Milli Kitabxanada “28 May – Müstəqillik Günü” adlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
28 May - Azərbaycanın Respublikasının Müstəqillik Günü, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulduğu gün və 1918-ci ildə müsəlman dünyasında ilk dəfə demokratik respublikanın yarandığı tarixi hadisədir. Azərbaycanın hökuməti və dövlət qurumlarının, silahlı qüvvələrinin yaradıldığı, demokratik yolla seçilmiş Azərbaycan parlamentinin təşkil edildiyi və Azərbaycanın rəsmi dövlət atributlarının qəbul olunduğu tarixdir.
XX əsr tarixə yalnız elm, texnika əsri kimi yox, həm də milli oyanış, xalqların müstəmləkəçilikdən azad olması və milli dövlətlərin yaranması əsri kimi də daxil olub.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin qurub yaratdığı, müstəqilliyə qovuşdurduğu Azərbaycan Respublikası indi Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sürətlə inkişaf edir, qarşıya qoyulan hədəflərə doğru inamla irəliləyir, ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanaraq mütərəqqi inkişaf kursu seçməklə demokratikləşmə, insan hüquq və azadlıqlarının təminatı sahəsində ciddi nailiyyətlərə imza atır.
Müstəqillik Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “28 May – Müstəqillik Günü” adlı sərgi hazırlanıb. Sərgidə mövzu ilə əlaqədar Azərbaycan və xarici dillərdə olan kitablar nümayiş olunur.

28 мая - День Независимости Азербайджанской Республики, день основания Азербайджанской Демократической Республики и историческое событие, когда в 1918 году впервые в мусульманском мире было создано демократическое государство. В этот день было образовано правительство, и государственные органы Азербайджана, созданы вооруженные силы, сформирован демократически избранный азербайджанский парламент и приняты официальные государственные атрибуты Азербайджана.
XX век включал в себя не только эпоху научно-технического прогресса, но также период национального пробуждения, освобождения народов от колониального господства и возникновения национальных государств. Азербайджанская Республика, созданная под руководством нашего Великого Лидера Гейдара Алиева и достигшая независимости, сегодня быстро развивается под руководством Президента Ильхама Алиева, продвигаясь с уверенностью в направлении поставленных целей. Основываясь на всеобщих ценностях, страна выбирает курс на демократизацию и обеспечение прав и свобод человека, достигая значительных успехов в этой сфере.
По случаю Дня Независимости сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена выставка под названием «28 мая – День Независимости». На выставке представлены книги на азербайджанском и иностранных языках, связанные с темой.