ABŞ-ın Kaliforniya ştatının San Fransisko şəhərində fəaliyət göstərən “İnternet Arxivi” kitabxanasının müdiri Bryuster Keyl Milli Kitabxanada olmuşdur.
15-03-2018
Mart ayının 15-də ABŞ-ın Kaliforniya ştatının San Fransisko şəhərində fəaliyət göstərən “İnternet Arxivi” kitabxanasının müdiri Bryuster Keyl Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qarşılamışdır. Görüşdə həmçinin Milli Kitabxananın Oxuculara xidmət işləri üzrə direktor müavinin Ədibə xanım İsmayılova da iştirak etmişdir. İnternet Arxivi haqqında məlumat verən cənab Bryuster Keyl kitabxananın internet səhifəsində təxminən 11 milyon kitab, 4 milyon səs yazısı və 3 milyon video olduğunu bildirmişdir. Qonaq həyata keçirdikləri rəqəmsallaşıdırma layihəsi haqqında ətraflı məlumat vermiş, Fransa Milli Kitabxansaı, İtaliya Milli Kitabxanası, Britaniya Kitabxanası, Konqres Kitabxanası və dünyanın bir sıra tanınmış kitabxanaları ilə kitabların rəqəmsallaşdırılması üzrə əməkdaşlıq etdiklərini bildirmişdir. 20 ildən çoxdur ki, fəaliyyət göstərən kitabxanada gün ərzində təxminən 1000 ədəd kitabın rəqəmsallaşdırıldığını vurğulayan cənab Bryuster Keyl Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə də əməkdaşlıq etmə barədə təklif irəli sürmüşdür. Direktor Kərim Tahirov ilk növbədə qonağa öz təşəkkürünü bildirmiş və təklif haqqında düşünəcəklərini, bu barədə qərarını daha sonra bildirəcəyini qeyd etmişdir. Kərim Tahirov həmçinin Milli Kitabxanada da rəqəmsallaşdırma prosesinin aparıldığını, təxminən 30000 qramofon valının rəqəmsallaşdırılaraq CD disklərə köçürüldüyünü və Kitabxananın serverində yerləşdirildiyini vurğulamışdır. Direktor həmçinin Petruçi Musiqi Kitabxanası ilə olan əməkdaşlığımız haqqında məlumat vermiş və dahi Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin notlarının və səs yazılarının Petruçi Musiqi Kitabxanası (IMSLP) saytında yerləşdirildiyini bildirmişdir. Bu kimi əsərlərin dünyanın məşhur veb səhifələrində yerləşdirilməsinin mədəni irsimizin dünyada tanıdılmasında böyük rolu olduğunu qeyd etmişdir.
Qonaq daha sonra Milli Kitabxananın Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsini və Nadir kitablar və kitabxana muzeyi şöbəsini ziyarət etmiş və kitabxana haqqında müsbət fikirlərini bölüşmüşdür. Qonaq həmçinin Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq kitabxana ilə də tanış olmuş və bu layihənin çox kreativ və əhəmiyyətli bir layihə olduğunu xüsusilə vurğulamışdır.
Daha sonra Milli Kitabxananın direktoru profesor Kərim Tahirov qonağa “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, rus və ingilis dillərində) və “Azərbaycan mətbəxi” (ingilis dilində) kitablarının hədiyyə etmişdir.

Директор библиотеки «Интернет-архив» (Сан-Франциско, штат Калифорния США) Брюстер Кейл посетил Национальную Библиотеку
15-03-2018
15 марта Национальную Библиотеку посетил Директор библиотеки «Интернет-архив» (Сан-Франциско, штат Калифорния США) Брюстер Кейл Гостя встретил директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. При встрече присутствовала также заместитель директора по обслуживанию читателей Адиба Исмаилова Господин Брюстер Кейл отметил, что на интернет-странице отражено приблизительно 11 миллионов книг, 4 миллиона звукозаписей и 3 миллиона видео. Гость подробно рассказал о проекте создания цифровых версий книг, о тесном сотрудничестве в этой сфере с национальными библиотеками Франции, Италии, Британии, библиотекой Конгресса США. «Библиотека «Интернет-архив» функционирует уже более 20 лет и в течение одного дня создает цифровые версии почти 1000 экземпляров книг. «Было бы очень отрадно, если Азербайджанская Национальная Библиотека станет сотрудничать с нами», - сказал далее Брюстер Кейл. Керим Тахиров, в первую очередь, сердечно поблагодарил гостя и ответил, что предложение о сотрудничестве непременно будет рассмотрено и решение по нему будет принято в ближайшее время. Керим Тахиров отметил также, что в Национальной Библиотеке полным ходом идет процесс создания цифровых версий сокровищницы фонда. Так, было оцифровано и переведено на CD диски приблизительно 30000 грампластинок. Затем оцифрованные версии были размещены на сервере Библиотеки. Директор также отметил, что Национальная Библиотека сотрудничает с Музыкальной Библиотекой Петруччи и размещает ноты и звукозаписи произведений великих азербайджанских композиторов на сайте библиотеки Петруччи (IMSLP). Это самым благотворным образом способствует пропаганде национального культурного наследия Азербайджана во всем мире.
Почетный гость посетил затем отдел Нотных изданий и звукозаписи Национальной Библиотеки, а также отдел Редких книг и музея библиотеки и выразил свое восхищение. Брюстер Кейл побывал также в Открытой Библиотеке, действующей при Национальной Библиотеке, и особо отметил, что это очень креативный и значимый проект.
Затем директор Национальной Библиотеки преподнес гостю книги «Азербайджанская Национальная Библиотека. Фотоальбом (на азербайджанском, русском и английском) языках и «Азербайджанская кухня» (на английском языке).