Milli Kitabxanada “Yazıçı-şair İlqar Fəhmi” adlı kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada şair, yazıçı, kinodramaturq,  Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Yaradıcılıq məsələləri üzrə katibi İlqar Fəhminin anadan olmasının 50 illik yubileyi münasibətilə “Yazıçı-şair İlqar Fəhmi” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə İlqar Fəhminin hekayələri, povestləri və romanları, şeirlər, kinoromanlar, publisistik yazılar, telepyeslər, ssenarilər toplusu, tərcümələri, ön sözün müəllifi, məsləhçi və redaktor olduğu kitablar, yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar, dövri mətbutda çap olunan  məqalələr nümayiş olunur.
Qeyd edək ki. İlqar Fəhmi (Paşayev İlqar Əliabas oğlu) 18 avqust 1975-ci ildə Bakının Zirə kəndində ziyalı ailəsində anadan olub. 1992-1996-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində təhsil alıb, sonradan Belarusiya Dövlət İqtisad Universitetini bitirib.
1995-ci ildən bədii yaradıcılıqla məşğul olur. Uzun illər Bakı və Abşeronda əruz məclislərinin iştirakçısı olub. Müxtəlif ədəbi əsərlərdən ibarət on səkkiz kitabı dərc edilib. Əsərləri bir çox xarici ölkələrdə nəşr edilib.
O, “Aforizmalar və ya bədbəxt adamın qeydləri”, “Sirr”, “Bakı şəhərinin poetikası”, "Bakı tarixindən kollaj" romanı və bir sıra hekayə, esse və tərcümə əsərləri ilə məşhurdur.
İlqar Fəhmi çağdaş Azərbaycan ədəbiyyatında intellektual ədəbiyyatın, yeni düşüncə və bədii təfəkkürün təbliğatçısıdır. O, bədii yaradıcılıqda yeniliyə, cəsarətli və fərqli mövqeyə, müasir insana uyğun yeni dəyərlərin və axtarışların vacibliyini önə çəkir.
Onun yaradıcılığı oxucu üçün yeni ədəbi baxış, dərin psixologizm, fərqli düşüncə, orijinal bədii dil və qeyri-adi qəhrəman tipləri təqdim edir. İlqar Fəhmi Azərbaycan ədəbi ənənələrini qorumaqla yanaşı, Qərb və Şərq ədəbiyyatının sintezini, qloballaşan dünyanın yeni bədii düşüncə tərzini də ədəbiyyata gətirir. İlqar Fəhmi, həmçinin Azərbaycan və dünya klassiklərindən etdiyi yüksək səviyyəli bədii tərcümələri ilə də tanınır.
İlqar Fəhmi  uzun illər AYB-nin "Ulduz" jurnalında işləyib. Bir müddət Xəzər Universitetində "Creative Writing" (Yaradıcı yazı) fənnindən dərs deyib. Hal - hazırda Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Kinoşünaslıq və ekran dramaturgiyası kafedrasında çalışır və Bədii yaradıcılıq və ekran dramaturgiyası (ssenarist) ixtisasında Televiziya serialının  ssenarisi fənnindən dərs deyir. Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Yaradıcılıq məsələləri üzrə katibi vəzifəsində çalışır. 2014-cü ildən Azərbaycan Dövlət Televiziyasında yayimlanan "Məclisi-Üns" ədəbi verilişinin aparıcı-redaktorudur. 2017-ci ildə Heydər Əliyev fondunun dəstəyi ilə Dövlət televiziyasında hazirlanan Muğam-televiziya müsabiqəsinin münsiflər heyətinin üzvü, 2019-cu ildə isə layihənin icraçı direktoru təyin edilib.
İlqar Fəhmi Azərbaycan ədəbi və mədəni mühitində fəal ictimai sima kimi tanınır. O, 2003-cü ildə "İlin ən yaxşı gənc şairi" mükafatına, 2007-ci ildə "Rəsul Rza" ədəbi mükafatına, 2008-ci ildə Rusiyada MDB ölkələri gənc şairləri arasında keçirilən Poeziya yarışının diplomuna, 2011-ci ildə isə "Bakı tarixindən kollaj" əsərinə görə "Humay" mükafatına layiq görülüb. 2021-ci ildə Mədəniyyət Nazirliyinin təsis etdiyi "Nizami Gəncəvinin 880 illiyi (1141-2021)" xatirə nişanı, 2024- cü ildə "Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)" yubiley medalı ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «Писатель и поэт Ильгар Фахми»
В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «Писатель и поэт Ильгар Фахми», посвящённая 50-летнему юбилею со дня рождения поэта, писателя и кинодраматурга Ильгара Фахми.
На выставке представлены рассказы, повести и романы Ильгара Фахми, стихи, кинороманы, публицистические статьи, телеспектакли, сборники сценариев, переводы, книги, в которых он выступал в роли автора предисловий, консультанта и редактора, а также литература о его творчестве и статьи, опубликованные в периодической печати.
Отметим, что Ильгар Фахми (Пашаев Ильгар Алиабас оглы) родился 18 августа 1975 года в селе Зиря города Баку в интеллигентной семье. В 1992–1996 годах он учился на юридическом факультете Бакинского государственного университета, позже окончил Белорусский государственный экономический университет.
С 1995 года занимается художественным творчеством. В течение многих лет был участником аруз-меджлисов в Баку и Абшероне. Опубликовано восемнадцать книг с его различными литературными произведениями. Его произведения выходили в печать во многих зарубежных странах.
Он известен такими произведениями, как «Афоризмы или записки несчастного человека», «Тайна», «Поэтика города Баку», роман «Коллаж из истории Баку», а также рядом рассказов, эссе и переводов.
Ильгар Фахми является пропагандистом интеллектуальной литературы, нового мышления и художественного восприятия в современной азербайджанской литературе. В своём творчестве он подчёркивает важность новаторства, смелой и нестандартной позиции, а также поиска новых ценностей, соответствующих современному человеку.
Его творчество предлагает читателю новые литературные взгляды, глубокий психологизм, оригинальный художественный язык, необычные типы героев и нестандартное мышление. Ильгар Фахми сохраняет азербайджанские литературные традиции, одновременно привнося в литературу синтез западной и восточной литературы, а также новые художественные формы мышления в условиях глобализации. Он также известен своими высококачественными художественными переводами с классических произведений Азербайджана и мира.
Ильгар Фахми — активная общественная фигура в азербайджанской литературной и культурной среде. В 2003 году он получил награду «Лучший молодой поэт года», в 2007 — литературную премию «Расул Рза», в 2008 году был удостоен диплома на конкурсе поэзии среди молодых поэтов стран СНГ в России, в 2011 году — премии «Хумай» за произведение «Коллаж из истории Баку». В 2021 году он был награждён памятным знаком Министерства культуры, посвящённым 880-летию Низами Гянджеви (1141–2021), а в 2024 году — юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923–2023)».