2023-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 100 illiyi tamam olur
2023-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 100 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 24 iyun tarixində “Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Sərəncamda yarandığı vaxtdan etibarən şərəfli bir yol keçmiş kitabxananın qarşıya qoyulan vəzifələrin öhdəsindən həmişə layiqincə gələrək ötən müddət ərzində cəmiyyətin intellektual potensialının artırılmasında baza kimi mühüm rol oynadığı, ədəbiyyat sayı milyonları keçən fondlarını müntəzəm surətdə milli və dünya əhəmiyyətli nəşrlərlə, nadir kitablar, yeni-yeni çap məhsulları və qiymətli məlumat daşıyıcıları ilə zənginləşdirməklə xalqımızın mədəniyyət xəzinəsinə çevrildiyi qeyd edilir.
Bu münasibətlə iyun ayının 25-də Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov kollektivi təbrik etmiş, milli-mənəvi sərvətlərin etibarlı qoruyucusu olan Milli Kitabxanaya xüsusi diqqətinə və yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə imzaladığı sərəncama görə hörmətli prezidentimiz cənab İlham Əliyevə kollektivin adından dərin təşəkkürünü bildirmişdir.

В 2023 году исполняется 100 лет со дня начала деятельности Национальной библиотеки Азербайджана. В связи с этим 24 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О праздновании 100-летия Азербайджанской Национальной библиотеки». В Распоряжении отмечается, что библиотека, пройдя почетный путь с момента своего основания, всегда достойно выполняла возложенные на нее обязанности и сыграла важную роль в повышении интеллектуального потенциала общества, а также превратилась в сокровищницу культуры нашего народа, обогатив свои фонды, включающие миллионы литературных произведений, национальные и всемирные издания, редкие книги, новые публикации и ценные информационные ресурсы, превратившись в национальное культурное достояние нашего народа.
По этому случаю 25 июня директор Национальной библиотеки Азербайджана, проф. Керим Тахиров поздравил коллектив и выразил от имени коллектива глубокую благодарность уважаемому Президенту господину Ильхаму Алиеву за особое внимание к Национальной библиотеке, которая является надежным хранителем национально-духовных ценностей, и за подписанное Распоряжение о Праздновании юбилея.