Milli Kitabxanada “Həsən bəy Zərdabi – 180” adlı elektron daycest virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
04-08-2022
2022-ci ildə milli mətbuatımızın banisi, mütəfəkkir, ədib, maarifçi-demokrat Həsən bəy Zərdabinin anadan olmasının 180 illiyi tamam olur.
Öz хаlqınа sədаqətlə хidmət еtmək, хаlqı mааrifləndirmək, аzаdlıq hərəkаtını cаnlаndırmаq nаminə yаşаdığı dövrün bütün еybəcərliklərini, hаqsızlıqlаrını, хаlqın zəhmətkеş təbəqələrini əzən, оnlаrı zülm аltındа inlədən fеоdаl qəddаrlıqlаrını çəkinmədən yаzılаrındа ifşа еdən Həsən bəy zəngin ədəbi irsi və fəаliyyəti ilə Аzərbаycаn mədəniyyəti tаriхinə yаddаşlаrdаn silinməyən izlər qоyub gеtmiş böyük tаriхi və ədəbi şəхsiyyətdir.
Moskva Universitetini namizədlik diplomu ilə bitirən ilk müsəlman məzun, Azərbaycanın ilk universitet təhsilli alim və müəllimi, islam dünyasının ilk təbiətşünas alimi, Bakı Gimnaziyasının ilk müsəlman müəllimi (1869), təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində islam xeyriyyəçilik hərəkatının banisi (“Cəmiyyəti-Xeyriyyə”, 1872), 1873-cü ildə şagirdləri ilə birlikdə Bakıda Azərbaycan dilində ilk teatr tamaşası göstərən mədəniyyət xadimi, Azərbaycan mətbuatının banisi, Azərbaycanda ilk qızlar gimnaziyasının açılmasının təşəbbüskarı, Azərbaycan müəllimlərinin birinci qurultayının təşkilatçısı və qurultayın sədri (1906) Həsən bəy Zərdabi şəxsiyyətinin xalqı qarşısındakı xidmətləri unudulmazdır.
M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən Həsən bəy Zərdabi – 180adlı elektron daycest hazırlanıb.
Təqdim olunan daycestdə - (“digest”- ingilis dilindən tər­cümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir) Həsən bəy Zərdabi ilə bağlı 2018-2022-ci illərdə dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş məqalələr araşdırılmış və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə çatdırılmışdır.
Daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd geniş istifadəçi kütləsini görkəmli ictimai xadimin həyat və yaradıcılığı, ölməz irsi haqqında dərc olunmuş materiallarla tanış etməkdən ibarətdir. Daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba ardı­cıllığı ilə verilmişdir.
Elektron daycestlə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/H.Zerdabi.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

"Hasan bey Zardabi - 180" electronic digest was presented to users in virtual mode in the National Library
04-08-2022
2022 marks the 180th anniversary of the birth of the founder of our national press, thinker, writer, educator and democrat Hasan bey Zardabi.
The era in which he lived for the sake of serving his people faithfully, educating the people, and reviving the freedom movement Hasan Bey, who unreservedly exposed in his writings all their ugliness, injustice, feudal cruelty that crushed the working classes of the people and made them groan under oppression, left an indelible mark and legacy on the history of Azerbaijani culture with his rich literary heritage and activity.
The first Muslim graduate who graduated from Moscow University with a candidate's diploma, the first university-educated scientist and teacher of Azerbaijan, the first naturalist scientist of the Islamic world, the first Muslim teacher of Baku Gymnasium (1869), the founder of the Islamic charity movement not only in Azerbaijan, but in the entire Muslim East ("Jamiyeti-Kheyriyya", 1872), a cultural figure who performed the first theater performance in the Azerbaijani language in Baku with his students in 1873, the founder of the Azerbaijani press, the initiator of the opening of the first girls' gymnasium in Azerbaijan, the organizer of the first congress of Azerbaijani teachers and the chairman of the congress, Hasan Bey Zardabi's services to the people are unforgettable.
An electronic digest called "Hasan bey Zardabi - 180" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after F. Akhundzade.
In the presented digest - ("digest" means "summary", "collection" in translation from English) articles published in periodical press pages in 2018-2022 about Hasan Bey Zardabi were examined and brought to the attention of users through selection.
The main purpose of preparing the digest is to acquaint a wide range of users with published materials about the life and creativity of a prominent public figure, and his immortal legacy. In Digest, articles are listed by year, and internally in alphabetical order.
Those who want to get acquainted with the electronic digest can access the link http://anl.az/down/H.Zerdabi.pdf