Xocalı Soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
24-02-2023
Fevralın 24-də Milli Kitabxanada Xocalı Soyqırımının otuz birinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, Xocalı faciəsi tarixdə misli-bərabəri olmayan, heç bir ölçüyə sığmayan bir qətliamdır. Xocalı faciəsinin qurbanları ölkəmizdə və ölkəmizin hüdudlarından kənarda da hər bir azərbaycanlı tərəfindən dərin hüznlə yad edilir.
Təqdimat mərasimi keçirilən Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabında Xocalı faciəsi zamanı əsirlik həyatı yaşamış Xocalı sakinlərinin taleyindən, erməni vandalizmindən söhbət açılır.
Tədbirin davamında Suraxanı rayonu 232 nömrəli tam orta məktəbinin şagirdlərinin ifasında şeirlər səslənib.
Tədbir zamanı “XX əsrin faciəsi – Xocalı Soyqırımı” adlı elektron məlumat bazası (http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html) və Xocalı ilə bağlı hazırlanmış sənədli film nümayiş olunub.  Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar “Xocalı soyqırımı – XX əsrin faciəsi” adlı sərgi ilə tanış olublar.

In connection with the 31st anniversary of the Khojaly genocide, an event and presentation of the book by Sakina Turabgyzy “Əsir Xocalı” was held
24-02-2023
On February 24, in connection with the 31st anniversary of the Khojaly genocide, an event and presentation of the book “Əsir Xocalı” by Sakina Turabkyzy took place at the National Library. First of all, the blessed memory of the martyrs and victims of the Khojaly genocide was honored with a minute of silence.
During the event, it was noted that the Khojaly genocide is the most serious crime committed by Armenians against Azerbaijanis at the end of the 20th century. The blessed memory of the victims of the Khojaly genocide is honored both in Azerbaijan and abroad.
Sakina Turabgyzy's book "Əsir Xocalı" tells about the tragic fate of the inhabitants of Khojaly, who were held captive during the Khojaly tragedy, as well as about the vandalism of the Armenians.
In continuation of the event, students of secondary school No. 232 of the Surakhani region read poems dedicated to the tragedy of Khojaly.
During the event, an electronic information base called "The Tragedy of the 20th century - the Khojaly genocide" (http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html), as well as a documentary film about Khojaly were demonstrated. At the end, the participants and guests of the event got acquainted with the exhibition "Khojaly genocide - a tragedy of the 20th century".