Azərbaycan dövlətinin nəfəsini duyur. Dövlətimizin həyata keçirdiyi “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Ağdamda möhtəşəm layihələr gerçəkləşir, Ağdam sakinləri doğma yurdlarına qayıdır.  Ağdam Sənaye Parkı,  İmarət Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi, Zəfər Muzeyi, Muğam mərkəzi, mədəniyyət mərkəzləri, Ağdam City Hotel, Hilton Garden İnn Hotel, geniş bulvar və parklar və s. inşa edilir.
Milli Kitabxanada bu tarixi gün münasibətilə “20 noyabr - Ağdam Şəhəri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotoşəkillər, Ağdamda aparılan geniş quruculuq və yenidənqurma işləri, Böyük Qayıdışın yüksək səviyyədə təmin olunması, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən kitablar, məqalələr və digər materiallar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Agdam_sheher_Gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə isə Ağdam şəhərinin tarixi, toponimləri, işğalı zamanı dağıdılmış və viran edilmiş tarixi əhəmiyyət daşıyan maddi-mədəniyyət abidələri,  Vətən müharibəsi və şanlı Qələbə, Ağdam rayonunun bərpasından və ölkə başçısının həmin bölgəyə səfərləri,  tarix yazan qəhrəmanlar  haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.

В Национальной Библиотеке пользователям представлена виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «20 ноября — День города Агдам»
19-11-2025
20 ноября 2020 года — под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева доблестная Азербайджанская Армия, проявив свою военную и политическую мощь, освободила Агдамский район от оккупации. Согласно распоряжению руководства страны от 31 июля 2023 года, ежегодно 20 ноября отмечается как «День города Агдам».
Агдам, переживший одни из самых тяжёлых последствий армянской оккупации в конце XX века и названный «Хиросимой Кавказа», сегодня уже не символ руин — он является символом возрождения, государственной мощи и национальной воли.
Этот райский уголок нашей Родины, разрушенный и превращённый в руины за 27 лет, вновь чувствует дыхание Азербайджанского государства. В рамках осуществляемой государством программы «Большое возвращение» в Агдаме реализуются грандиозные проекты, жители возвращаются на свою родную землю. Строятся Агдамский промышленный парк, историко-архитектурный музейный комплекс «Имарат», Музей Победы, Мугам-центр, культурные центры, гостиницы Ağdam City Hotel и Hilton Garden Inn Hotel, широкие бульвары и парки и многое другое.
В Национальной Библиотеке по случаю этой исторической даты была представлена виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «20 ноября — День города Агдам».
В виртуальной выставке демонстрируются официальные документы, фотографии, книги, статьи и другие материалы на азербайджанском и иностранных языках, отражающие масштабные строительные и восстановительные работы в Агдаме, высокий уровень реализации программы Большого возвращения, а также посвящённые Отечественной войне и Великой Победе.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по предоставленной ссылке.
На традиционной выставке представлены книги на азербайджанском и различных иностранных языках об истории города Агдам, его топонимах, материально-культурных памятниках, разрушенных и уничтоженных во время оккупации, об Отечественной войне и славной Победе, о восстановлении Агдамского района и визитах главы государства в этот регион, а также о героях, вписавших свои имена в историю.