Milli Kitabxanada Ümummilli lider, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı
10-05-2023
Mayın 10-da Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub.
Tədbir zamanı bildirilib ki, bu gün ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümüdür. Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi ümummilli lideri var. Və bu gün hər birimiz dərk edirik ki, müstəqil Azərbaycan dövləti bütün həyatı və fəaliyyəti tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Heydər Əliyevin şah əsəridir. Şübhə yoxdur ki, xalqımız onun müəllifini özünün tarixində və qəlbində əbədi yaşadacaq, Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir.
Daha sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikamız üçün çox çətin günlərdə Ulu ödər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasının və bütövlükdə Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafı istiqamətində atdığı addımlardan bəhs edildi.
Azərbaycan xalqı Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməklə möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da öz tarixinin yeni, şanlı səhifələrini yazacaq, daha yüksək zirvələr fəth edəcəkdir.
Tədbir çərçivəsində “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı geniş kitab sərgisinin açılışı və  “Azərbaycan xalqının ümummilli lideri – Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimatı oldu. Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Мероприятие по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева и открытие традиционной книжной выставки «2023 – Год Гейдара Алиева» в Национальной библиотеке
10-05-2023
10-го числа в Национальной библиотеке состоялось мероприятие по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и открытие традиционной книжной выставки «2023 – Год Гейдара Алиева», подготовленной сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана.
В ходе мероприятия было отмечено, что сегодня исполняется 100 лет со дня рождения Выдающегося лидера Гейдара Алиева. Народ Азербайджана счастлив тем, что у него есть Великий лидер, как Гейдар Алиев, которого мир уважает и признает, как национального лидера. И сегодня мы все понимаем, что независимое государство Азербайджан – это блестящий результат деятельности Великого лидера Гейдара Алиева, который оставил золотую страницу в нашей истории своим трудом и достижениями. Нет сомнения, что наш народ навсегда сохранит его имя и наследие в своей истории и сердцах.
Далее были подчеркнуты шаги, предпринятые Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в очень трудные для нашей Республики дни в направлении развития Азербайджанской Национальной библиотеки и библиотечного дела в Азербайджане в целом.
Азербайджанский народ под руководством нашего уважаемого президента Ильхама Алиева, продолжающего политический курс Выдающегося деятеля, и впредь будет писать новые, славные страницы своей истории, покорять все более высокие вершины.
В рамках мероприятия состоялось открытие обширной книжной выставки «2023 – Год Гейдара Алиева» и презентация электронной базы данных «Общенациональный лидер азербайджанского народа – Гейдар Алиев». Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.htm.