Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada gənc yazar Ramil Bəylərlinin “Vətən uğrunda” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
29-07-2022
İyulun 29-da Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxanada gənc yazar Ramil Bəylərlinin “Vətən uğrunda” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova açaraq qonaqları salamlamış, Açıq Kitabxanada mütaliənin təbliği məqsədilə həyata keçirilən müxtəlif layihələrdən danışmış, təqdimatı keçirilən kitabın 44 günlük Vətən müharibəsi qəhrəmanlarına həsr olunduğunu, müəllifin eşitdikləri əsasında qələmə aldığı döyüş səhnələrinin insanda canlı təəssürat yaratdığını söyləmişdir. Altay adlı gəncin həyat yolu, cəbhədəki mübarizəsi, şücaəti və şəhidlik zirvəsinə yüksəlməsinin əks olunduğunu söyləyən direktor müavini müəllifin bu ilk kitabının başlanğıc üçün gözəl və təsirli əsər olduğunu qeyd etmiş, sözü müəllifə vermişdir.
Müəllif hər kəsi salamlamış, hərbçi ailədə böyüdüyünü, qazilərlə görüşlərindən, söhbətlərindən, müharibə dövründəki proseslərdən təsirlənərək vətənpərvərlik ruhunda yazılmış bu kitabı qələmə aldığını söyləmiş və Milli Kitabxanaya təqdimatın təşkilinə görə təşəkkürünü bildirmişdir.
Açıq Kitabxana “Könüllülər Qrupu”nun üzvü İsmixan Babayev əsər haqqında danışmış, kitabda təsvir edilmiş hadisələri qısaca şərh etmişdir.
Kitabın redaktoru Ülkər Hacıyeva, kitabxananın əməkdaşları Təranə Cəfərova və Aygün Koçak da müəllifə ərsəyə gələn gözəl əsərə görə təşəkkür etmiş, yaradıcılıq yolunda uğurlar arzulamışlar.

The presentation ceremony of the book "For the Motherland" by the young writer Ramil Beylerli was held in the Open Library operating under the National Library.
29-07-2022
On July 29, the presentation ceremony of the book "For the Motherland" by the young writer Ramil Beylerli was held at the Open Library operating under the National Library.
Adiba Ismayilova, deputy director of the National Library, doctor of philosophy in history, opened the event and greeted the guests, spoke about various projects implemented in the Open Library for the purpose of promoting reading, said that the presented book was dedicated to the heroes of the 44-day Patriotic War, and that the battle scenes written by the author based on what he heard created a vivid impression on a person. Saying that the life path of a young man named Altay, his struggle at the front, bravery and rising to the peak of martyrdom are reflected, the deputy director noted that this first book of the author is a beautiful and effective work for the beginning, and gave the word to the author.
The author greeted everyone, said that he grew up in a military family, was influenced by the meetings and conversations with veterans, and was influenced by the wartime processes, and wrote this book written in the spirit of patriotism, and expressed his gratitude to the National Library for organizing the presentation.
Ismikhan Babayev, a member of the Open Library "Volunteer Group", spoke about the work and briefly commented on the events described in the book.
The editor of the book, Ulkar Hajiyeva, the staff members of the library, Tarana Jafarova and Aygün Kochak, thanked the author for the beautiful work created and wished success in the creative path.