Milli Kitabxanada “20 noyabr - Ağdam Şəhəri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
19-11-2025
2020-ci il 20 noyabr — Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu hərbi-siyasi gücünü ortaya qoyaraq Ağdam rayonunu işğaldan azad edib.  Ölkə rəhbərinin 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamına əsasən hər il noyabrın 20-si “Ağdam Şəhəri Günü” kimi qeyd olunur.
XX əsrin sonlarında erməni işğalının ən ağır fəsadlarını yaşayan, “Qafqazın Xirosiması” adlanan Ağdam artıq viranlıq simvolu deyil — dirçəlişin, dövlət gücünün, milli iradənin rəmzidir.
27 il ərzində dağıdılmış, xarabalığa çevrilmiş cənnət diyarımız yenidən Azərbaycan dövlətinin nəfəsini duyur. Dövlətimizin həyata keçirdiyi “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Ağdamda möhtəşəm layihələr gerçəkləşir, Ağdam sakinləri doğma yurdlarına qayıdır.  Ağdam Sənaye Parkı,  İmarət Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi, Zəfər Muzeyi, Muğam mərkəzi, mədəniyyət mərkəzləri, Ağdam City Hotel, Hilton Garden İnn Hotel, geniş bulvar və parklar və s. inşa edilir.
Milli Kitabxanada bu tarixi gün münasibətilə “20 noyabr - Ağdam Şəhəri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotoşəkillər, Ağdamda aparılan geniş quruculuq və yenidənqurma işləri, Böyük Qayıdışın yüksək səviyyədə təmin olunması, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən kitablar, məqalələr və digər materiallar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Agdam_sheher_Gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
Ənənəvi sərgidə isə Ağdam şəhərinin tarixi, toponimləri, işğalı zamanı dağıdılmış və viran edilmiş tarixi əhəmiyyət daşıyan maddi-mədəniyyət abidələri,  Vətən müharibəsi və şanlı Qələbə, Ağdam rayonunun bərpasından və ölkə başçısının həmin bölgəyə səfərləri,  tarix yazan qəhrəmanlar  haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.

A virtual and traditional book exhibition titled “20 November – Aghdam City Day” has been presented to users at the National Library
19-11-2025
On November 20, 2020, under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the brave Azerbaijani Army demonstrated its military-political strength and liberated the Aghdam district from occupation. According to the decree of the country’s leader dated July 31, 2023, November 20 is celebrated annually as “Aghdam City Day”.
At the end of the 20th century, Aghdam — which suffered the heaviest consequences of Armenian occupation and was called the “Hiroshima of the Caucasus” — is no longer a symbol of ruin, but a symbol of revival, state strength, and national will.
For 27 years, our paradise land, which had been destroyed and turned into ruins, again feels the breath of the Azerbaijani state. Within the framework of the “Great Return” program implemented by our government, magnificent projects are being realized in Aghdam, and the residents of Aghdam are returning to their native homeland. The Aghdam Industrial Park, the Imarat Historical-Architectural Museum Complex, the Victory Museum, the Mugham Center, cultural centers, Aghdam City Hotel, Hilton Garden Inn Hotel, spacious boulevards and parks, and more are being constructed.
For this historical day, the National Library has presented to users a virtual and traditional book exhibition titled as “20 November – Aghdam City Day”.
The virtual exhibition presents official documents, photographs, materials depicting the extensive construction and reconstruction works in Aghdam, the high-level implementation of the Great Return, as well as books, articles, and other resources reflecting the Patriotic War and the Great Victory, available in Azerbaijani and foreign languages.
You can explore the virtual exhibition by using the link : https://anl.az/el/vsb/Agdam_sheher_Gunu/index.htm.
The traditional exhibition presents books in Azerbaijani and various other languages about the history and toponyms of the city of Aghdam, the historically significant cultural monuments that were destroyed and ruined during the occupation, the Patriotic War and the glorious Victory, the restoration of the Aghdam district, the President’s visits to the region, as well as the heroes who made history.