Milli Kitabxanada “Görkəmli satirik şair – Mirzə Ələkbər Sabir” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
16-06-2022
Bu il böyük Azərbaycan şairi, bədii-ictimai fikir tariximizdə yeni ədəbi məktəbin banisi, görkəmli maarifpərvər Mirzə Ələkbər Sabirin (Məşədi Ələkbər Hacı Zeynalabdin oğlu Tahirzadənin) anadan olmasının 160 illiyi tamam olur.
Milli ədəbiyyatda tənqidi realizmin əsas yaradıcılarından biri kimi geniş şöhrət qazanmış Mirzə Ələkbər Sabir bədii fikirdə humanizmin və demokratik ideyaların, milli oyanış və dirçəlişin ən fədakar carçılarındandır. O, mollanəsrəddinçi satirik şeir məktəbinin yaradıcısı, türk-müsəlman dünyasında satirik şeirin qüdrətli təmsilçisi kimi tanınır.
Milli oyanış, humanizm, müsbət ideallar və demokratik dəyərlərin fədakar carçılarından olan M.Ə.Sabir milli ədəbiyyatımızda təkcə satirik poeziya və tənqidi realizmin klassik nümayəndəsi deyil, həm də bir-birindən gözəl uşaq şeirlərinin müəllifi kimi tanınır.
Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Mirzə Ələkbər Sabirin 160 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına müvafiq olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Görkəmli satirik şair – Mirzə Ələkbər Sabir” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Prezidentin sərəncamı”, “Həyat və yaradıcılığı”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxslər M.Ə.Sabir haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Sabir və incəsənət”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Elektron məlumat bazasında Mirzə Ələkbər Sabirin müəllifi olduğu kitablar, haqqında yazılan kitab və məqalələr, tədqiqat işləri, fotolar, portretlər, əsərlərinə çəkilmiş miniatürlər, hazırlanan filmlər və s. yer alır. Elektron məlumat bazasında təqdim olunan materiallar əsasən tammətnləri ilə verilmişdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/M.E.Sabir/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic database named "Outstanding satirical poet - Mirza Alakbar Sabir" has been presented to users online in the National Library.
16-06-2022
This year marks the 160th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet, the founder of a new literary school in the history of our artistic and social thought, Mirza Alakbar Sabir (son of Mashadi Alakbar Haji Zeynalabdin oglu Tahirzadeh).
Mirza Alakbar Sabir, widely known as one of the main creators of critical realism in national literature, is one of the most selfless heralds of humanism and democratic ideas, national awakening and revival in artistic thought. He is known as the founder of the Mollanasraddinchi school of satirical poetry, a powerful representative of satirical poetry in the Turkic-Muslim world.
M.A. Sabir, one of the dedicated heralds of national awakening, humanism, positive ideals and democratic values, is known in our national literature not only as a classic representative of satirical poetry and critical realism, but also as the author of beautiful children's poems.
In accordance with the Ministry of Culture's plan of events in connection with the 160th anniversary of Mirza Alakbar Sabir, a prominent representative of Azerbaijani literature, the National Library staff prepared an electronic database called "The outstanding satirical poet - Mirza Alakbar Sabir".Electronic database consists of sections such as "Decree of the President", "Life and creativity", "Main dates of life and activity", " prominent people thoughts  about M.A. Sabir", "Works", "About", "Sabir and art", "Perpetuation of his memory" ","Photo gallery" and "Video gallery".
Those who want to get acquainted with the electronic database can access the link http://anl.az/el/emb/M.E.Sabir/index.html