Milli Kitabxanada “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
07-03-2023
8 Mart – iqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günüdür. Qadınlar Gününün qeyd edilməsi qərarı alman siyasətçisi, hüquq müdafiəçisi, jurnalist Klara Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə Kopenhagendə keçirilən iclasda qəbul olunub. 1977-ci ildə BMT bu günü qadın günü kimi rəsmiləşdirib.
Qadınların ictimai nüfuzunun artırılması, cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi, gender siyasətinin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən davamlı tədbirlərin nəticəsi olaraq bu gün Azərbaycan qadınları dövlət qurumlarında, parlamentdə, bələdiyyələrdə uğurla təmsil olunur, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni proseslərdə fəal iştirak edir və ölkənin inkişafına hər sahədə böyük töhfələr verirlər.
8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə  tarixdə və müasir Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında iz qoymuş, əhəmiyyətli rol oynamış məşhur qadınlar, onların həyat və yaradıcılığına dair ədəbiyyat, analar, qadınlar haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

March 8 is the day of international solidarity of women in the struggle for economic, social and political equality. The decision to celebrate Women's Day was made at a meeting held in Copenhagen in 1910 at the suggestion of German politician, human rights defender, journalist Clara Setkin. In 1977, the United Nations officially declared this day as Women's Day.
As a result of continuous measures taken in the direction of increasing the public authority of women, increasing their role in society, and strengthening gender policy, today Azerbaijani women are successfully represented in state institutions, parliament, and municipalities, actively participate in social-political, socio-economic, scientific-cultural processes, and the country's they make great contributions to development in every field.
On the occasion of March 8 - International Women's Day, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "March 8 - International Women's Day", as well as a traditional book exhibition of the same name.
In the virtual exhibition, famous women who left a mark in history and social and political life of modern Azerbaijan and played an important role, literature on their life and creativity, books written about mothers, women, articles and photos published in periodical press pages are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm.