2 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti, professor Tofiq Bakıxanovun 95 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları, iştirakçıları salamlayıb. O, Xalq artisti, görkəmli tarzən Əhməd Bakıxanovun ailəsində dünyaya gəlmiş, Azərbaycan bəstəkarlıq məktəbinin görkəmli nümayəndəsi olan, mayası musiqi ilə yoğrulan Tofiq Bakıxanovun Milli Kitabxana tərəfindən yubileylərinin qeyd edilməsinin ənənə şəkli aldığını bildirib, bəstəkarın çoxşaxəli yaradıcılığından danışıb. Professor gənc bəstəkar enerjisi ilə çalışan Tofiq Bakıxanovun əsərlərinin bütün dünyada ən böyük səhnələrdə ifa edildiyini və bəstəkarın bir çox əsərlərinin notlarının Milli Kitabxana tərəfindən dünyaca məşhur Petruççi Musiqi Kitabxanasının (IMSLP) saytında yerləşdirildiyini, bütün bunların mədəni irsimizin dünyada tanıdılmasında böyük rolu olduğunu qeyd edib. Natiq həmçinin, kitabxana tərəfindən hazırlanan və bəstəkara həsr olunmuş biblioqrafiyanın da yaxın günlərdə təqdimatının keçiriləcəyini söyləyib.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə adı həmişə xüsusi və böyük hörmətlə tələffüz edilən, istedadlı nəslin nümayəndəsi olan Tofiq Bakıxanovu fenomen şəxsiyyət adlandırıb, əsərlərini yüksək peşəkarlıqla yazıb yaradan bəstəkarın dünyanın müxtəlif ölkələrində səsləndirildiyini söyləyib. O, Bəstəkarlar İttifaqının Ağsaqqallar Şurasının sədri olan Tofiq Bakıxanovun bu gün də çox enerjili şəkildə yazmaq eşqi ilə yaşadığını bildirib.
Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının katibi, professor Elnarə Dadaşova çıxışında bu əlamətdar günü xüsusi fərəhli gün adlandırıb, bir bəstəkar kimi formalaşmağında məhz bu ailənin böyük rolundan danışıb, bəstəkarın yubileyi ilə bağlı 2-15 dekabr tarixlərində nəzərdə tutulmuş festivalın proqramı haqqında məlumat verib.
Tədbirin davamında Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi, dosent Günay Məmmədova, Əməkdar jurnalist İttifaq Mirzəbəyli, Azərbaycan Milli Konservatoriyası nəzdində Musiqi Kollecinin şöbə müdiri Cəfər Qafarlı çıxış edərək fenomenal yaddaşa, yüksək insani keyfiyyətlərə malik olan Tofiq Bakıxanovun geniş yaradıcılıq diapazonu haqqında danışıb və onunla bağlı çoxsaylı elmi əsərlərin meydana gəldiyini, həmçinin bəstəkarın əsərlərinin musiqi məktəb və kolleclərində tədris vəsaiti kimi ifa olunduğunu, bəstəkarın Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafına təmənnasız xidmət etdiyini qeyd edib, bəstəkarı yubileyi münasibətilə təbrik ediblər.
Sonda Xalq artisti Tofiq Bakıxanov ona olan daimi xüsusi diqqətə, not əlyazmalarının səliqəli mühafizəsinə və tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə, eyni zamanda qonaqlara, iştirakçılara təşəkkürünü bildirib.

В Национальной Библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие, посвящённое 95-летнему юбилею Тофика Бакиханова
02-12-2025
2 декабря 2025 года в Национальной Библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие, посвящённое 95-летнему юбилею выдающегося азербайджанского композитора, Народного артиста, профессора Тофика Бакиханова.
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей и участников. Он отметил, что Тофик Бакиханов, родившийся в семье Народного артиста, выдающегося тариста Ахмеда Бакиханова и являющийся видным представителем азербайджанской композиторской школы, на протяжении многих лет отмечает свои юбилеи в Национальной Библиотеке, что стало доброй традицией. Профессор рассказал о многогранном творчестве композитора. Он подчеркнул, что произведения Тофика Бакиханова, который и сегодня работает с энергией молодого композитора, исполняются на крупнейших сценах мира, а многие его нотные записи размещены Национальной библиотекой на сайте всемирно известной Музыкальной библиотеки Петруччи (IMSLP), что играет важную роль в популяризации нашего культурного наследия в мире. Также он сообщил, что в ближайшие дни состоится презентация библиографии, подготовленной библиотекой и посвящённой композитору.
Председатель Союза композиторов Азербайджана, Народная артистка Фирангиз Ализаде назвала Тофика Бакиханова феноменальной личностью, представителем талантливого поколения, имя которого всегда произносится с особым уважением. Она отметила, что произведения композитора, созданные с высоким профессионализмом, звучат в разных странах мира. По её словам, председатель Совета старейшин Союза композиторов Тофик Бакиханов и сегодня полон вдохновения и энергия ипродолжает творить.
Секретарь Союза композиторов Азербайджана, профессор Эльнара Дадашева в своём выступлении назвала этот знаменательный день особенным и радостным. Она подчеркнула важную роль семьи в становлении Бакиханова как композитора и рассказала о программе фестиваля, запланированного в честь юбилея на период с 2 по 15 декабря.
В продолжение мероприятия преподаватель Нахичеванского государственного университета, доцент Гюнай Мамедова, заслуженный журналист Иттифаг Мирзабейли, заведующий отделением Музыкального колледжа при Азербайджанской Национальной Консерватории Джафар Кафарлы выступили с речами, в которых рассказали о широком творческом диапазоне Тофика Бакиханова, обладающего феноменальной памятью и выдающимися человеческими качествами. Они отметили, что ему посвящено множество научных работ, а сами произведения композитора используются в музыкальных школах и колледжах как учебные материалы. Выступающие подчеркнули его бескорыстный вклад в развитие азербайджанской музыкальной культуры и поздравили композитора с юбилеем.
В завершение Народный артист Тофик Бакиханов выразил благодарность руководству Национальной Библиотеки за постоянное внимание, бережное хранение его нотных рукописей и высокую организацию мероприятия, а также поблагодарил гостей и участников.
В конце мероприятия была продемонстрирована электронная выставка и организован просмотр традиционной выставки.