Milli Kitabxanada “Tamerlan Əliyev – 100” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Oktyabrın 3-də Azərbaycan tibb elminin görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, Dövlət mükafatı laureatı, tibb elmləri doktoru, professor Tamerlan Əliyevin 100 illik yubileyi tamam olur.
Tamerlan Əliyevin Azərbaycan tibb elminin müasir istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, dünya səviyyəsinə çıxmasında, tibbi tədqiqatlardan dəyərli nəticələr əldə edilməsində əvəzsiz xidmətləri olub. O, olduqca mənalı bir insan, alim, həkim, pedaqoq ömrü yaşayıb, bütün həyatını Azərbaycan tibb elmi və səhiyyəsinin tərəqqisinə həsr edib, çox sayda elmi-tədqiqat işləri ilə elmimizə misilsiz töhfələr verib.
Professor Tamerlan Əliyevin ölkəmiz üçün tibb sahəsində yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında da əvəzsiz xidmətləri olub. Bu gün onun elmi məktəbinin yetirmələrinin adları nəinki ölkəmizdə, hətta ölkə hüdudlarından kənarda da böyük ehtiramla çəkilir.
Görkəmli alim Tamerlan Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Tamerlan Əliyev – 100” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, görkəmli alimin müəllifi olduğu kitablar, haqqında yazılan kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Tamerlan_Eliyev_100/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «Тамерлан Алиев - 100»
3 октября исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской медицинской науки, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии, доктора медицинских наук, профессора Тамерлана Алиева.
Тамерлан Алиев имеет неоценимые заслуги в определении современных направлений азербайджанской медицинской науки, выхода ее на международный уровень, а также в получении ценных результатов исследований в области медицинской науки. Он как ученый, врач, педагог прожил очень содержательную жизнь. Т. Алиев посвятил всю свою жизнь медицинской науке и прогрессу здравоохранения.
Профессор Тамерлан Алиев имеет неоценимые заслуги также и в подготовке высококвалифицированных медицинских кадров для нашей страны. Сегодня имена воспитанников его научной школы почитают не только в нашей стране, но и за рубежом.
К 100-летнему юбилею выдающегося ученого Тамерлана Алиева сотрудники Азербайджанской Национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «Тамерлан Алиев - 100». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи о деятельности выдающегося ученого.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Tamerlan_Eliyev_100/index.htm.