30 aprel 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada görkəmli türkoloq alim, Əməkdar elm xadimi, akademik Tofiq Hacıyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Akademik Tofiq Hacıyev – 90” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə akademikin türkologiya sahəsindəki iri həcimli araşdırmaları, Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi dövrlər üzrə təhlili haqqında, ana dili, nitq mədəniyyətləri, dil normaları, düzgün tələffüz və dilçiliklə bağlı sanballı dərslikləri, fundamental monoqrafiyaları, tərcümələri, elmi-publisistik məqalələrindən ibarət nəşrləri, həyatı və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında ədəbiyyarlar, Akademik Tofiq Hacıyevin dilçilik görüşləri, filoloji görüşləri və s. mövzularda elmi tədqiqat işləri nümayiş olunur.
Tofiq İsmayıl oğlu Hacıyev 1936-cı il mayın 1-də Cəbrayıl rayonunun Soltanlı kəndində anadan olub. 1953-1958-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində ali təhsil alıb. 1962-ci ildə “Azərbaycan dilinin Cəbrayıl şivəsi” mövzusunda namizədlik, 1969-cu ildə “XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. O, 1972-ci ildə professor elmi adını alıb, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Akademik Tofiq Hacıyevin elmi yaradıcılığı Azərbaycan dilçiliyi, ədəbi dil tarixi, dialektologiya, üslubiyyat və ümumtürkoloji tədqiqatların geniş spektrini əhatə edir. “Satira dili” (1975), “Azərbaycan ədəbi dili tarixi (təşəkkül dövrü)” (1976), “XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili” (1977), “Sabir: qaynaqlar və sələflər” (1980), “Molla Nəsrəddinin dili və üslubu” (1983), “Azərbaycan dili tarixi” (K.Vəliyevlə birgə, 1983), “Azərbaycan ədəbi dili tarixi” (II hissə, 1987), “Azərbaycan dili” (Z.Budaqova ilə birgə, 1993), Dədə Qorqud: dilimiz, düşüncəmiz” (1999), “Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi: 2 cilddə” (2012) və s. sanballı dərsliklər və fundamental monoqrafiyalar hazırlayıb.
Tofiq Hacıyev tərcüməçilik sahəsində də məhsuldar fəaliyyət göstərmiş, Murad Adcinin “Qıpçaq çölünün yovşanı”, “Dünya və türk: munis tariximiz”, B.Serebrennikov və N.Hacıyevanın “Türk dillərinin müqayisəli qrammatikası”, eləcə də İbn Mühənnanın “Hilyətül-insan və həlbətül-lisan” əsərlərini Azərbaycan dilinə çevirib.
Görkəmli dilçi alim və türkoloqun elmi və ictimai fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. O, 1999-cu ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb, 30 oktyabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikasının “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Академик Тофик Гаджиев – 90».
30-04-2026
30 апреля 2026 года в Национальной Библиотеке пользователям была представлена традиционная книжная выставка под названием «Академик Тофик Гаджиев – 90», посвящённая 90-летнему юбилею со дня рождения выдающегося тюрколога, заслуженного деятеля науки, академика Тофика Гаджиева.
На выставке представлены крупные исследования академика в области тюркологии, работы по анализу истории азербайджанского литературного языка по различным периодам, а также фундаментальные учебники и монографии, посвящённые родному языку, культуре речи, языковым нормам, правильному произношению и вопросам языкознания. Экспонируются также переводы, научно-публицистические статьи, издания о его жизни и научно-педагогической деятельности, а также научные исследования, посвящённые его лингвистическим и филологическим взглядам.
Тофик Исмаил оглу Гаджиев родился 1 мая 1936 года в селе Солтанлы Джебраильского района. В 1953–1958 годах он получил высшее образование на филологическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет). В 1962 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Говор Джебраильского района азербайджанского языка», а в 1969 году — докторскую диссертацию «Азербайджанский литературный язык начала XX века». В 1972 году ему было присвоено звание профессора, в 2007 году он был избран членом-корреспондентом НАНА, а в 2014 году — действительным членом.
Научное творчество академика Тофика Гаджиева охватывает широкий спектр исследований в области азербайджанского языкознания, истории литературного языка, диалектологии, стилистики и общетюркологических исследований. Он является автором таких фундаментальных трудов, как «Язык сатиры» (1975), «История азербайджанского литературного языка (период становления)» (1976), «Азербайджанский литературный язык начала XX века» (1977), «Язык и стиль Моллы Насреддина» (1983), «История азербайджанского языка» (совместно с К.Велиeвым, 1983), «История азербайджанского литературного языка» (2 часть, 1987), «Азербайджанский язык» (совместно с З.Будаговой, 1993), «Деде Горгуд: наш язык, наше мышление» (1999), «История азербайджанского литературного языка: в 2 томах» (2012) и других работ.
Тофик Гаджиев также активно занимался переводческой деятельностью, переведя на азербайджанский язык такие произведения, как «Полынь кыпчакской степи» Мурада Аджи, «Мир и тюрки: наша древняя история», «Сравнительная грамматика тюркских языков» Б. Серебренникова и Н. Гаджиевой, а также «Хильят аль-инсан ва хальбат аль-лисан» Ибн Муханны.
Научная и общественная деятельность выдающегося учёного была высоко оценена государством: в 1999 году ему было присвоено почётное звание «Заслуженный деятель науки», а 30 октября 2009 года он был награждён орденом «Шохрат».