Xocalı Soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib
24-02-2023
Fevralın 24-də Milli Kitabxanada Xocalı Soyqırımının otuz birinci ildönümü ilə əlaqədar tədbir və Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. İlk olaraq Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir zamanı qeyd edilib ki, Xocalı faciəsi tarixdə misli-bərabəri olmayan, heç bir ölçüyə sığmayan bir qətliamdır. Xocalı faciəsinin qurbanları ölkəmizdə və ölkəmizin hüdudlarından kənarda da hər bir azərbaycanlı tərəfindən dərin hüznlə yad edilir.
Təqdimat mərasimi keçirilən Səkinə Turabqızının müəllifi olduğu “Əsir Xocalı” kitabında Xocalı faciəsi zamanı əsirlik həyatı yaşamış Xocalı sakinlərinin taleyindən, erməni vandalizmindən söhbət açılır.
Tədbirin davamında Suraxanı rayonu 232 nömrəli tam orta məktəbinin şagirdlərinin ifasında şeirlər səslənib.
Tədbir zamanı “XX əsrin faciəsi – Xocalı Soyqırımı” adlı elektron məlumat bazası (http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html) və Xocalı ilə bağlı hazırlanmış sənədli film nümayiş olunub.  Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar “Xocalı soyqırımı – XX əsrin faciəsi” adlı sərgi ilə tanış olublar.

В связи с 31 -й годовщиной Ходжалинского геноцида состоялось мероприятие и презентация книги Сакины Турабгызы «Əsir Xocalı»
24-02-2023
24 февраля связи с 31 -й годовщиной Ходжалинского геноцида в Национальной библиотеке состоялось мероприятие и презентация книги Сакины Турабкызы «Əsir Xocalı». В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов и жертв Ходжалинского геноцида.
В ходе мероприятия было отмечено, что Ходжалинский геноцид – самое тяжкое преступление, совершенное армянами против азербайджанцев в конце ХХ века. Светлая память жертв Ходжалинского геноцида почитается как в Азербайджане, так и за ее пределами.
В книге Сакины Турабгызы «Əsir Xocalı» рассказывается о трагических судьбах жителей Ходжалы, находящихся в плену во время Ходжалинской трагедии, а также о вандализме армян.
В продолжение мероприятия учащиеся средней школы №232 Сураханского района прочитали стихи, посвященные трагедии Ходжалы.
В ходе мероприятия были продемонстрированы электронная информационная база под названием «Трагедия ХХ века – Ходжалинский геноцид» (http://anl.az/el/emb/Xocali-soyqirimi/index.html), а также документальный фильм о Ходжалы. В завершение участники и гости мероприятия ознакомились с выставкой «Ходжалинский геноцид – трагедия ХХ века».