"Günlərdən ŞEİR" - Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, İLESAM - Azərbaycan, Milli Kitabxana və AYB Müşfiq Komissiyasının birgə layihəsi.
07-07-2017
İyul ayının 7-də Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, İLESAM təşkilatı, Azərbaycan Milli Kitabxanası və AYB Müşfiq Komissiyasının "Günlərdən ŞEİR" adlı birgə layihəsinə start verilmişdir.
"Günlərdən ŞEİR"in ilk qonağı İLESAM-ın başqanı, şair Mehmet Nuri Parmaksız olmuşdur.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor KərimTahirov açaraq qonaqları salamlamış, layihə haqqında qısa məlumat verərək hər həftənin cümə günləri şairlərlə görüşlərin keçiriləcəyini vurğulamışdır.
O çıxışında Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin Füzuli rayonunun Alxanlı kəndinə atdığı mərmi nəticəsində həyatını itirən iki yaşlı Zəhra Quliyevanın faciəsi ilə bağlı kədərini ifadə etmiş və onun xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Söz İLESAM-ın başqanı, şair Mehmet Nuri Parmaksıza verilmiş, şair baş vermiş hadisəylə bağlı bütün türk xalqının da acısını dilə gətirmişdir. Şair öz yaradıcılığna məxsus şeirlərini səsləndirmişdir.
"525-ci qəzet"in Baş redaktoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Rəşad Məcid öz yeni şeirlərini, həmçinin Vaqif Bayatın şeirlərini səsləndirmişdir.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin mətbuat katibi Xəyal Rza layihənin əhəmiyyətindən danışmış, Ağdamlı şair Fazil Fəxrinin, sonra isə özünün həm Azərbaycan, həmdəTürkiyə türkcəsində yazdığı şeirlərini səsləndirmişdir.
Şairlər Fərqanə Mehdi, Həyat Şəmi, Şəhanə Müşfiq, Samir Səyyadoğlu, Səyyarə Məmmədli və b. öz şeirlərini oxumuşlar.
AMEA M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun böyük elmi işçisi Şəlalə Hümmətova, jurnalist, publisist Zemfira Məhərrəmli və b. öz ürək sözlərini söyləyərək, layihənin işinə uğurlar arzulamışlar.

7 июля в открытой библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, был дан старт «Стихи дня» - совместному проекту Министерства Культуры и Туризма, организации Илесам, Азербайджанской Национальной Библиотеки и Комиссии Мушфига Объединения азербайджанских писателей.
Первым гостем мероприятия «Стихи дня» стал глава İLESAM, поэт Мехмет Нури Пармаксыз.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Он приветствовал гостей, предоставив краткую информацию о проекте, подчеркнул, что отныне в каждую пятницу будут встречи с поэтами.
В своем выступлении он выразил глубокую скорбь по поводу кончины жительницы селения Алханлы Физулинского района, двухлетней Захры Гулиевой, застреленной солдатами вооруженных сил Армении и почтил ее память минутой молчания.
Затем слово было предоставлено главе İLESAM, поэту Мехмет Нури Пармаксызу. Он также отметил, что происшедшее событие стало горем для всего тюркского мира и является свидетельством армянского вандализма. Затем поэт прочитал собственные стихи.
Главный редактор газеты «525», секретарь Объединения азербайджанских писателей Решад Меджид прочитал свои новые стихи, а также стихи Вагифа Баята.
Секретарь отделения печати Объединения азербайджанских писателей Хаял Рза подробно рассказал о значимости осуществляемого проекта, а затем прочитал свои стихи, написанные как на азербайджанском, так и на турецком языках.
Затем свои стихи прочитали поэтессы Фаргана Мехти, Хаят Шами, Шахана Мушфиг, Самир Саядоглу, Сеяра Маммедли.
Старший научный сотрудник Института Рукописей  им. М.Физули  НАНА Шалала Гумбатова, журналист, публицист Земфира Магеррамли  и др. тепло приветствовали новое культурное начинание и пожелали проекту всяческих успехов.