Azərbaycan Milli Kitabxanasında 31 Mart -Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
29-03-2024
31 Mart Azərbaycanın tarixində unudulmaz bir gündür.
Mart Soyqırımı və ya Mart Hadisələri — 1918-ci ilin 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, eləcə də Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələrinin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri qırğın.
Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar edib, əhalini uşaqdan böyüyədək qətlə yetiribdir. Gənc qadınların diri-diri divara mıxlanması, ermənilərin hücumundan sığınmağa çalışan iki min nəfərin yerləşdiyi şəhər xəstəxanasının yandırıldığı da bu dəhşətli faktlar sırasındadır.
Rəsmi mənbələrə əsasən soyqırımın nəticəsində 12 minə yaxın azərbaycanlı qətlə yetirilib, on minlərlə insan itkin düşüb.
Tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru, prof. Kərim Tahirov qeyd edib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli Sərəncamı ilə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.  Vurğulayıb ki, erməni  millətçiləri tarixin müxtəlif mərhələlərində mifik ideyalarını gerçəkləşdirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə və soyqırımlar həyata keçiriblər. Daşnaq - bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən xüsusi qəddarlıqla törədilmiş qırğınlar zamanı Azərbaycanın müxtəlif ərazilərindən  30 mindən çox  azərbaycanlı qətlə yetirilib, 10 minlərlə insan öz torpaqlarından qovulub. Əlavə  edib ki, bu gün biz 31 Mart Soyqırımına dair daha çox kitablar yazmalı, müxtəlif dillərə tərcümə etməli və erməni daşnaqları tərəfindən azərbaycanlıların başına gətirilən bəlaları, faciələri geniş təbliğ etməliyik.
Tədbir zamanı 31 Mart Soyqırımı zamanı qətlə yetirilmiş insanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” adlı elektron məlumat bazası, “31 Mart - Tarixi yaddaşımızdan silinməyən soyqırımı” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə, eləcə də “31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günüdür”  adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron Məlumat bazasında “Rəsmi sənədlər”, “Görkəmli şəxslər Mart soyqırımı haqqında”, “Kitablar”,  “Məqalələr”, “Filmoqrafiya”, “Soyqırım yaddaşlarda” və s. özündə əks etdirən materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/soyqirim/  linkindən istifadə edə bilərlər.
Vitual sərgidə 31 mart soyqırımı haqqında dövri mətbuat məqalələri, kitablar, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/31-Mart_tarixi_yaddashimizdan_silinmeyen_soyqirim/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində 31 mart soyqırımı,  eləcə də, tarix boyu erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdiyi qətliamlar haqqında həqiqətləri dünyaya çatdıran Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

March 31 is an unforgettable day in the history of Azerbaijan.
March Genocide or March İncidents — between March 30 and April 3, 1918, the Baku Soviet in the city of Baku and in various regions of the Baku governorate, as well as in Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Hajigabul, Salyan, Zangezur, Karabakh, Nakhchivan and other areas and massacre of Dashnak Armenian armed groups against Azerbaijanis.
During the massacre, which lasted for three days, the Armenian armed forces, with the help of the Bolsheviks, made sudden raids on the neighborhoods where Azerbaijanis lived and killed the population, from children to adults. The fact that young women were nailed alive to the wall, and the burning of the city hospital where two thousand people were trying to take refuge from the Armenian attack are also among these terrible facts.
According to official sources, as a result of the genocide, about 12,000 Azerbaijanis were killed and tens of thousands of people went missing.
The director of the National Library, prof. Karim Tahirov opened the event and noted that March 31 is marked as Genocide Day of Azerbaijanis by the Order of the great leader Heydar Aliyev dated March 26, 1998. He emphasized that Armenian nationalists carried out ethnic cleansing and genocides against our compatriots in various stages of history in order to realize their mythical ideas. More than 30,000 Azerbaijanis from different regions of Azerbaijan were killed and 10,000 people were expelled from their lands during the massacres committed by the Dashnak-Bolshevik armed groups with particular cruelty. He added that today we should write more books about the March 31 genocide, translate them into different languages and widely publicize the troubles and tragedies inflicted on Azerbaijanis by the Armenian Dashnaks.
During the event, the memory of the people killed during the March 31 genocide was commemorated with a minute of silence.
The employees of the National Library of Azerbaijan presented to the users an electronic database called "March 31 Genocide Day of Azerbaijanis", a virtual exhibition called "March 31 Genocide that will not be erased from our historical memory", as well as a traditional book exhibition called "March 31 is the Genocide Day of Azerbaijanis" in online mode.
"Official documents", "Prominent persons about the March genocide", "Books", "Articles", "Filmography", "Genocide in memory", etc. in the electronic database that reflect it are displayed.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link https://anl.az/soyqirim/.
Periodic press articles, books, photos about the March 31 genocide are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/31-Mart_tarixi_yaddashimizdan_silinmeyen_soyqirim/index.htm.
At the traditional book exhibition, literature in Azerbaijani and different languages is displayed, which conveys the truth about the March 31 genocide, as well as the massacres committed by Armenian nationalists against our people throughout history.