Milli Kitabxanada “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
07-03-2023
8 Mart – iqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günüdür. Qadınlar Gününün qeyd edilməsi qərarı alman siyasətçisi, hüquq müdafiəçisi, jurnalist Klara Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə Kopenhagendə keçirilən iclasda qəbul olunub. 1977-ci ildə BMT bu günü qadın günü kimi rəsmiləşdirib.
Qadınların ictimai nüfuzunun artırılması, cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi, gender siyasətinin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən davamlı tədbirlərin nəticəsi olaraq bu gün Azərbaycan qadınları dövlət qurumlarında, parlamentdə, bələdiyyələrdə uğurla təmsil olunur, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni proseslərdə fəal iştirak edir və ölkənin inkişafına hər sahədə böyük töhfələr verirlər.
8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb.
Virtual sərgidə  tarixdə və müasir Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında iz qoymuş, əhəmiyyətli rol oynamış məşhur qadınlar, onların həyat və yaradıcılığına dair ədəbiyyat, analar, qadınlar haqqında yazılmış kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

8 Марта - международный день солидарности женщин в борьбе за экономическое, политическое и общественное равноправие. Решение о праздновании Международного женского дня было принято в 1910 году в Копенгагене по предложению немецкого политика, правозащитницы, журналистки Клары Цеткин на второй международной конференции женщин-социалистов. В 1977 году ООН официально провозгласила этот день Международным женским днем.
В результате последовательных мер, направленных на повышение общественного авторитета женщин, их роли в обществе, усиление гендерной политики, сегодня азербайджанские женщины успешно представлены в государственных структурах, парламенте, муниципалитетах, активно участвуют в общественно-политических, социально-экономических, научно-культурных процессах и вносят большой вклад в развитие страны во всех сферах.
По случаю 8 марта – Международного женского дня сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную и традиционную книжную выставку под названием «8 марта – Международный женский день».
На виртуальной выставке представлены книги о жизни и деятельности известных женщин, сыгравших значительную роль в истории и общественно-политической жизни современного Азербайджана, а также фотографии и статьи, опубликованные в периодической печати.