2023-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 100 illiyi tamam olur
2023-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 100 illiyi tamam olur. Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 24 iyun tarixində “Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır. Sərəncamda yarandığı vaxtdan etibarən şərəfli bir yol keçmiş kitabxananın qarşıya qoyulan vəzifələrin öhdəsindən həmişə layiqincə gələrək ötən müddət ərzində cəmiyyətin intellektual potensialının artırılmasında baza kimi mühüm rol oynadığı, ədəbiyyat sayı milyonları keçən fondlarını müntəzəm surətdə milli və dünya əhəmiyyətli nəşrlərlə, nadir kitablar, yeni-yeni çap məhsulları və qiymətli məlumat daşıyıcıları ilə zənginləşdirməklə xalqımızın mədəniyyət xəzinəsinə çevrildiyi qeyd edilir.
Bu münasibətlə iyun ayının 25-də Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov kollektivi təbrik etmiş, milli-mənəvi sərvətlərin etibarlı qoruyucusu olan Milli Kitabxanaya xüsusi diqqətinə və yubileyinin qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə imzaladığı sərəncama görə hörmətli prezidentimiz cənab İlham Əliyevə kollektivin adından dərin təşəkkürünü bildirmişdir.

2023 marks the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan. On this occasion, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, signed the Decree "On celebrating the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan" on June 24. The library, which has followed an honorable path since its inception, has always adequately coped with the tasks set before it and has played an important role as a base in increasing the intellectual potential of the society during the past period. and it is noted that our nation has become a cultural treasure by enriching it with valuable information carriers.
On this occasion, on June 25, the director of the National Library of Azerbaijan, prof. Karim Tahirov congratulated the collective and expressed deep gratitude on behalf of the collective to our honorable president Mr. Ilham Aliyev for his special attention to the National Library, which is a reliable protector of national and spiritual resources, and for the order he signed to ensure the celebration of its anniversary.