Milli Kitabxanada “3 Dekabr Beynəlxalq Əlillər Günüdür” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olundu
03-12-2020
Hər il dekabrın 3-də Beynəlxalq Əlillər Günü bütün dünyada qeyd edilir və bu barədə 1992-ci il dekabrın 14-də BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi qəbul olunub. Onun hədəfi - ictimai həyatın bütün sahələrində əlillərin hüquqlarının qorunması və geniş ictimaiyyətin diqqətini onların problemlərinə yönəltməkdir. Əlilliyi olan şəxslərin maddi və mənəvi təminatlarının gücləndirilməsi, onların reabilitasiyası və cəmiyyətə inteqrasiyası, ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak imkanlarına malik olması Azərbaycan dövlətinin sosial siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir.
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “3 Dekabr Beynəlxalq Əlillər Günüdür” adlı virtual sərgi bu mövzuya həsr olunmuşdur. Virtual sərgidə ölkəmizdə əlil insanların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, eləcə də mövzu ilə əlaqədar kitablar, məqalələr, əlillərin beynəlxalq müdafiəsi gününə dair materiallar və fotolar  nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Azerbaijan National Library presents virtual exhibition “3 December is the International Day of Persons with Disabilities”
03-12-2020
International Day of Persons with Disabilities is celebrated all over the world on December 3 every year. The UN General Assembly adopted a resolution on this issue on December 14, 1992. Its goal is to protect the rights of people with disabilities in all spheres of public life and to draw the attention of the general public to their problems. Strengthening the material and moral security of persons with disabilities, their rehabilitation and integration into society and the possibility of active participation in all spheres of public life is one of the main directions of the social policy of the Azerbaijani state.
The staff of the Azerbaijan National Library prepared a virtual exhibition named “International Day of Persons with Disabilities”. The virtual exhibition features books, articles and photos on persons with disabilities.
Please click on the link below for more information about the virtual exhibition: http://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm