Milli Kitabxanada Ümummilli lider, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı
10-05-2023
Mayın 10-da Milli Kitabxanada Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə tədbir və Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanan “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı ənənəvi kitab sərgisinin açılışı olub.
Tədbir zamanı bildirilib ki, bu gün ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümüdür. Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi ümummilli lideri var. Və bu gün hər birimiz dərk edirik ki, müstəqil Azərbaycan dövləti bütün həyatı və fəaliyyəti tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Heydər Əliyevin şah əsəridir. Şübhə yoxdur ki, xalqımız onun müəllifini özünün tarixində və qəlbində əbədi yaşadacaq, Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir.
Daha sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin respublikamız üçün çox çətin günlərdə Ulu ödər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasının və bütövlükdə Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafı istiqamətində atdığı addımlardan bəhs edildi.
Azərbaycan xalqı Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməklə möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da öz tarixinin yeni, şanlı səhifələrini yazacaq, daha yüksək zirvələr fəth edəcəkdir.
Tədbir çərçivəsində “2023 – Heydər Əliyev ili” adlı geniş kitab sərgisinin açılışı və  “Azərbaycan xalqının ümummilli lideri – Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimatı oldu. Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The event on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the national leader, great leader Heydar Aliyev and the opening of the traditional book exhibition called "2023 - Year of Heydar Aliyev" at the National Library
10-05-2023
On May 10, the National Library of Azerbaijan held an event on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, and the opening of a traditional book exhibition called "2023 - Year of Heydar Aliyev" prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan.
During the event, it was said that today is the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev's birth. The people of Azerbaijan are happy that they have a great leader like Heydar Aliyev, a national leader whom the world respects and accepts. And today, each of us realizes that the independent state of Azerbaijan is the masterpiece of Heydar Aliyev, whose entire life and activities are engraved in golden letters in our history. There is no doubt that our people will live its author forever in their history and hearts, and the name of Azerbaijan and Heydar Aliyev will be echoed throughout the world for centuries.
Later, the steps taken by the national leader Heydar Aliyev in the direction of the development of the National Library of Azerbaijan and library work in Azerbaijan as a whole were discussed.
By continuing the political course of the Great Leader, under the leadership of our honorable President Mr. Ilham Aliyev, the people of Azerbaijan will continue to write new, glorious pages of their history and conquer higher peaks.
Within the framework of the event, the opening of a large book exhibition called "2023 - the year of Heydar Aliyev" and the presentation of the Electronic database called "National leader of the Azerbaijani people - Heydar Aliyev" took place. Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.htm.