Azərbaycan Milli Kitabxanası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Misir Mədəniyyət Mərkəzi birgə “İslam Həmrəyliyi ili” ilə əlaqədar tədbir keçirmişdir.
01-06-2017
Azərbaycan Milli Kitabxanası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Misir Mədəniyyət Mərkəzi birgə “İslam Həmrəyliyi ili” ilə əlaqədar tədbir keçirmişdir. Tədbirdə Qahirə Universitetinin professoru, Ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatı laureatı Əhməd İbrahim Dərviş Muhəmməd "İslam həmrəyliyinin möhkəmləndirilməsində Azərbaycanın rolu" mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq 2017-ci ili Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “İslam həmrəylik ili”  elan olunmasından, islam dininin dostluq, qardaşlıq, sülh dini olmasından, ölkədə keçirilən silsilə tədbirlərdən, 12-22 may tarixlərində Bakıda uğurlu keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından danışdı.
Dok. Əhməd İbrahim Dərviş Muhəmməd öz çıxışında Azərbaycanda islam, toleriantlıq, Azərbaycan alimlərinin dünya ədəbiyyatında və mədəniyyətində islam həmrəyliyinin əsasını qoyması, onların islam həmrəyliyində əvəzsiz xidmətləri barəsində məruzə etdi.
Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Sami Elaydi  Bakıda yüksək səviyyədə keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının islam həmrəyliyinin ən gözəl təcəssümü olduğunu bildirdi.
Sonda “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində) və “Azərbaycan. Fotoalbom” (ərəb dilində) kitabları qonağa hədiyyə verildi.

The Ministry of Culture and Tourism, Egyptian Cultural Center and the Azerbaijan National Library held an event in connection with the “Islamic Solidarity Year”.
01-06-2017
The Ministry of Culture and Tourism, Egyptian Cultural Center and the Azerbaijan National Library held an event in connection with “Islamic Solidarity Year”. Professor at Cairo University, the Laureate of the State Prize for Literature Ahmad Ibrahim Darvish Mohammad made a speech on the theme of “The role of Azerbaijan in strengthening of the Islamic Solidarity” at the event.
Opening the event director of the National Library professor Karim Tahirov spoke about announcing 2017 as “Islamic solidarity year” by the President of the Republic of Azerbaijan, mentioned that Islam is a religion of friendship, brotherhood and peace, talked about series of events held in the country and about the IV Islamic Solidarity Games that successfully held in Baku on 12-22 May.
In his speech Dr. Ahmad Ibrahim Darvish Mohammad spoke about Islam and tolerance in Azerbaijan, Azerbaijani scholars laying the foundation of Islamic solidarity in the world literature and culture, and their irreplaceable contributions to the Islamic solidarity.
Head of the Egyptian Center for Cultural and Educational Relations Ahmed Sami Elaydy said that the IV Islamic Solidarity Games is the best embodiment of Islamic solidarity.
In the end, the guest was presented with “Azerbaijan National Library, Photo Album” (in Azerbaijani, English and Russian) and “Azerbaijan, Photo Album” (in Arabic) books.