Milli Kitabxanada “12 Noyabr Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Günüdür” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olundu
12-11-2020
Hər il 12 Noyabr – Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul olunduğu gün ölkəmizdə rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd edilir. Bu gün ilk Milli Konstitusiyamızın qəbul edilməsindən 25 il ötür. Azərbaycan xalqının ümummili lideri Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hazırlanmış Milli Konstitusiya çağdaş dünyanın ən mütərəqqi konstitusiyalarından biri olmaqla, suveren dövlətçilik tariximizdə yeni mərhələ açdı, dövlət quruculuğu, iqtisadiyyat və ictimai-siyasi həyatda dinamik inkişafa güclü təsir göstərdi.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “12 Noyabr Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Günüdüradlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Konstitusiyamız haqqında fikirləri, Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi, Azərbaycanın dövlət rəmzləri, Konstitusiya hüququ  haqqında kitab və dövri mətbuat materialları nümayiş olunur. Virtual sərgidə təqdim olunan materiallar tam mətnləri ilə verilib.

Azerbaijan National Library presents virtual exhibition “12 November is the Constitution Day of the Republic of Azerbaijan”
12-11-2020
Every year, November 12 - the day of the adoption of the Constitution of the Republic of Azerbaijan is celebrated in our country as an official state holiday. Today 25 years have passed since the adoption of our first National Constitution.The National Constitution, prepared under the initiative of the national leader Heydar Aliyev, is one of the most progressive constitutions of the contemporary world, opened a new stage in history of our sovereign statehood and had a strong impact on dynamic development in the state building, economics and socio-political life.
On this occasion, a virtual exhibition entitled“12 November is the Constitution Day of the Republic of Azerbaijan”has been prepared by the staff of the National Library. The virtual exhibition contains an official document, thoughts of remarkable Azerbaijani personalities on our constitution, as well as books and periodicals about Heydar Aliyev and Azerbaijan statehood, state symbols of Azerbaijan and constitutional law.Full text of the books has been provided.