İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının illik iclası keçrilmişdir
19-05-2015
May ayının 18-də İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının illik iclası keçrilmişdir. İsveçrə Konfederasiyasının Parlament binasında keçirilən bu tədbirdə 36 Avropa ölkəsinin Milli Kitabxana direktorları iştirak edirdi. Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransının (CENL) 2013-cü ildə Bakıda keçirilən iclasında 41 ölkənin, 2014-cü ildə Moskvada keçirilən iclasında isə 22 ölkə nümayəndəsi təmsil olunurdu. Ölkəmizi bu mötəbər tədbirdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və kitabxananın Xarici ədəbiyyat və beynəlxalq kitab mübadiləsi şöbəsinin müdiri Xəyalə İsmayılova təmsil edirdi. İclası ilk olaraq İsveçrə Milli Məclisinin vitse-prezidenti Christa Markwalder açıq elan etmişdir. O, çıxışında iclasın keçirildiyi Parlament binası haqqında məlumat verdi. Binanın 1 aprel 1902-ci ildə Hans Auer tərəfindən tikilməsi, binanın üzərindəki gerbdə latınca “Birimiz hamımız, hamımız birimiz üçün” sözünün yazıldığını vurğulamışdır. Bununla yanaşı qübbənin ətrafında İsveçrənin 22 kantonunun gerbi olduğunu qeyd edərək, CENL-in 29-cu görüşünün bu binada keçirilməsindən məmnun olduğunu bildirmişdir. Xanım Christa Markwalderin çıxışından sonra ev sahibi İsveçrə Milli Kitabxanasının direktoru Marie Christine Doffey qonaqları salamlamışdır. İclası CENL-in prezidenti Bruno Racine öz çıxışı ilə davam etdirmişdir. O, ilk öncə ötən iclasdan keçən dövrdə Moldova Milli Kitabxanasının direktorunun dünyasını dəyişdiyini qeyd etmiş, yeni təyin olunmuş Çexiya və Xorvatiya Milli Kitabxanalarının direktorlarını təqdim edərək, işlərində uğurlar arzulamışdır. Çıxışdan sonra hər bir ölkənin Milli Kitabxana direktorları özlərini ayrılıqda təqdim etmişlər. Avropa Milli Kitabxanaları Konfransının iclasında Moskvada keçirilən 28-ci illik iclasın protokolunun təsdiqi və həmin protokolda qalxan məsələlər nəzərə çatdırılmışdır. Bruno Racine tərəfindən 2014-2015-ci illər üçün Avropa Milli Kitabxanaları Konfransının illik hesabatı iştirakçılara təqdim olunmuşdur. Bu tədbirdə CENL-in yeni prezidenti 3 il müddətinə İngiltərə Kitabxanasının nümayəndəsi Roly Keating seçilmişdir. Bu münasibətlə Bruno Racine Roly Keatingi təbrik edərək işlərində uğurlar arzulamışdır. Sonra Elektron Kitabxananın (TEL) 1 il ərzindəki fəaliyyəti və gələcək prespektivləri Jill Cousinis tərəfindən iclas iştirakçılarının diqqətinə təqdim olunmuş, bu məsələ barədə geniş müzakirələr aparılmışdır. Müzakirələrə yekun olaraq hər bir ölkədən rəqəmsal materialların genişləndirilməsi məqsədi ilə TEL-ə illik üzvlük haqqlarının artırılması qərara alındı. İclasın sonunda Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim tahirov Azərbaycan tərəfi adından Roly Keatingi təbrik edərək, onu bu ilin sentyabr ayında Bakıda keçriləcək IV Beynəlxalq Kitab Sərgi Yarmarkasına dəvət etmişdir. İclas öz işini may ayının 19-da davam etdirəcəkdir.

The annual meeting of the international organization the Conference of European National Libraries (CENL) had been held in the capital of Swiss, Bern
19-05-2015
On May 18, the annual meeting of the international organization “Conference of European National Libraries” (CENL) had been held in the capital of Switzerland, Bern. The directors of the National Libraries from 36 European countries attended in the event held in the Swiss Parliament building. At CENL meeting which was held in Baku in 2013, there were representatives from 41 countries and in Moscow in 2014, 22 countries were represented in the CENL meeting. Karim Tahirov, the director of the National Library, and Khayala Ismayilova, the head of the department of foreign literature and international book exchange represented our country in this prestigious event. The vice-president of Swiss National Assembly, Christa Markwalder had opened the meeting. In her speech, she gave information about the Parliament building where the meeting held. She said that the building was built on the 1st of April in 1902 by Hans Auer, and noted that there were written “one for all, all for one” on the emblem of the building. In addition, noting 22 cantons’ emblem of Switzerland around the dome, he said he was glad that the 29th CENL meeting held in this building. After the speech of Mrs. Christa Markwalder, the director of the Swiss National Library Marie Christine Doffey welcomed the guests. Bruno Racine, the president of CENL continued the meeting with his speech.  First of all, he said that the director of Moldovia National Library had dead, then, he introduced the newly appointed directors of the Czech Republic and Croatia National Libraries, and wished them good luck. Then, the activities of the Electronic Library (TEL) in a year and its future prospects had been presented to the participants of the meeting by Jill Cousinis and extensive discussions were held on this matter. After the speech, the directors of every National Libraries introduced themselves. At the Conference of European National Librarians the proof and the issues of protocol of the 28th annual meeting held in Moscow had been noted. The annual report of the Conference of European National Librarians for 2014-2015 was presented to the participants by Bruno Racine. At this ceremony, representative of the British Library Roly Keating was elected the new president of CENL for 3 years. On this occasion, he congratulated and wished good luck him. At the end of the debate, each country decided to increase the annual membership fees for TEL in order to expand the digital materials. At the end of the meeting, Karim Tahirov, the director of the Azerbaijan National Library congratulated Roly Keating and invited him to the IV Baku International Book Exhibition Fair in September. The meeting will continue till the 19th o May.