Milli Kitabxanada “3 Dekabr Beynəlxalq Əlillər Günüdür” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olundu
03-12-2020
Hər il dekabrın 3-də Beynəlxalq Əlillər Günü bütün dünyada qeyd edilir və bu barədə 1992-ci il dekabrın 14-də BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi qəbul olunub. Onun hədəfi - ictimai həyatın bütün sahələrində əlillərin hüquqlarının qorunması və geniş ictimaiyyətin diqqətini onların problemlərinə yönəltməkdir. Əlilliyi olan şəxslərin maddi və mənəvi təminatlarının gücləndirilməsi, onların reabilitasiyası və cəmiyyətə inteqrasiyası, ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak imkanlarına malik olması Azərbaycan dövlətinin sosial siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir.
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “3 Dekabr Beynəlxalq Əlillər Günüdür” adlı virtual sərgi bu mövzuya həsr olunmuşdur. Virtual sərgidə ölkəmizdə əlil insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, eləcə də mövzu ilə əlaqədar kitablar, məqalələr, əlillərin beynəlxalq müdafiəsi gününə dair materiallar və fotolar  nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке была представлена виртуальная выставка под названием «3 декабря – Международный День Инвалидов»
03-12-2020
Ежегодно 3 декабря  во всем мире отмечается Международный День Инвалидов и, в связи с этим днем, 14 декабря 1992 года была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН. Цель резолюции - защитить права людей с ограниченными возможностями во всех сферах общественной жизни и привлечь внимание общественности к их проблемам. Укрепление материальной и моральной безопасности людей с ограниченными возможностями, их реабилитация и интеграция в общество, возможность активного участия во всех сферах общественной жизни - одно из основных направлений социальной политики Азербайджанского государства.
По этому случаю, сотрудниками Национальной Библиотеки была подготовлена виртуальная выставка под названием «3 декабря – Международный День Инвалидов». На виртуальной выставке представлены книги, статьи, фотографии и другие материалы по этой теме и по теме Международного дня защиты людей с инвалидностью, а также по усилению социальной защиты людей с инвалидностью в нашей стране.
Для ознакомления с виртуальной выставкой пользователи библиотеки могут воспользоваться предоставленной ссылкой: http://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm