Milli Kitabxanada Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyovun 90 illiyi münasibətilə tədbirlər həyata keçirilir
11-05-2025
Bu gün müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Prezident təqaüdçüsü, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyovun anadan olmasının 90 ili tamam olur.
Milli Kitabxanada bu münasibətlə,  “Maqsud İbrahimbəyov -90” adlı elektron məlumat bazası, “Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyov -90” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi  istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxslər  Maqsud İbrahimbəyov  haqqında”, “Təbriklər”,  “Mükafatları”, " Nəşrlər", " Haqqında", " Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi" və bir sıra materiallar tammətnləri ilə nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Maqsud_Ibrahimbeyov/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Sərgilərdə isə yazıçının əsərləri, həyat və yaradıcılığı haqqında kitablar, rəsmi sənədlər, mükafatları, dövri mətbuatda çap olunan  məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual Sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/M.Ibrahimbeyov/index.htm   linkindən istifadə edə bilərlər.
Xatırladaq ki, Maqsud Məmmədibrahim oğlu İbrahimbəyov 1935-ci il mayın 11-də Bakı şəhərində anadan olub. 1960-cı ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun inşaat fakültəsini, 1964-cü ildə Moskvada ali ssenari kurslarını, 1973-cü ildə isə ali rejissor kurslarını bitirib. 1964-1971-ci illərdə SSRİ Mərkəzi Televiziya və Radio Verilişləri Komitəsində Azərbaycan üzrə xüsusi müxbir işləyib, sonrakı illərdə bədii yaradıcılıqla və ictimai fəaliyyətlə məşğul olub.
Maqsud İbrahimbəyov istedadlı nasir, dramaturq, kinossenarist və rejissor kimi çoxcəhətli fəaliyyəti ilə tanınıb. 60-cı illərdə ədəbiyyata qədəm qoyan nəslin nümayəndəsi kimi o, müasirlərinin rəngarəng, dolğun obrazlarını yaradaraq öz dəst-xətti ilə geniş oxucu rəğbəti qazanıb. Yazıçının əsərləri kütləvi tirajla çap edilib, bir çox dünya dillərinə tərcümə olunub, pyesləri tamaşaya qoyulub.
Maqsud İbrahimbəyov "Bütün yaxşılıqlara görə ölüm", "Truskaveçə kim gedəcək" , "Ondan yaxşı qardaş yox idi", " Qoy o bizimlə qalsın", "Bayquş gəldi", "Kərgədan buynuzu" və s. romanların müəllifidir.  "Bayquş gəlmişdi" və "Bütün yaxşılıqlar üçün — ölüm!" əsərlərinə görə ona 1976-cı ildə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı verilib.
O, həmçinin hamının sevdiyi "Bizim Cəbiş müəllim", "Uşaqlığın son gecəsi", "Ən vacib müsahibə" və s. filmlərin ssenari müəllifidir.
Maqsud İbrahimbəyov bədii yaradıcılıqla yanaşı uğurlu ictimai fəaliyyət göstərib, bir neçə çağırış Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı seçilib.
Yazıçının xidmətləri dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. O, “Xalq yazıçısı” fəxri adına (1998), “Şöhrət” (1995), “İstiqlal” (2005) və “Şərəf” (2015) ordenlərinə layiq görülüb.
13 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyovun 90 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında sərəncam imzalanıb.

Сегодня исполняется 90 лет со дня рождения выдающегося представителя современной азербайджанской литературы, обладателя Президентской стипендии, лауреата Государственной премии, Заслуженного деятеля искусств, Народного писателя Максуда Ибрагимбекова.
В Национальной библиотеке по этому случаю пользователям представлены электронная база данных «Максуд Ибрагимбеков – 90», а также виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «Народный писатель Максуд Ибрагимбеков – 90».
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Основные даты жизни и деятельности», «Выдающиеся личности о Максуде Ибрагимбекове», «Поздравления», «Награды», «Издания», «О нём», «Увековечение памяти». Материалы в электронной базе данных представлены в полнотекстовом виде.
Ознакомиться с электронной базой данных можно по ссылке: https://anl.az/el/emb/Maqsud_Ibrahimbeyov/index.html
На выставках демонстрируются произведения писателя, книги о его жизни и творчестве, официальные документы, награды, статьи, опубликованные в периодической печати, а также фотографии.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/M.Ibrahimbeyov/index.htm
Традиционная книжная выставка будет открыта в течение недели.
Напомним, что Максуд Мамедибрагим оглы Ибрагимбеков родился 11 мая 1935 года в городе Баку. В 1960 году окончил строительный факультет Азербайджанского политехнического института, в 1964 году — Высшие сценарные курсы в Москве, а в 1973 году — Высшие режиссёрские курсы. В 1964–1971 годах работал специальным корреспондентом по Азербайджану в Комитете Центрального телевидения и радиовещания СССР, в последующие годы занимался литературным творчеством и общественной деятельностью.
Максуд Ибрагимбеков прославился как талантливый прозаик, драматург, киносценарист и режиссёр. Как представитель поколения, пришедшего в литературу в 60-х годах, он сумел создать яркие и многогранные образы современников и завоевал широкую читательскую симпатию своим самобытным стилем. Его произведения издавались массовыми тиражами, были переведены на многие языки мира, его пьесы ставились в театрах.
Максуд Ибрагимбеков — автор таких известных произведений, как «Смерть за все хорошее», «Кто поедет в Трускавец», «Лучше, чем он, брата не было», «Пусть он останется с нами», «Прилетела сова», «Рог носорога» и других. За повести «Сова прилетела» и «Смерть за все хорошее» он был удостоен Государственной премии Азербайджанской ССР в 1976 году.
Он также является автором сценариев любимых всеми фильмов: «Наш учитель Джабиш», «Последняя ночь детства», «Самое важное интервью» и других.
Максуд Ибрагимбеков, наряду с литературной, вёл активную общественную деятельность — был избран депутатом нескольких созывов Милли Меджлиса Азербайджана.
Его заслуги были высоко оценены государством. Он удостоен почётного звания «Народный писатель» (1998), орденов «Слава» (1995), «Независимость» (2005) и «Честь» (2015).
13 февраля 2025 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о проведении 90-летия Народного писателя Максуда Ибрагимбекова.