Yazıçı-publisist, professor Almaz Ülvi yeni əsərlərini Azərbaycan Milli Kitabxanasına təqdim edib
Yazıçı-publisist, professor, Nəvaişünas, Özbək ədəbiyyatı tədqiqatçısı və təbliğatçısı Almaz Ülvi Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub.
O, anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə Milli Kitabxanada açılan “Yazıçı-publisist Almaz Ülvi” adlı kitab sərgisi ilə tanış olub. Sərginin təşkilinə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə öz təşəkkürünü bildirib.
Sonra müəllifi olduğu “Heç demirsən, Ələsgərim hardadır?!”,  “Ədəbi portretlər”, “Mən qorxmuram uzaq yola çıxmaqdan”, “Almaz Ülvinin “Əlişir Nəvainin əsri və nəsri (Elmi-filoloji və dini-təsəvvüfi əsərləri)” monoqrafiyasına həsr olunmuş təqdimatın materialları”, Özbək dilində “Adabıy portretlar” və s.  18 adda 58 nüsxə kitabını Milli Kitabxananın fonduna hədiyyə edib.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov Almaz Ülvinin bu addımını yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan Milli Kitabxanasının  Milli arxiv fondu olunduğunu vurğulayaraq, Azərbaycan ərazisində çap olunan bütün kitabların burada olmasının zəruri olduğunu söyləyib.
Qeyd edək ki, Almaz Ülvi elmi fəaliyyətinin 30 ilini özbək ədəbiyyatının Azərbaycanda öyrənilməsinə həsr edib. Bütövlükdə Əlişir Nəvai və özbək ədəbiyyatı mövzusunda “Azərbaycan-özbək (cığatay) ədəbi əlaqələri” (2008), “Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələri dövrlər, simalar, janrlar və təmayüllər (2008)”, “Əlişir Nəvai Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında” (2009), “O’zbek adabiyoti va Ozarbayjon (tadqiqotlar, adabiy portretlar)” (2016), “Şərq təzkirəçilik tarixindən” (2019), “Əlişir Nəvai. Hikmətli sözlər (Azərbaycan və özbək dillərində) (2020)”, “Əlişir Nəvainin əsri və nəsri” (2020), “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai: ənənə və novatorluq” (2021), “Zahirəddin Məhəmməd Babur və Azərbaycan” (2022) və s. kitablar və 250-dən çox məqalə nəşr etdirib.
Eləcə də Azərbaycan-özbək ədəbi əlaqələri tarixində ilk dəfə olaraq “Azərbaycanca-özbəkcə, özbəkcə-azərbaycanca lüğət (25000 söz)” kitabının müəlliflərindən biridir.

Писательница-публицист, профессор Алмаз Ульви передала свои новые произведения в Национальную Библиотеку Азербайджана
20-08-2025
Писательница-публицист, профессор, специалист по творчеству Навои, исследователь и популяризатор узбекской литературы Алмаз Ульви посетила Национальную библиотеку Азербайджана.
Она ознакомилась с книжной выставкой под названием «Писательница-публицист Алмаз Ульви», организованной в Национальной библиотеке по случаю её 65-летнего юбилея. Алмаз Ульви выразила благодарность руководству библиотеки за организацию выставки.
Затем она подарила библиотечному фонду 58 экземпляров книг в 18 наименованиях, среди которых авторские работы: «Где ты, мой Алескер?!»,«Литературные портреты»,«Я не страшусь дальней дороги», материалы презентации, посвящённой её монографии «Век и проза Алишера Навои (научно-филологические и религиозно-суфийские произведения Алмаз Ульви)»,а также книга на узбекском языке «Adabiy portretlar» и другие.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров высоко оценил эту инициативу Алмаз Ульви. Он подчеркнул, что Национальная           Библиотека Азербайджана является Национальным архивным фондом, и отметил важность хранения в её фонде всех книг, изданных на территории Азербайджана.
Следует отметить, что Алмаз Ульви посвятила 30 лет своей научной деятельности изучению узбекской литературы в Азербайджане. В целом, по теме Алишера Навои и узбекской литературы она опубликовала следующие книги: «Литературные связи Азербайджана и Узбекистана (чагатайская литература)» (2008),«Литературные связи Азербайджана и Узбекистана: эпохи, личности, жанры и направления» (2008),«Алишер Навои в азербайджанском литературоведении» (2009),«Узбекская литература и Азербайджан (исследования, литературные портреты)» (2016),«Алишер Навои. Мудрые изречения» (на азербайджанском и узбекском языках) (2020),«Век и проза Алишера Навои» (2020),«Низами Гянджеви и Алишер Навои: традиции и новаторство» (2021),«Захиреддин Мухаммед Бабур и Азербайджан» (2022) и другие труды.
Кроме того, впервые в истории азербайджано-узбекских литературных связей она стала одной из авторов книги «Азербайджанско-узбекский / узбекско-азербайджанский словарь» (25 000 слов).