Milli Kitabxanada “Mirzə Ələkbər Sabir – 160” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
30-05-2022
Bu il böyük Azərbaycan şairi, bədii-ictimai fikir tariximizdə yeni ədəbi məktəbin banisi, görkəmli maarifpərvər Mirzə Ələkbər Sabirin anadan olmasının 160 illiyi tamam olur.
Azərbaycan ədəbiyyatında çoxəsrlik ənənəsi olan satirik şeirin ən görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirdir. Milli ədəbiyyatda tənqidi realizmin əsas yaradıcılarından biri kimi geniş şöhrət qazanmış Mirzə Ələkbər Sabir bədii fikirdə humanizmin və demokratik ideyaların, milli oyanış və dirçəlişin ən fədakar carçılarındandır. O, mollanəsrəddinçi satirik şeir məktəbinin yaradıcısı, türk-müsəlman dünyasında satirik şeirin qüdrətli təmsilçisi kimi tanınır.
Mirzə Ələkbər Sabir çoxəsrlik poeziyamızın parlaq ənənələrini layiqincə yaşatmaqla bərabər, ədəbiyyatımızı keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldərək onu ictimai məfkurə baxımından daha da zənginləşdirən söz ustası kimi geniş şöhrət tapmışdır. “Molla Nəsrəddin” jurnalı ətrafında formalaşmış ədəbi cərəyanın aparıcı simalarından olan mütəfəkkir şairin yüksək istedadla yaratdığı əsərlərin başlıca mövzusunu mənəvi saflığa, mədəni yüksəlişə və maariflənməyə çağırış təşkil etmişdir.
Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirin 160 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına müvafiq olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Mirzə Ələkbər Sabir – 160” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Mirzə Ələkbər Sabir haqqında fotolar, onun müəllifi olduğu kitablar, eləcə də haqqında yazılan kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Mirze_Elekber_Sabir/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Mirza Alakbar Sabir - 160" was presented to users online in the National Library.
30-05-2022
This year marks the 160th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet, the founder of a new literary school in the history of our artistic and social thought,  prominent scholar Mirza Alakbar Sabir.
Mirza Alakbar Sabir is the most prominent representative of satirical poetry, which has a centuries-old tradition in Azerbaijani literature. Mirza Alakbar Sabir, widely known as one of the main creators of critical realism in national literature, is one of the most selfless heralds of humanism and democratic ideas, national awakening and revival in artistic thought. He is known as the founder of the Mollanasraddinchi school of satirical poetry, a powerful representative of satirical poetry in the Turkic-Muslim world.
Mirza Alakbar Sabir, along with keeping alive the bright traditions of our centuries-old poetry, he has gained wide fame as a master of words who raised our literature to a new level in terms of quality and enriched it even more in terms of social ideology. The main theme of the works created by the highly talented poet, who is one of the leading figures of the literary trend formed around the journal "Molla Nasreddin", was a call to spiritual purity, cultural advancement and enlightenment.
In accordance with the plan of events of the Ministry of Culture in connection with the 160th anniversary of the outstanding representative of Azerbaijani literature Mirza Alakbar  Sabir, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "Mirza Alakbar Sabir - 160". In the virtual exhibition, photos about Mirza Alakbar Sabir, books authored by him, as well as books written about him and articles published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Mirze_Elekber_Sabir/index.htm