Aşqabadda Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyi qeyd olunub
Türkmənistanda keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 5-də Türkmənistan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetində Azərbaycan memarlığının görkəmli nümayəndəsi, Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi Əcəmi Əbubəkr oğlu Naxçıvaninin 900 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti, digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirin moderatoru, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Əcəmi Naxçıvanini orta əsrlər Azərbaycan memarlığına yeni istiqamət verən, dövrün memarlıq üslubuna zəriflik, dinamiklik gətirən böyük sənətkar kimi səciyyələndirib. Deyib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Əcəmi Naxçıvaninin 900 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunur. Diqqətə çatdırılıb ki, memarın 900 illiyi eyni zamanda 2024–2025-ci illər üzrə UNESCO-nun yubileylər proqramına daxil edilmişdi.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun əməkdaşı, professor Rahibə Əliyevanın “Əcəmi Naxçıvani və klassik Azərbaycan memarlığı” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Qeyd olunub Əcəmi Naxçıvaninin yaradıcılığı XII əsr Azərbaycan mədəni-ictimai fikrinin yüksəlişində diqqətəlayiq yer tutur. Memarın yaradıcı dühasının məhsulu olan Möminə xatın məqbərəsi və Yusif Küseyir oğlu türbəsi türk-islam aləminin şah əsərləri sırasında layiqli yer tutur. Bu monumental tikililər öz incə kompozisiyası və estetik mükəmməlliyi ilə seçilir.
Alim bildirib ki, Əcəminin yaratdığı sənət məktəbi sonrakı dövrlərdə Azərbaycanla yanaşı, Yaxın Şərq ölkələrinin memarlığına da güclü təsir göstərib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Türkmənistan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü, siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Məmmədov “Səlcuq memarlığı və Əcəmi Naxçıvani” mövzusunda çıxış edib. Qeyd olunub ki, əgər Səlcuq memarlığı türk-islam memarlığının zirvələrindən hesab edilirsə, onun Azərbaycan qolunun ən böyük nümayəndəsi Əcəmi Naxçıvanidir.

В Ашхабаде отметили 900-летие Аджеми Нахчывани
В рамках Дней культуры Азербайджана, проходящих в Туркменистане, 5 июня в Туркменском государственном университете архитектуры и строительства состоялось мероприятие, посвящённое 900-летию выдающегося представителя азербайджанской архитектуры, основателя Нахчыванской архитектурной школы Аджеми Нахчывани.
В мероприятии приняли участие руководство университета, профессорско-преподавательский состав, студенты и другие гости.
Модератор мероприятия, директор Национальной Библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров охарактеризовал Аджеми Нахчывани как великого мастера, который разработал новое направление в средневековой азербайджанской архитектуре, привнеся в неё изящество и динамику. Он отметил, что в соответствии с распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева, 900-летие архитектора отмечается на государственном уровне, а также включено в программу юбилеев ЮНЕСКО на 2024–2025 годы.
Затем был заслушан доклад сотрудника Института архитектуры и искусства Национальной Академии наук Азербайджана профессора Рахибы Алиевой на тему «Аджеми Нахчывани и классическая азербайджанская архитектура».
Было отмечено, что творчество Аджеми Нахчывани занимает важное место в развитии общественно-культурной мысли Азербайджана XII века. Созданные им шедевры — мавзолей Момине Хатун и мавзолей Юсифа Кусейир оглу — считаются выдающимися памятниками тюрко-исламской архитектуры. Эти здания отличаются изысканной композицией и эстетическим совершенством.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджана, профессор Хикмет Мамедов в своём выступлении на тему «Сельджукская архитектура и Аджеми Нахчывани» отметил, что если сельджукская архитектура считается вершиной тюрко-исламского зодчества, то её азербайджанское направление наиболее ярко представлено именно этим мастером.