Milli Kitabxanada “Mirzə Ələkbər Sabir – 160” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
30-05-2022
Bu il böyük Azərbaycan şairi, bədii-ictimai fikir tariximizdə yeni ədəbi məktəbin banisi, görkəmli maarifpərvər Mirzə Ələkbər Sabirin anadan olmasının 160 illiyi tamam olur.
Azərbaycan ədəbiyyatında çoxəsrlik ənənəsi olan satirik şeirin ən görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirdir. Milli ədəbiyyatda tənqidi realizmin əsas yaradıcılarından biri kimi geniş şöhrət qazanmış Mirzə Ələkbər Sabir bədii fikirdə humanizmin və demokratik ideyaların, milli oyanış və dirçəlişin ən fədakar carçılarındandır. O, mollanəsrəddinçi satirik şeir məktəbinin yaradıcısı, türk-müsəlman dünyasında satirik şeirin qüdrətli təmsilçisi kimi tanınır.
Mirzə Ələkbər Sabir çoxəsrlik poeziyamızın parlaq ənənələrini layiqincə yaşatmaqla bərabər, ədəbiyyatımızı keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldərək onu ictimai məfkurə baxımından daha da zənginləşdirən söz ustası kimi geniş şöhrət tapmışdır. “Molla Nəsrəddin” jurnalı ətrafında formalaşmış ədəbi cərəyanın aparıcı simalarından olan mütəfəkkir şairin yüksək istedadla yaratdığı əsərlərin başlıca mövzusunu mənəvi saflığa, mədəni yüksəlişə və maariflənməyə çağırış təşkil etmişdir.
Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirin 160 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına müvafiq olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Mirzə Ələkbər Sabir – 160” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Mirzə Ələkbər Sabir haqqında fotolar, onun müəllifi olduğu kitablar, eləcə də haqqında yazılan kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Mirze_Elekber_Sabir/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Мирза Алекпер Сабир – 160»
30-05-2022
В этом году исполняется 160 лет со дня рождения великого азербайджанского поэта, основателя нового литературного направления в истории национальной художественной и общественной мысли, видного просветителя Мирзы Алекпера Сабира.
Мирза Алекпер Сабир – виднейший представитель сатирической поэзии, имеющей многовековую традицию в азербайджанской литературе. Он является одним из самых самоотверженных проповедников гуманизма и демократических идей, национального пробуждения и возрождения в художественной мысли. Сабир по праву считается основателем азербайджанской сатирической поэзии. Он известен в турецко-мусульманском мире как выдающийся представитель сатирической поэзии.
Мирза Алекпер Сабир не только достойно продолжил блистательные традиции многовековой азербайджанской поэзии, возведя нашу литературу на качественно новый уровень, но и снискал славу мастера слова, значительно обогатившего ее с точки зрения общественной идеологии. Главной темой произведений, созданных талантливым поэтом, был призыв к духовной чистоте, культурному прогрессу и просвещению
В соответствии с планом мероприятий Министерства культуры в связи со 160-летием выдающегося представителя азербайджанской литературы Мирзы Алекпер Сабира, сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Мирза Алекпер Сабир – 160». На виртуальной выставке представлены фотографии и книги Мирзы Алекпер Сабира, а также статьи о его творчестве, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Mirze_Elekber_Sabir/index.htm.