Milli Kitabxanada “Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
3 oktyabr Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Günü kimi qeyd olunur. Türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının 3 oktyabr 2009-cu il tarixində Naxçıvan şəhərində keçirilən Zirvə görüşündə imzalanmış Naxçıvan Sazişinə əsasən Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası yaradılıb.
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının fəaliyyətinin əsas məqsədi türkdilli ölkələr arasında hərtərəfli əməkdaşlığa yardım etməkdir. Naxçıvanda qəbul edilən qərarlarla türk dünyasının birliyi daha da möhkəmlənib.
Bu günə qədər keçirilən tədbirlər “Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq”, “Turizm sahəsində əməkdaşlıq”, “Media və informasiya sahəsində əməkdaşlıq” və s. mövzular altında keçirilmişdir. Bundan başqa, üzv dövlətlər arasında ticarət-iqtisadi münasibətləri inkişaf etdirmək məqsədilə nəqliyyat və gömrük sahəsində əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verilmişdir.
Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turkdilli_dovletlerin_emekdasliq_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «День сотрудничества тюркоязычных стран»
3 октября отмечается как День сотрудничества тюркоязычных стран. Согласно Нахчыванскому соглашению, подписанному 3 октября 2009 года в Нахчыване на Саммите глав государств тюркоязычных стран, был создан Совет сотрудничества тюркоязычных государств.
Основная цель Совета сотрудничества тюркоязычных государств - способствовать всестороннему сотрудничеству между тюркоязычными странами. Решения, принятые в Нахчыване, еще больше укрепили единство тюркского мира.
Были проведены мероприятия на следущие темы: «Сотрудничество в сфере образования, науки и культуры», «Сотрудничество в сфере туризма», «Сотрудничество в сфере СМИ и информации» и т.д. Кроме того, особое внимание было уделено сотрудничеству в области транспорта и таможни с целью развития торгово-экономических отношений между странами-участниками.
Ко Дню сотрудничества тюркоязычных стран сотрудники Азербайджанской Национальной библиотеки подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены фотоматериалы, книги и статьи по данной теме.