Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
01-06-2026
1 iyun tarixində Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada K.Kərimov adına 8 nömrəli tam orta məktəbin I və V sinif şagirdlərinin iştirakı ilə 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə bu əlamətdar günün qeyd edilməsi tarixindən danışılıb, uşaqların müdafiə olunması və onlara qayğı göstərilməsi istiqamətində Azərbaycanda həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verilib.
Azərbaycanda uşaqlarla bağlı siyasətin əsasının Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulması, məhz həmin illərdə uşaqlarla bağlı problemlərin həllini özündə əks etdirən qanunlar, dövlət proqramları və tədbirlər planının qəbul edilməsindən, uşaqların fiziki, əqli, mənəvi, əxlaqi və sosial inkişafı üçün lazımi həyat səviyyəsinin təmin olunması sahəsində milli konsepsiyanın inkişafından bəhs olunub.
Həmçinin, Prezident İlham Əliyevin uşaqlara sevgisi vurğulanıb, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının qorunması istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli təşəbbüslərin uğurla reallaşdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun rolundan danışılıb, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi qayğıya ehtiyacı olan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara, şəhid və qazi övladlarına diqqət və qayğısı qeyd edilib.
Tədbirin davamında məktəblilər şeir səsləndiriblər. Milli Kitabxana tərəfindən şagirdlərə 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə kitablar hədiyyə edilib.
Sonda Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” adlı fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar və kitabların nümayiş edildiyi virtual sərgi (https://anl.az/el/vsb/Usaqlarin_Beynelxalq_Mudafiesi_Gunu/index.htm) təqdim edilib.
Qeyd edək ki, 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilk dəfə 1949-cu ilin noyabrında Parisdə keçirilən Beynəlxalq Demokratik Qadınlar Federasiyasının konqresində təsis edilib, 1950-ci ildən isə BMT Baş Assambleyası tərəfindən qəbul olunaraq rəsmiləşib.

On June 1, an event dedicated to International Children’s Day was held at the Open Library operating under the National Library of Azerbaijan, with the participation of first- and fifth-grade students from Secondary School No. 8 named after K. Karimov. During the event, participants were informed about the history and significance of this special day, as well as the measures implemented in Azerbaijan to protect children’s rights and ensure their well-being.
The speakers highlighted that the foundation of Azerbaijan’s state policy on children was laid by National Leader Heydar Aliyev. It was noted that during his leadership, numerous laws, state programs, and action plans aimed at addressing children’s issues were adopted, while the development of a national framework ensuring children’s physical, intellectual, moral, ethical, and social development was significantly advanced.
The event also emphasized President Ilham Aliyev’s care and affection for children. Participants were informed about the successful implementation of multifaceted initiatives aimed at protecting children’s rights in Azerbaijan and the important role played by Heydar Aliyev Foundation in this process. Special attention was drawn to the care and support provided by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, for children with special needs, children deprived of parental care, and the children of martyrs and war veterans.
During the artistic part of the program, the schoolchildren recited poems. On the occasion of International Children’s Day, the National Library presented books to the students as gifts.
At the end of the event, the National Library introduced a virtual exhibition entitled “International Children’s Day – June 1,” featuring photographs, materials published in periodicals, and books related to the occasion:
Virtual Exhibition: International Children’s Day – June 1
It should be noted that International Children’s Day was first established in November 1949 at the Congress of the Women's International Democratic Federation held in Paris. Since 1950, the day has been officially observed following its recognition by the United Nations General Assembly.