Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
01-06-2026
1 iyun tarixində Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada K.Kərimov adına 8 nömrəli tam orta məktəbin I və V sinif şagirdlərinin iştirakı ilə 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə bu əlamətdar günün qeyd edilməsi tarixindən danışılıb, uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində Azərbaycanda həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verilib.
Azərbaycanda uşaqlarla bağlı siyasətin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulması, məhz həmin illərdə uşaqlarla bağlı problemlərin həllini özündə əks etdirən qanunlar, dövlət proqramları və tədbirlər planının qəbul edilməsindən, uşaqların fiziki, əqli, mənəvi, əxlaqi və sosial inkişafı üçün lazımi həyat səviyyəsinin təmin olunması sahəsində milli konsepsiyanın inkişafından bəhs olunub.
Həmçinin, Prezident İlham Əliyevin uşaqlara sevgisi vurğulanıb, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli təşəbbüslərin uğurla reallaşdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun rolundan danışılıb, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara, şəhid və qazi övladlarına diqqət və qayğısı qeyd edilib.
Tədbirin davamında məktəblilər şeir səsləndiriblər. Milli Kitabxana tərəfindən şagirdlərə 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə kitablar hədiyyə edilib.
Sonda Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar və kitabların nümayiş edildiyi virtual sərgi (https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm) təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilk dəfə 1949-cu ilin noyabrında Parisdə keçirilən Beynəlxalq Demokratik Qadınlar Federasiyasının konqresində təsis edilib, 1950-ci ildən isə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul olunaraq rəsmiləşib.

1 июня в Открытой библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, было проведено мероприятие, посвящённое Международному дню защиты детей
1 июня в Открытой библиотеке при Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвящённое Международному дню защиты детей, с участием учеников I и V классов полной средней школы № 8 имени К.Керимова. В ходе мероприятия была рассказана история празднования этой знаменательной даты, а также предоставлена информация о мерах, реализуемых в Азербайджане в сфере защиты и заботы о детях.
Было отмечено, что основы государственной политики в отношении детей в Азербайджане были заложены Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Именно в те годы были приняты законы, государственные программы и планы мероприятий, направленные на решение детских проблем, а также сформирована национальная концепция обеспечения необходимого уровня жизни для физического, умственного, духовного, нравственного и социального развития детей.
Также была подчеркнута любовь Президента Ильхама Алиева к детям, рассказано о роли Фонда Гейдара Алиева в успешной реализации многоплановых инициатив по защите прав детей в стране, а также отмечено внимание и забота Первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой к детям, нуждающимся в особой опеке, детям, лишённым родительской заботы, а также детям шехидов и ветеранов.
В продолжение мероприятия школьники прочитали стихотворения. Национальная Библиотека подарила учащимся книги по случаю Международного дня защиты детей.
В завершение была представлена виртуальная выставка, подготовленная Национальной Библиотекой и посвящённая Международному дню защиты детей, на которой были представлены фотографии, материалы периодической печати и книги:
https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm
Следует отметить, что Международный день защиты детей впервые был учреждён в ноябре 1949 года на конгрессе Международной демократической федерации женщин, проходившем в Париже, а с 1950 года был официально принят и утверждён Генеральной Ассамблеей ООН.