İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi may ayının 17-də Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
17-05-2017
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Əsgər Farsi may ayının 17-də Milli Kitabxanada olmuşdur.
Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Kitabxana haqqında qısa məlumat verən K.Tahirov  Azərbaycan ilə İran arasında uzun illərdən bəri davam edən sıx dostluq və qardaşlıq əlaqələrindən, qarşılıqlı münasibətlərdən, son illərdə bu əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsindən danışmışdır. Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə İran Milli Kitabxanası və Arxivi arasında əlaqələrdən danışan direktor son illər bu əlaqələrin bir az zəifləməsini söyləmişdir. Hər iki kitabxanalar arasında mövcud olan əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Memorandumun imzalanmasında Mədəniyyət Mərkəzinin xidmətlərinin olacağına əmin olduğunu, mərkəz ilə birgə qarşılıqlı tədbirlərin keçiriləcəyini, müvafiq tədbirlərə dəvət olunacaqlarını söyləmişdir.
Mərkəzinin sədri Azərbaycana məsul vəzifəyə 3-cü dəfə təyin olunmasından, 14 il əvvəl gördüyü Bakının çox dəyişdiyindən, Azərbaycanın bu illər ərzində inkişaf edərək dünyanın modern dövlətlər sırasına daxil olmasından və hazırda Bakıda keçirilən IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarından danışdı. Azərbaycanda İran Mədəniyyət günlərinin uğurla keçdiyini bildirən sədr Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevin rəhbərliyi ilə iyul ayında İranın paytaxtı Tehranda və İsfahanda Azərbaycan Mədəniyyət günlərinin keçiriləcəyini, İran Milli Kitabxanası və Arxivində miniatür kitab sərgisinin açılacağını söyləmişdir.
Qonağa “Azərbaycan Milli Kitabxanası Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), və “Azərbaycan. Fotoalbom” (ingilis dilində) kitabları hədiyyə verilmişdir.

17 мая Национальную Библиотеку посетил председатель Культурного Центра при Посольстве Исламской Республики Иран в Азербайджане Аскер Фарси. Гостя принял директор библиотеки профессор Керим Тахиров.
К.Тахиров вкратце рассказал о работе библиотеки, отметил, что Азербайджан и Иран связывают долгие годы дружбы и сотрудничества, и эти связи крепнут изо дня в день. Однако, говоря непосредственно о связи между Азербайджанской и Иранской Национальными Библиотеками, Керим Тахиров отметил, что в последние годы они несколько ослабли. Для их упрочнения и развития было принято решение о подписании Меморандума о взаимовыгодном сотрудничестве, проведении совместных мероприятий и проч.
Руководитель центра рассказал о том, что он уже в третий раз назначается в Азербайджан на ответственный пост, и что за 14 лет его пребывания в Баку, город преобразился, расцвел, похорошел. Особенно отрадным для гостя оказался тот факт, что именно в Баку проходят в настоящее время IV Исламские Игры. Гость также отметил, что в рамках проектов тесного сотрудничества, Министр Культуры и Туризма Абульфас Караев посетил Тегеран и Исфаган, и, что в этих городах прошли дни азербайджанской культуры. Аскер Фарси сказал, что в Национальных Библиотеке и Архиве Ирана состоится выставка миниатюрной книги.
Гостю были вручены книги «Азербайджанская Национальная Библиотека. Фотоальбом (на азербайджанском, русском и английском языках) и «Азербайджан. Фотоальбом» (на английском языке).